Манастир Тумане — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Нема описа измене
Нема описа измене
Ред 10: Ред 10:
| локација = [[Голубац]]
| локација = [[Голубац]]
| јурисдикција = [[Епархија браничевска]]
| јурисдикција = [[Епархија браничевска]]
| http://manastirtumane.org/
}}
}}



Верзија на датум 15. фебруар 2016. у 00:01

Манастир Туман
Основни подаци
ЈурисдикцијаЕпархија браничевска
Оснивање14. век
МестоГолубац
Држава Србија

Манастир Туман се налази у Голубачкој долини на самој обали истоименог потока, 12 km удаљен од Голупца.

За име манастира везано је неколико предања за Милоша Обилића, прослављеног косовског јунака. Милош је имао свој дворац у оближњем селу Двориште. Приликом одласка у лов нехотице је ранио испосника Зосима Синајита који је пребивао у оближњој пећини. Када га је понео видару на лечење пустињак му рече Ту мани тј. Нема лека - пусти да ту умрем. Да окаје грех Милош подиже задужбину- манастир у који положи Зосимове мошти. Док је зидао манастир стиже кнежев позив да дође у бој. Ту мани, па дођи на Косово. Од двоструког ту мани манастир добија име Туман.

Не зна се тачно време изградње манастира. Први пут се појављује у попису 1572/3. године. Попис из времена султана Мурата III одређује локацију манастира код села Туман.

У другој половини 16. века настало је у овом манастиру једно књижевно дело - Тумански апокрифни зборник. У време Кочине крајине, манастир је паљен од стране Турака. Обновљен је 1797. године а 1879. године је манастир доста оштећен у земљотресу. Године 1883. извршена је санација. 1910. године срушена је црква. Балкански ратови су одложили градњу нове цркве, па је садашња подигнута тек 1924. године. Године 1934. у Туман је пресељено руско монашко братство из манастира Миљкова. Од 1966. године Туман је женски опстежитељски манастир. Црква светог Архангела Гаврило зидана је у српско-византијском стилу.

У наосу цркве се налази кивот са моштима Светог Зосима Синајита. Ту су још и велики конак, мали конак, испосница изнад које се налази капела преподобног Зосима Синајита.

У манастиру је сахрањен двоструки доктор монах Јаков Арсовић (1893-1946),[1][2] чије су мошти откривене као нетрулежне.[3]

Свети Тадеј Витовнички је био духовник манастира једно време.

Споменик природе Бигрена акумулација код манастира Тумане

Референце

Литература

Спољашње везе