Пређи на садржај

Ћелијска комуникација — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Ред 4: Ред 4:


== Комуникација животињских ћелија ==
== Комуникација животињских ћелија ==
Међу ћелијама [[животиња]] развили су се системи комуникације путем адхезивних молекула. Новија истраживања су показала да и биљне ћелије поседују неке адхезивне молекуле за везивање ћелијских зидова. Што се животињске ћелије тиче, можемо рећи да оне међусобно комуницирају на два начина:
Међу ћелијама [[животиња]] развили су се системи комуникације путем адхезивних молекула.<ref>{{cite book|author=Witzany, Guenther |year=2010 |title=Biocommunication and Natural Genome Editing|publisher=Springer| isbn=9789048133185}}</ref> Новија истраживања су показала да и биљне ћелије поседују неке адхезивне молекуле за везивање ћелијских зидова. Што се животињске ћелије тиче, можемо рећи да оне међусобно комуницирају на два начина:
* остваривањем [[Ћелијска адхезија|адхезије]] преко [[Ћелијски адхезивни молекули|ћелијских адхезивних молекула]] мембране
* остваривањем [[Ћелијска адхезија|адхезије]] преко [[Ћелијски адхезивни молекули|ћелијских адхезивних молекула]] мембране
* примањем и слањем сигнала путем [[секреција|секретованих]] „сигналних молекула”
* примањем и слањем сигнала путем [[секреција|секретованих]] „сигналних молекула”

Верзија на датум 1. јун 2010. у 19:24

Комплексна ћелијска заједница.

Комуникација биљних ћелија

Ћелије биљака комуницирају преко плазмодезми, специјалних канала, односно пукотина ћелијског зида. Плазмодезме су сачињене из плазмодезмалне плазмине менбране (која је продужетак ћелијске мембране), цитоплазматичног прстена (продужетак цитоплазме) и дезмотубула (густо збијен фосфолипидни двослој прекривен влакнима актина и миозина који је повезан са ендоплазматичним ретикулумом). Плазмодезмина менбрана штити ћелију од губитка течности цитоплазме и од патогена, и представља место везивања хидрофобних делова протеина. Иако мањи молекули могу лако проћи кроз цитоплазматични прстен, некада се на њему налазе протеини који омогућавају контракцију и затварање плазмодезми. На крају, дезмотубули плазмодезме обезбеђују транспорт липида и полипептида, а уз утрошак молекула ATP могу да повећају пречник плазмодезме пропуштајући крупније молекуле.

Комуникација животињских ћелија

Међу ћелијама животиња развили су се системи комуникације путем адхезивних молекула.[1] Новија истраживања су показала да и биљне ћелије поседују неке адхезивне молекуле за везивање ћелијских зидова. Што се животињске ћелије тиче, можемо рећи да оне међусобно комуницирају на два начина:

Литература

  1. ^ Witzany, Guenther (2010). Biocommunication and Natural Genome Editing. Springer. ISBN 9789048133185.