Фудбалски клуб Беса Пећ (алб.Klubi Futbollistik Besa Pejë), познат као Беса Пећ, професионални је фудбалски клуб из Пећи. Домаћи терен им је стадион Шахин Хаџиисљами, а такмиче се у Другој лиги Републике Косово.[а]
Садашњи клуб се сматра наследником низа различитих фудбалских и спортских клубова који су деловали у Пећи од 1923. године, а први је био Бехари и Ри. Године 1924. основан је још један клуб по имену Гајрет Пећ, али је убрзо након тога угашен. Други клубови који су такође формирани у Пећи у то време су: Зелени венац (1925), Тарабош (1927), Дукађини Пећ (1928), Раднички Пећ (1930), Будућност Пећ (1935) и Ардмерија Пећ (1941). Од 1923. до Другог светског рата, различити клубови који су представљали Пећ такмичили су се само на пријатељским турнирима јер ниједан није био члан Београдског лоптачког подсавеза. Клуб који је представљао град такмичио се у Суперлиги Албаније 1942. године, али Фудбалски савез Албаније не признаје ратна првенства која су одржана у Албанији.[1]
Након завршетка Другог светског рата, фудбал у Пећи и на читавом подручју Косова и Метохије постао је истакнутији. Најдоминантнији клуб у послератном периоду био је ФК Будућност Пећ, али су били активни и други клубови, попут Перпаримија Пећ који је функционисао између 1949. и 1951. године. Године 1974. формиран је први клуб који се звао Беса, одакле потиче и данашњи назив, што на албанском језику значи обећање.
Током 1990-их јавља се изражена етничка напетост у бившој Југославији. Три главна клуба која су функционисала у Пећи одржала су заједничку скупштину почетком 1991. године и одлучили да се споје како би створили оно што је данас познато као ФК Беса Пећ који би се такмичио у нелегалној лиги Косова коју је организовао Фудбалски савез Републике Косово, који је био ван система фудбалских лига Југославије. Ова паралелна такмичења су била лошег квалитета и ограничена на утакмице које су се играле на удаљеним сеоским теренима, јер су стадиони били власништво клубова који су играли у јединој легалној лиги. До 1996. године Суперлига Републике Косово се одржавала у четири различите групе, чији су се победници тада сусрели у плеј офу да би одредили шампиона, али је 1996. године враћен првобитни формат лиге. Суперлига Републике Косово 1997/98. прекинута је због почетка рата на Косову и Метохији.
Рат на Косову и Метохији је разорио покрајину, укључујући Пећ, а спортске активности су обустављене 1999. године. Фудбал, као и већина других спортова, морао је поново да се покрене, те је развој ФК Бесе Пећ био спор како је клуб почео да се обнавља. Ослањао се на донаторе из града, а главни донатор послератног периода било је Пећко пиво, које је у јулу 2003. године постала главни финансијер клуба.