Дијабетесно стопало
Дијабетесно стопало | |
---|---|
![]() | |
Класификација и спољашњи ресурси | |
Специјалност | Хирургија Ендокринологија |
МКБ-10 | E10–E14 |
МКБ-9-CM | 250.7-250.63 |
MedlinePlus | 003937 |
eMedicine | med/547 emerg/134 |
MeSH | C18.452.394.750 |
Дијабетесно стопало је једна од многобројних компликација шећерне болести и представља скуп коштаних и мекоткивних промена на стопалу дијабетесних болесника. Настаје као последица неуропатије и исхемије (обољења живаца и недостатка крви у стопалу због обољења артерија ногу), које се могу додатно искомпликовати и инфекцијом. Блажи степен неуроваскуларних промена на доњим удовима обично је без икаквих клиничких симптома. Ако процес узнапредује, болесник се жали на хладноћу у ногама, смањење мишићне способности, сметње у сензибилитету и појаву дијабетесних чирева[1].
Појава чирева (улцерација) на стопалу, затим настанак гангрене и последичне ампутације су значајни узроци морбидитета и инвалидности код особа оболелих од дијабетеса. Ове компликације представљају велики медицински, социјални и економски проблем и значајно смањују квалитет живота дијабетесном болеснику[2][3]. Дијабетес, са улцерацијама на доњим удовима које тешко зарастају, узрок је више од половине ампутација доњих удова у САД и у групи ризик заступљен је у три одсто становништва[4]. Ризик од губитка удова у групи дијабетесних болесника износи око један одсто годишње у свету. Према проценама СЗО, годишње се уради око милион ампутација, а сваких тридесет секунди и такозвана велика ампутација доњих удова због дијабетесом узроковане гангрене стопала[5][6][7][8]. Претходни улкус (или ампутација) након санираног дијабетесног стопала на једној нози ствара предиспозицију код особа са дијабетесом од поновног појављивања улкуса на истој или супротној нози[9].
Предиспозиција
[уреди | уреди извор]
Фактори ризика за развој ове болести су[10]:
- старост болесника и трајање шећерне болести преко 10 година, са хронично лошом регулацијом нивоа шећера у крви (>10 mmол),
- атеросклеротски процес[11], са израженим кардиоваскуларним компликацијама својственим дијабетесу,
- дијабетесна ангиопатија (васкулопатија),
|
- поремећаја сензибилитета (полинеуропатија)[12]
- утицај дуванског дима,
- лоша едукација о шећерној болести и нези стопала,
- ношење неадекватне обуће,
- деформитети коштано-зглобног система),
- неадекватно оптерећење на стопалу,
- професионална изложеност стопала дијабетичара хладноћи и вибрацијама
- повреда (траума) стопала и/или доњих екстремитета
Истовремено присуство више фактора ризика за повећава вероватноћу учесталијег јављање клиничких промена на стопалу[13].
Промене на стопалу дијабетичара које представљају повећан ризик од ампутације
[уреди | уреди извор]
- Периферна неуропатија са губитком протективног сензибилитета
- Промена настала због изложености притиску (црвенило, калус, крвављење испод калуса, рагаде и друге лезије коже)
- Коштани деформитети стопала (истакнуте главице метатарзалних костију, прстију, лат. pes cavus, pes planus)
- Периферна васкуларна болест (ослабљен или одсутни педални пулсеви)
- Претходно постојање улцерације или ампутације (једног или више прстију делова стопала или једног од стопала)
- Патолошке промене на ноктима (трофичке промене, урастао нокат, гљивична обољења).
Врсте
[уреди | уреди извор]Дијабетесно стопало се према манифестној клиничкој слици може поделити у два типа:
1. Неуропатско стопало — у коме доминира неуропатија док је циркулација још задовољавајућа.
2. Неуроисхемично стопало — у коме је поред неуропатије присутна још и васкулопатија или недовољна циркулација која на ћелијском нивоу резултује њиховом некрозом и стварањем рана (улцерација) које отежано зарастају због хипоксије.
