Пређи на садржај

Лунд

Координате: 55° 42′ С; 13° 12′ И / 55.7° С; 13.2° И / 55.7; 13.2
С Википедије, слободне енциклопедије
Лунд
Главни трг у Лунду
Грб
Грб
Административни подаци
Држава Шведска
ОкругСкански
Становништво
Становништво
 — 2010.82.800
 — густина3.215,53 ст./km2
Агломерација (2012.)111.878
Географске карактеристике
Координате55° 42′ С; 13° 12′ И / 55.7° С; 13.2° И / 55.7; 13.2
Временска зонаUTC+1 (CET), лети UTC+2 (CEST)
Апс. висина20-70 m
Површина25,75 km2
Лунд на карти Шведске
Лунд
Лунд
Лунд на карти Шведске
Позивни број22X XX
Веб-сајт
www.lund.se

Лунд (швед. Lund) један је од великих градова у Шведској, у јужном делу државе. Град је у оквиру Сканског округа, где је трећи град по величини и значају. Лунд је истовремено и седиште истоимене општине и једно од кључних насеља у агломерацији Велики Малме.

Лунд је познат по Универзитету у Лунду, једном од најнапреднијих високошколских установа у Скандинавији и међу највећим у Шведској. Лунд, заједно са Сигтуном, је најстарији град у Шведској.

Географија

[уреди | уреди извор]

Лунд се налази у јужном делу Шведске и Скандинавског полуострва. Од главног града државе, Стокхолма, град је удаљен 600 км југозападно. Од првог већег града, Малмеа, град се налази свега 15 км североисточно.

Рељеф: Лунд се развио у најјужнијој покрајини Шведске, Сканији, која је по својим природним одликама више подсећа на средњоевропска подручја, плодна је и густо насељена. Градско подручје је бреговито, а надморска висина се креће 20-70 м.

Клима у Лунду је континентална са утицајем мора и крајњих огранака Голфске струје. Стога су зиме блаже, а лета свежија у односу на дату географску ширину.

Воде: Лунд нема водотока на свом подручју, али је удаљен свега 10-ак км од најближег мора - Категата, залива Северног мора.

Историја

[уреди | уреди извор]

Донедавно се веровало да је град основан око 1020. године, али археолошка открића показују да је старо насеље Упокра, које се налазило око 5 km јужно од данашњег Лунда, пресељено на то место око 990. године. Упокра је било најзначајније насеље југозападне Сканије још од 6. века, улога коју је Лунд лако преузео. Пресељење насеља било је по подстицају данског краља Свена I Рашљобрадога, са циљем уједињења данског краљевства.

Године 1060. Лунд постаје архиепископија. 1085. основана је црквена школа, најстарија школа Скандинавије и једна од најстаријих школа северне Европе (мада је у Упсали је најстарији универзитет Скандинавије). Ова школа је све до данас сачувала свој углед, па су је похађали многе познате личности. У првој половини 12. века саграђена је Лундска саборна црква, манастир и више мањих цркава. Лунд је највише имао 27 цркава, које су скоро све срушене током Реформације. У ово време Лунд постаје најважнији град Данске, имајући 3.000-4.000 становника.

Међутим, 1658. године Лунд је ратом припојен Шведској. 1666. године ту је основан универзитет са намером ширења шведског утицаја. Ипак, почетком 18. века, он губи у значају у корист оближњег Малмеа, захваљујући његовом положају на мору. Ипак, све до данас Лунд је остао верско, образовно и културно средиште јужног дела државе.

Становништво

[уреди | уреди извор]

Лунд је данас град средње величине за шведске услове. Град има око 83.000 становника (податак из 2010. г.), а градско подручје, тј. истоимена општина има око 112.000 становника (податак из 2010. г.). Последњих деценија број становника у граду брзо расте за месне услове. Град има веома бројну студентску заједницу која чини и преко 20% градског становништва.

Привреда

[уреди | уреди извор]

Данас је Лунд савремени град са посебно развијеном индустријом, посебно оном најсавремнијом (производна прецизне и медицининске опреме, фармацеутска). Индустрија је блиско везана за деловањем универзитета, посебно његовог техничког огранка.

Последње две деценије посебно се развијају трговина, услуге и туризам.

Поглед на Лунд

Знаменитости

[уреди | уреди извор]

Поред богате историје и културне сцене, Лунд има добро очувано старо градско језгро (изванредно чак и за шведске услове). Оно има неправилну мрежу улица са више тргова.

Поред тога, град има и низ знаменитих грађевина:

Галерија

[уреди | уреди извор]

Градови побратими

[уреди | уреди извор]
Данска Виборг, Данска
Норвешка Хамар, Норвешка
Финска Борго, Финска
Исланд Далвик, Исланд
Њемачка Грајфсвалд, Немачка
Француска Невер, Француска
Никарагва Леон, Никарагва
Пољска Забже, Пољска

Спољашње везе

[уреди | уреди извор]