Темштица

С Википедије, слободне енциклопедије
Темштица
Река Темштица у селу Темска
Опште информације
Дужина23 km
Басен820 km2
СливЦрноморски
Пловностне
Водоток
ИзворСтара планина подно Миџора
В. извораоко 1.000 m
Ушћерека Нишава код Темске
Географске карактеристике
Држава/е Србија
ОбластИсточна Србија
Насеља-
Река на Викимедијиној остави

Темштица или Топлодолска река је река у источној Србији, десна притока реке Нишаве. Река целим током тече у оквирима Србије.

Површина слива Темштице је 820 km² и припада црноморском сливу.

Ток

Темштица, која се у горњем делу назива Топлодолском реком по истоименом селу, извире спајањем пет потока у делу Старе планине. Три главна потока се спуштају од више врхова Старе планине: Миџора, Вражје Главе, Браткове Стране, Голе Главе. Дати потоци се спајају код села Топли До као првом насељу на реци.

После Топлог Дола Темштица усеца клисуру. У оквиру клисуре она прима своју највећу притоку, реку Височицу, са десне стране, на месту Мртви мост. Изградњом хидроелектране уз Завојско језеро на Височици количина воде коју Темштица добија од своје главне притоке значајно је смањена.

Последњих 15 км Темштица тече кроз долински крај око села Темска и истоименог манастира. Коначно, река се улива у већу Нишаву северозападно од Пирота.

Значај

Река Темштица представљала је до изградње бране на реци Височици, након Таре и Лима, рибом најбогатију реку источно од Дрине. Њено огромно рибље богатство и лепоте значајно су умањени након изградње поменуте бране којом су воде Височице скренуте и тунелом враћене ка Пироту где се и налазе постројења хидроелектране. Некада велика и моћна река спала је на воде Топлодолске реке и неколико мањих потока који јој се придружују на путу ка уливу у Нишаву[1].

Галерија

Види још

Извори

Спољашње везе