Оштећење нерава | Поремећај циркулације |
---|---|
|
|
Клиничка слика
[уреди | уреди извор]Дијабетесно стопало се клинички манифестује следећим видљивим манифестацијама и симптомима[14][15][1]:
- Чир/чиреви, улцерација/улцерације на кожи (најчешће прстију) стопала са инфекцијом или без ње. Инфекција додатно компликују стање у оба типа (врсте) дијабетесног стопала, јер кроз на стопалу формиране улцерација (или друге лезије типа рагада, некрозе итд) „улази“ полимикробна инфекција која се перкутано и хематогено шири и разара меко ткиво стопала и његове кости изазивајући остеомијелитис. Ове полимикробне инфекције су обично изазване микроорганизмима из групе стрептокока, ентерокока, с. ауреуса, ентеробактерија (нпр ешерихија коли), и разних анаероба (нпр из групе колостридија)[16].
- Типични деформитети стопала,
- Хроничног оток стопала и потколеница,
- Исхемијске промене у меким ткивима стопала у виду бледила исушености и перутања коже, и слабих често и одсутних пулсација артерија.
- Некроза и гангрена (одумирања појединих делова стопала), којој често претходи флегмона. Деструкција изазвана (некрозом) ћелија праћена флегмоном главни је узрок ограниченог или масивног изумирања ткива стопала и бројних парцијалних или тоталних ампутација у неуропатском и неуроисхемичном стопалу.
- Симптоми периферне неуропатије који се манифестују у виду хипостезија, хиперстезија, парестезија, дисестезија, радикуларни бол, анхидроза коже стопала[17].
- Симптоми периферне артерије инсуфицијенције. Код већине болесника, па и дијабетесних, атеросклеротска болест доњих екстремитета праћена је периферном артеријском оклузивном болешћу, која је асимптоматска, док се код други развијају симптоми исхемије. Они се манифестују као клаудицаиони, исхемијски бол у мировању, бледило коже праћено хладним стопалима, грчеви или замор главних група мишића у једном или оба доња уда који компромитују ходање и дужину „ходне пруге“ (пређеног пута до интензивног боле или грча све до прекида клаудикације мировањем). Ови симптоми се повећавају све до момента када ход више није могућ, а разрешавају се одмарањем (мировањем, стајањем или седењем) након неколико минута.
Клаудикација (храмања) у почетку је интермитентна (јез-лат|) и јавља се за време брзог ходања, кретања узбрдо или пењања уз степенице[18][19].
- Атрофија мишића потколенице, честа је појава због тибиоперонеалном оклузијом изазваних атеросклеротским променама на крвним судовима, лоше исхране мишића и ограниченог и неправилног ходања због јаких клаудикационих болова.
Дијагноза
[уреди | уреди извор]Дијагноза се поставља на основу; анамнестичких података (историје болести) физичког прегледа и читавог низа лабораторијских, радиолошких и других прегледа на основу којих је могуће проценити тип и тежину насталих промена[20]. Она се обично поставља на примарном нивоу здравствене заштите, а на основу субјективних тегоба болесника и стандардног прегледа стопала[21].
- Анамнеза
Анамнеза треба да информише о основним подацима у односу на шећерну болест и да открије присуство карактеристичних неуроваскуларних симптома.
- Физички преглед
Физички преглед има посебан значај за утврђивање стања мишићно-скелетног статуса, васкуларног статуса (температура коже потколеница и стопала, квалитет дорзалног пулс стопала, крвни притисак) и неуролошког статус (стање сензибилитета и рефлекса) потколеница и стопала. Овим прегледом може се утврдити присуство инфекције, анатомских аномалије и стечени деформитети стопала, поремећај статике и оптерећења са патолошким притисцима на појединим деловима стопала, са променама на кожи[10] на тим местима (задебљање, жуљеви, улцерације и друге лезије, промене боје, сувоћа коже итд).
Према потреби у току физичког прегледа раде се и мали хируршки дебридмани рана (чишћење, исецање-сечење и уклањање дала ткива) којим се може утврди озбиљност ране (некрозе).
