Sjedinjene Američke Države na Svetskom prvenstvu u atletici u dvorani 2012.
Sjedinjene Američke Države na Svetskom prvenstvu u atletici u dvorani 2012. | |
---|---|
IAAF kod | USA |
Nacionalna federacija | Atletski savez SAD |
Veb-sajt | www |
u Istanbulu | |
Takmičara | 47 (24 m + 23 ž) |
Medalje |
|
Sjedinjene Američke Države su učestvovale na Svetskom prvenstvu u atletici u dvorani 2012. održanom u Istanbulu od 9. do 11. marta, četrnaesti put, odnosno na svim Svetskim prvenstvima u dvorani. SAD su prijavile 60 učesnika (29 muškaraca i 31 žena), koji su se takmičili u 25 discipline (13 muških i 12 ženskih).[1]
Na ovom prvenstvu SAD su osvojile 18 medalja (10 zlatnih, 3 srebrne i 5 bronzanih medalja) i zauzele 1. mesto.[2]
U tabeli uspešnosti (prema broju i plasmanu takmičara koji su učestvovali u finalnim takmičenjima (prvih 8 takmičara) SAD su sa 29 finalista i 172 boda ubedljivo pobedile drugoplasiranu Rusiju sa 23 finaliste i 105 bodova.[3]
Plas. | Zemlja | 1. mesto | 2. mesto | 3. mesto | 4. mesto | 5. mesto | 6. mesto | 7. mesto | 8. mesto | Br. final. | Bod. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Sjedinjene Države | 10 | 3 | 5 | 5 | 1 | 3 | 1 | 1 | 29 | 172 |
Učesnici[uredi | uredi izvor]
Prijavljeno je 60 takmičara (29 muškaraca i 31 žena), međutim nastupilo je 47 takmičara (24 muškarca i 23 žene).
Osvajači medalja[uredi | uredi izvor]
Zlato (10)[uredi | uredi izvor]
- Džastin Gatlin — 60 m
- Sanja Ričards-Ros — 400 m
- Bernard Lagat — 3.000 m
- Aries Merit — 60 m prepone
- Frenki Rajt, Kalvin Smit mlađi,
Manteo Mičel, Gil Roberts,
Džamal Torans*, Quentin Iglehart-Summers* — 4 h 400 m - Šonte Hauard — Skok uvis
- Britni Ris — Skok udalj
- Vil Klej — Troskok
- Rajan Vajting — Bacanje kugle
- Ešton Iton — Desetoboj
Srebro (3)[uredi | uredi izvor]
- Leslie Cole, Nataša Hejstings,
Jernail Hayes, Sanja Ričards-Ros — 4 h 400 m - Džanaj DeLoah — Skok udalj
- Kristijan Tejlor — Troskok
Bronza (5)[uredi | uredi izvor]
- Tijana Bartoleta — 60 m
- Nataša Hejstings — 400 m
- Erika Mur — 800 m
- Bred Voker — Skok motkom
- Mišel Karter — Bacanje kugle
Rezultati[uredi | uredi izvor]
Muškarci[uredi | uredi izvor]
Atletičar | Disciplina | Lični rekord | Kvalifikacije | Polufinale | Finale | Detalji | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultat | Mesto | Rezultat | Mesto | Rezultat | Mesto | ||||
Džastin Gatlin | 60 m | 6,45 | 6,64 | 1. u gr. 7 KV | 6,50 | 1. u pf, 1 KV | 6,46 LRS | [1] | |
Trel Kimons | 6,45 | 6,70 | 1. u gr. 6 KV | 6,61 | 1. u pf, 3 KV | 6,60 | 4 / 57 (61) | ||
Kalvin Smit mlađi | 400 m | 45,61 | 47,46 | 2. u gr. 6 KV | 47,09 | 4. u pf. 2 | Nije se kvalifikovao | 12 / 31 (32) | [2] |
Gil Roberts | 45,9 | 47,57 | 1. u gr. 4 KV | 47,01 | 4. u pf. 1 | Nije se kvalifikovao | 11 / 31 (32) | ||
Majkl Rut | 800 m | 1:47,11 | 1:49,72 | 2. u gr. 6 KV | 1:48,88 | 1. u pf. 2 KV | 1:51,47 | 6 / 32 | [3] |
Tevan Evert | 1:47,36 | 1:50,67 | 3. u gr. 1 KV | 1:49,57 | 6. u pf. 3 | Nije se kvalifikovao | 16 / 32 | [4] | |
Metju Sentrovic | 1.500 m | 3:38,92 | 3:39,54 | 4. u gr. 2 kv | 3:47,42 | 7 / 23 | [5] | ||
Galen Rap | 3:43,96 | 3:43,39 LR | 5. u gr. 1 | Nije se kvalifikovao | 12 / 23 | [6] | |||
Lopez Lomong | 3.000 m | 7:49,74 | 7:50,36 LRS | 5. u gr. 1 kv | 7:44,6 LR | 6 / 21 | [7] | ||
Bernard Lagat | 7:32,43 NR | 7:57,68 | 3. u gr. 2 KV | 7:41,44 LRS | |||||
Aries Merit | 60 m prepone | 7,43 | 7,66 | 1. u gr. 4 KV | 7,65 | 2. u pf, 2 KV | 7,44 | [8] | |
Kevin Kradok | 7,46 | Nije startovao | [9] | ||||||
Frenki Rajt Kalvin Smit mlađi² Manteo Mičel Gil Robert² Džamal Torans* Quentin Iglehart-Summers* |
4 h 400 m | 3:01,96 NR | 3:07,47 NRS | 1. u gr. 1 KV, | 3:03,94 NRS | [10] | |||
Džesi Vilijams | Skok uvis | 2,36 | 2,29 | = 6 kv | 2,31 | 6 / 19 | [11] | ||
Bred Voker | Skok motkom | 5,86 | 5,80 | [12] | |||||
Skot Rot | 5,72 | BP | |||||||
Vil Klej | Skok udalj | 8,24 | 7,91 | 7 kv | 8,05 | 4 / 15 | [13] | ||
Troskok | 17,50 | 17,01 | 4 KV | 17,70 SRS, LR | [14] | ||||
Kristijan Tejlor | 17,96 | 17,39 LRS | 1 KV | 17,63 LRS | |||||
Ris Hofa | Bacanje kugle | 22,11 | 21,23 | 2 KV | 21,55 | 4 / 19 (20) | [15] | ||
Rajan Vajting | 20,37 | 16 kv | 22,00 SRS, |
Zvezdicom su označeni članovi štafete koji su učestvovali samo u kvalifikacijama, ali su dobili medalje.
