Ехидна (митологија)
Ехидна (грч. Έχιδνα) је у грчкој митологији име наказне кћерке морских божанстава Форкија и Кето или Геје и Тартара.[1] У Орфичкој традицији она је била ћерка Фанеса, орфичког оца свих богова. Више грчких приповедача је изнело разне закључке о родитељима тако да су они и даље непознаница.
Митологија
[уреди | уреди извор]Ехидна је била полужена — полузмија, која је са стоглавим дивом Тифоном на митски свет изродила низ наказа које се појављују у грчкој митологији, а то је и њена највећа заслуга да уђе у грчке митове.[2]
Хесиод је Ехидну описао као неодољиво чудовиште које једе месо и које није било ни на смртнике, ни на бесмртне богове, већ је била пола нимфа блиставих очију и светлих образа, а пола велика и грозна змија са пегавом кожом, која не умире, нити стари.[3]
Он такође наводи да је живела у пећини и лоцира је у историјском месту, Арими, као и Хомер, али не наводе где би Арима могла да буде.
Према митологији Ехидна је ловила несрећне пролазнике у близини своје пећине док је једном приликом док је спавала није убио Аргус, стооки див који је служио богињу Херу.
Ехиднини потомци су били:
- Кербер — Троглави пас који је чувао улаз и излаз из Хада,
- Ортар или Орт — Двоглави пас који је чувао стада дива Гериона,
- Немејски лав,
- Химера,
- Лернејска хидра, и
- Тебанска Сфинга.
-
Ехиднина кћерка Химера
-
Ехиднин син Кербер
-
Ехиднина кћерка Хидра
Референце
[уреди | уреди извор]- ^ Замаровски 1985, стр. 81.
- ^ „Грчка митологија”.
- ^ „Ехидна - митологија”.
Литература
[уреди | уреди извор]- Замаровски, Војтех (1985). Јунаци античких митова: Лексикон грчке и римске митологије. Загреб.