- Лабораторијске анализе
Хемоглобин А1ц и глукоза у плазми наташте су важни лабораторијски скрининг тестови за дијабетесно стопалом.[22]
- Мерење хемоглобина А1ц је корисно за процену адекватности недавне контроле дијабетеса; нивои ће вероватно бити повишени код пацијената са дијабетесном неуропатијом. У неким случајевима, посебно код асиметричних синдрома, тежина елевације није увек у корелацији са тежином нервног обољења.
- Трочасовни тест толеранције глукозе може бити осетљивији у граничним случајевима.
- Анализа мокраће је такође корисна за скрининг на нефропатију и протеинурију.
Лечење
[уреди | уреди извор]Лечење дијабетесног стопала је сложен и мукотрпан процес и може се обавити на примарном нивоу здравствене заштите, најбоље у специјализованим амбулантама за дијабетесно стопало при саветовалиштима за дијабетес, ординацијама за хипербаричну медицину, а делом на одељењима за васкуларну хирургију.[23]
Лечење обухвата читав низ мера и поступака. Једном настала, било која од напред наведених промена на стопалу, повећава ризик да се сличне или теже промене понављају код истог болесника, зато он мора бити регистрован и подвргнут даљим редовним мерама контроле и праћења промена у његовом организму.
Лечење је мултидисциплинарно и захтева консултације дијабетолога, васкуларног и ортопедског хирурга неуролога и специјалисте хипербаричне медицине, а врши се највећим делом на примарном нивоу у специјализованим амбулантама.[24]
Употреба адекватне терапеутске обуће има посебан задатак да угрожено подручје стопала дијабетичара растерети, равномерним распоређивањем притиска на остале делове стопала и најчешће је први корак у лечењу дијабетесног стопала.
Улцерације (ране) у дијабетесном стопал су последица неуропатије и болести малих и великих крвних судова које компликују дијабетес. На ћелијском нивоу, она је резултат хипоксије која нарушава зарастање рана. Зато се у задњих 40 година у превенцији и лечењу ове болести примењује хипербаричне оксигенотерапије (ХБОТ) коју спроводи хипербарична медицина у барокоморама у атмосфери 100% кисеоника на повишеном притиску (већем од 1 бар-а) у једнодневним сеансама у трајању од 60-90 минута, у просеку 15-20 дана.
Хипербарична оксигенација (ХБОТ) која даје одличне резултате, може бити корисна метода за лечење и негу рана. Она доводи до веће оксигенације оболелих ткива, има антисептичко дејство, смањује едем, убрзава производњу колагена и стимулише ангиогенезу и неоангиогенезу крвних судова и на тај начин санира лезију ткива. Примена ове терапије значајно скраћује време лечења, а примењује се уз примарну и редовну дијабетесну терапију, хигијенско дијететски режим, а према потреби и хируршко лечење.[25]
Детаљнији хируршки захвати на угроженом дијабетесном стопалу примењују се код проширене инфекције, односно гангрене стопала.
Превенција
[уреди | уреди извор]Лечење развијеног дијабетесног стопала је врло компликовано и о њему може одлучивати само лекар. Оно је много компликованије од мера превенције које може (и требало би свакодневно) да спроводи сваки дијабетесни болесник[26].
- Само раним препознавањем и брзим лечењем почетних промена на стопалима дијабетесно стопало се може спречити. При томе сваки дијабетесни болесник треба да има у виду да особе са оштећењем нерава у шећерној болести не осећају бол.
- Свакодневним прегледом под добрим светлом болесници могу правовремено уочити почетне промене на стопалима.
- Свакодневном хигијеном прањем стопала млаком водом и сапуном, а након тога обавезним сушењем, посебно просторе између прстију стопала, кожа стопала се штити од евентуалне инфекције.
- Свакодневно (према потреби више пута дневно) стопала треба мазати хидратантним непарфимисаним кремама (нпр пантенолом), што спречава исушивање коже и одржава њену еластичност.
- Дијабетесни болесник не сме допустити да нокти сувише порасту, већ нокте треба редовно сећи, попречно не остављајући оштре ивице на крајевима ноктију.