Brojam se označeni članovi štafete koji su se takmičili i u nekoj od pojedinačni disciplina
Disciplina | Ešton Iton[16] | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Lič. rek. | Rezultat | Bod. | Plas. | Ukupno | Plas. | |
60 m | 6,66 | 6,79 | 958 | 1 | ||
Skok udalj | 8,16 LR | 1.102 | 1 | 2.060 | 1. | |
Bacanje kugle | 14,56 LRS | 763 | 3 | 2.823 | 1. | |
Skok uvis | 2,11 | 2,03 LRS | 831 | 3 | 3.654 | 1. |
60 m prepone | 7,60 | 7,68 | 1.064 | 1 | 4.718 | 1. |
Skok motkom | 5,26 | 5,20 LRS | 972 | 1 | 5.690 | 1. |
1.000 m | 2:32,67 | 2:32,78 RSPv | 955 | 1 | ||
Sedmoboj | 6.568 NR | 6.645 SRd,RSPd, SARd, NRd |
Žene[uredi | uredi izvor]
Atletičar | Disciplina | Lični rekord | Kvalifikacije | Polufinale | Finale | Detalji | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultat | Mesto | Rezultat | Mesto | Rezultat | Mesto | ||||
Tijana Bartoleta | 60 m | 7,02 | 7,24 | 2. u gr. 8 KV | 7,17 | 2. u pf. 2 KV | 7,09 | [17] | |
Barbara Pijer | 7,09 | 7,24 | 1. u gr. 2 KV | 7,19 | 3. u pf. 1 KV | 7,14 | 4 / 62 (64) | ||
Sanja Ričards-Ros | 400 m | 50,71 | 52,81 | 1. u gr. 3 KV | 50,99 | 1. u pf. 3 KV | 50,79 | [18] | |
Nataša Hejstings | 50,80 | 53,64 | 1. u gr. 5 KV | 51,87 | 1. u pf. 1 KV | 51,82 | |||
Erika Mur | 800 m | 2:02,92 | 2:00,24 LR | 2. u gr. 3 kv | 1:59,97 LR | [19] | |||
Fibi Rajt | 2:00,39 | 2:03,11 | 4. u gr. 1 | Nije se kvalifikovala | 10 / 17 (19) | [20] | |||
Brenda Martinez | 1.500 m | 4:09,96 | 4:11,30 | 6. u gr. 2 | Nije se kvalifikovala | 7 / 13 (15) | [21] | ||
Sara Von | 4:13,12 | 4:17,46 | 6. u gr. 1 | Nije se kvalifikovala | 12 / 13 (15) | ||||
Džeki Arens | 3.000 m | 9:01,91 | 9:12,62 LRS | 4. u gr. 1 KV | 9:12,50 LRS | 10 / 21 | [22] | ||
Sara Hol | 8:53,72 | 9:02,49 | 5. u gr. 2 kv | 8:59,95 | 8 / 21 | ||||
Vanneisha Ivy | 60 m | 7,93 02 | 8,28 | 4. u gr. 4 | Nije se kvalifikovala | 17 / 28 (31) | [23] | ||
Kristi Kastlin | 7,02 | Nije startovao | |||||||
Lesli Kol Nataša Hejstings² Jernail Hayes Sanja Ričards-Ros² |
4 h 400 m | 3:27,34 NR | 3:28,79 | [24] | |||||
Šonte Hauard Lou | Skok uvis | 2,02 NR | 1,95 | = 6 kv | 1,98 | [25] | |||
Inika Makfersons | 1,87 | Bez plasmana | Nije se kvalifikovala | [26] | |||||
Lejsi Dženson | Skok motkom | 4,66 | 4,65 LRS | 5 / 14 (16) | [27] | ||||
Meri Sakser | 4,30 | 14 / 14 (16) | |||||||
Britni Ris | Skok udalj | 6,89 | 6,72 | 3. KV | 723 | [28] | |||
Džanej Delouč Sukap | 6,99 | 6,90 LRS | 1. KV | 6,98 LRS | |||||
Amanda Smok | Troskok | 13,77 | 13,25 | 13. u pf. A | Nije se kvalifikovala | 26 / 28 (30) | [29] | ||
Mišel Karter | Bacanje kugle | 19,27 | 18,61 | 5 KV | 19,58 LR | [30] | |||
Džilijan Kamarena-Vilijams | 19,89 NR | 19,11 | 3 KV | 19,44 | 4 / 17,18 |
Reference[uredi | uredi izvor]
- ^ Lista učesnika po zemljama na sajtu IAAF Pribavljeno 29.6.2014.
- ^ Tabela osvojenih medalja na SP Preuzeto 30.12.2015
- ^ Tabela uspešnih zemalja na SP Pribavljeno 30.12.2015