Портал:Европа/Изабрани април 2014.

С Википедије, слободне енциклопедије
Швајцарска
Швајцарска

Швајцарска Конфедерација или кратко Швајцарска (лат. Confoederatio Helvetica, нем. Schweizerische Eidgenossenschaft или Schweiz, франц. Confédération suisse или Suisse, итал. Confederazione Svizzera или Svizzera, романш: Confederaziun svizra) је алпска земља и континентална држава у централној Европи, са врло развијеном привредом, а посебно банкарством. Граничи се са Немачком, Француском, Италијом, Аустријом и Лихтенштајном. Швајцарска је савезна република, и има дугу и снажну традицију политичке и војне неутралности. Ова чињеница је омогућила Швајцарској да буде земља домаћин многим међународним организацијама као што су Међународни олимпијски комитет, Светска здравствена организација, ФИФА или Светска трговинска организација.

Confoederatio Helvetica је службено име државе на латинском језику. Латински се користи за именовање земље како би се избегло фаворизовање једног од четири званична језика Швајцарске. Уобичајена је употреба скраћенице CH. Назив Confoederatio Helvetica се користи у француском, италијанском и романш за Швајцарску Конфедерацију, док се у немачком користи име Schweizerische Eidgenossenschaft што се преводи као „Швајцарски завет заједништва“ или „Швајцарска заједница споразума“.

Швајцарска је савезна парламентарна република коју чине 26 кантона. Главни град Швајцарске, али не највећи, је Берн. Швајцарска је чланица Савета Европе, Организације за економску сарадњу и развој, Партнерства за мир, Европске асоцијације за слободну трговину, Уједињених нација, Светске трговинске организације и многих других организација.

Према подацима из августа 2008. године, Швајцарска има 7.610.248 становника, од чега 21,3% чине странци. Службени језици Швајцарске су немачки, француски, италијански и романш. Око 41,8% Швајцараца су католици, а 33% су протестанти.

даље Остали изабрани чланци