- Дијабетесни болесник никада не би требало да хода босоног. Чарапе које носи морају бити вунене или памучне, одговарајуће величине, да не стежу. Доколенице се не препоручују јер стежу потколенице и ограничавају проток крви кроз оболеле крвне судове. Ципеле морају бити од меке коже, довољно широке у предњем делу, да не стежу и довољно топле да у зимском периоду заштите стопала од дејства хладноће.
- Дијабетесни болесник не би требало да користити термофоре, електрично ћебе и друга грејна тела да угреје стопала, јер због сниженог сензибилитета и лоше циркулације топлота може изазвати опекотине.
- Дијабетесни болесник мора бити опрезан ако прегледом региструјете жуљеве, заноктице, урасле нокте, курије очи, чукљева, деформисане зглобове или ранице на стопалу (обавезна консултација са лекарем)
- Дијабетесни болесник треба да избегава стављање лековитих биљака и мелема, када примети и најмању рану на стопалу обавезно треба да се јави свом лекару.
Референце
[уреди | уреди извор]- ^ а б (језик: енглески) Vincent Lopez Rowe, Diabetic Ulcers Clinical Presentation Еmedicine.medscape.com
- ^ С. Стефановић и сарадници: Специјална клиничка физиологија, III издање („Медицинска књига“ Београд-Загреб, 1980)
- ^ Guyton, Arthur C.; Hall, John E. (1999). Medicinska fiziologija. Beograd: Savremena administracija. ISBN 978-86-387-0778-2.
- ^ Reiber GE, Boyko EJ, Smith DG (1995). „Lower extremity foot ulcers and amputations in diabetes”. Daibetes in America (2nd изд.). стр. 409—428. . National Diabetes Data Group, National Institutes of Health, National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases, NIH Publication No. 95-1468.
- ^ „Дијабетес као кардиоваскуларна болест”. Архивирано из оригинала 10. 06. 2007. г. Приступљено 15. 9. 2007.
- ^ Dijabetesno stopalo česta komplikacija šećerne bolesti на www.danas.rs од 09/02/2011
- ^ „Шећерна болест – дијабетес”. Архивирано из оригинала 12. 9. 2007. г. Приступљено 15. 9. 2007.
- ^ Diabetes mellitus tip 2. Приступљено 15. 11. 2018.
- ^ American Diabetes Association (1999). „Consensus Development Conference on Diabetic Foot Wound Care: 7-8 April 1999, Boston, Massachusetts.”. Diabetes Care. 22 (8): 1354—60. PMID 10480782. doi:10.2337/diacare.22.8.1354..
- ^ а б „Промене на кожи”. Архивирано из оригинала 04. 02. 2008. г. Приступљено 15. 9. 2007.
- ^ Beckman, J. A.; Creager, M. A.; Libby, P. (мај 2002). „Diabetes and atherosclerosis: epidemiology, pathophysiology, and management”. JAMA. 287 (19): 2570—81. PMID 12020339. doi:10.1001/jama.287.19.2570.
- ^ Vinik, A. I. (2003). „Management of neuropathy and foot problems in diabetic patients.”. Clin Cornerstone. 5 (2): 38—55. PMID 12800479. doi:10.1016/S1098-3597(03)90017-2.
- ^ American Diabetes Association (2011). „Standards of medical care in diabetes”. Diabetes Care. 201 (34): S11—S61. PMC 3006050
. PMID 21193625. doi:10.2337/dc11-S011..
- ^ Tomic-Canic, M.; Brem, H. (2004). „Gene array technology and pathogenesis of chronic wounds”. American Journal of Surgery. 188 (1A Suppl): 67—72. PMID 15223505. doi:10.1016/S0002-9610(03)00293-9..
- ^ Jeffcoate, WJ; Harding, KG (3. 5. 2003). „Diabetic foot ulcers”. Lancet. 361 (9368): 1545—51. PMID 12737879. doi:10.1016/S0140-6736(03)13169-8. .
- ^ O'Meara, S. M.; Cullum, N. A.; Majid, M.; Sheldon, T. A. (2001). „Systematic review of antimicrobial agents used for chronic wounds”. The British Journal of Surgery. 88 (1): 4—21. PMID 11136304. doi:10.1046/j.1365-2168.2001.01631.x.
- ^ Boulton, A. J.; Kirsner, R. S.; Vileikyte, L. (2004). „Clinical practice. Neuropathic diabetic foot ulcers”. The New England Journal of Medicine. 351 (1): 48—55. PMID 15229307. doi:10.1056/NEJMcp032966.
- ^ Gentile, A. T.; Berman, S. S.; Reinke, K. R.; Demas, C. P.; Ihnat, D. H.; Hughes, J. D.; et al. (август 1998). „A regional pedal ischemia scoring system for decision analysis in patients with heel ulceration.”. Am J Surg. 176 (2): 109—14. PMID 9737612. doi:10.1016/S0002-9610(98)00168-8.
- ^ Arora, S.; Pomposelli, F.; Logerfo, F. W.; Veves, A. (2002). „Cutaneous microcirculation in the neuropathic diabetic foot improves significantly but not completely after successful lower extremity revascularization”. Journal of Vascular Surgery. 35 (3): 501—505. PMID 11877698. doi:10.1067/mva.2002.121126.
- ^ American Diabetes Association (2010). „Diagnosis and classification of diabetes mellitus”. Diabetes Care. 33 (Suppl 1): S62—9. PMC 2797383
. PMID 20042775. doi:10.2337/dc10-S062.
- ^ (језик: енглески) Robert Ferry Jr., Diabetic Foot Care, на eMedicine
- ^ „Diabetic Neuropathy Workup: Approach Considerations, Hemoglobin A1c and Fasting Plasma Glucose, Basic Laboratory Screening Tests”. emedicine.medscape.com. Приступљено 2024-01-16.
- ^ „Diabetic Neuropathy Workup: Approach Considerations, Hemoglobin A1c and Fasting Plasma Glucose, Basic Laboratory Screening Tests”. emedicine.medscape.com. Приступљено 2024-01-16.
- ^ „Srpsko udruženje za lečenje rana”. Архивирано из оригинала 17. 04. 2022. г., Приступљено 09/2009 (језик: српски)
- ^ Одабрани текстови из ХБОТ Дијабетесно стопало
- ^ Nebojša Lalić, O DIJABETESU на „www.menjamodijabetes.rs”. Архивирано из оригинала 21. 10. 2011. г.
Види још
[уреди | уреди извор]- Шећерна болест
- Хронична рана
- Гангрена
- Хипербарична медицина
- Барокомора
- Лечење кисеоником
- Хипербарична оксигенотерапија
Спољашње везе
[уреди | уреди извор]- „Плива здравље”. Архивирано из оригинала 14. 06. 2009. г.
- „Удружење за борбу против шећерне болести”. Архивирано из оригинала 08. 11. 2011. г.
- „Саветовалиште”. Архивирано из оригинала 18. 01. 2011. г.
- „Удружење инвалида и дијабетичара”. Архивирано из оригинала 03. 02. 2012. г.
- Међународна дијабетолошка федерација (језик: енглески)
- Америчка дијабетолошка асоцијација (језик: енглески)
- „Канадска дијабетолошка асоцијација”. Архивирано из оригинала 12. 01. 2021. г. (језик: енглески)
- Дијета, исхрана и превенција хроничних болести (језик: енглески)
- „Одрастање са дијабетесом”. Архивирано из оригинала 09. 01. 2009. г. (језик: енглески)
- Истраживања везана за шећерну болест (језик: енглески)
- „Аспекти шећерне болести”. Архивирано из оригинала 28. 12. 2011. г. (језик: енглески)
- Светски дан борбе против дијабетеса (језик: енглески)
- „Хипербарична оксигенација - информације”. Архивирано из оригинала 04. 01. 2012. г.
![]() | Молимо Вас, обратите пажњу на важно упозорење у вези са темама из области медицине (здравља). |