Воде Српске — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
мНема описа измене
Нема описа измене
Ред 1: Ред 1:
{{радови у току}}
{{Политички систем Републике Српске}}
{{Политички систем Републике Српске}}
'''Воде Српске''' су јавна уставнова која управља водама и јавним водним добром, као и водним и хидротехничким објектима и системима, ријекама, потоцима и језерима на територији [[Република Српска|Републике Српске]].
'''Воде Српске''' су јавна уставнова која управља водама и јавним водним добром, као и водним и хидротехничким објектима и системима, ријекама, потоцима и језерима на територији [[Република Српска|Републике Српске]].
Ред 16: Ред 15:


Органи управљања и руковођења Водама Српске су Управни одбор и директор.
Органи управљања и руковођења Водама Српске су Управни одбор и директор.

Управни одбор је орган управљања. Има пет чланова које именује и разрјешава [[Влада Републике Српске]] на предлог [[Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске|Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде]]. Мандат чланова Управног одбора траје четири године и могу бити бирани највише два пута узастопно. Директор руководи, представља и заступа јавну установу и одговара за законитост њеног рада. Директора именује и разрјешава [[Влада Републике Српске]] на период од четири године након спроведеног поступка јавне конкуренције.

Организационе јединице Вода Српске су: Сектор за управљање водама ОРС Саве, Сектор за управљање водама ОРС Требишњице, Сектор за одржавање објеката одбране од поплава, Сектор за наводњавање и ИТ, Сектор за економско-финансијске послове и Сектор за правне, имовинске, кадровске и опште послове. Секторима руководе помоћници директора.<ref>[http://www.voders.org/o-nama/organizacija/organizacioni-dijagram/ Воде Српске: Организациони дијаграм], Приступљено 13. 11. 2019.</ref>


== Извори ==
== Извори ==

Верзија на датум 13. новембар 2019. у 02:21

Воде Српске су јавна уставнова која управља водама и јавним водним добром, као и водним и хидротехничким објектима и системима, ријекама, потоцима и језерима на територији Републике Српске.

Сједиште Вода Српске је у Бијељини.

Оснивање

Према Закону о водама (2006) за спровођење задатака у управљању водама биле су задужене двије агенције за воде као републичке управне организације у саставу Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске са својством правног лица: Агенција за воде обласног ријечног слива Саве и Агенција за воде обласног ријечног слива Требишњице. Раније је постојала Републичка дирекција за воде у саставу Министарства.

Измјенама и допунама закона од 25. децембра 2012. године укинуте су двије агенције за воде, а основана је јавна установа Воде Српске са сједиштем у Бијељини. На сједници Владе Републике Српске од 11. јануара 2013. године донесена је Одлука о оснивању Јавне установе „Воде Српске“ којом је утврђена дјелатност, финансирање, органи управљања и руковођења и начин рада Вода Српске. Јавна установа стоји под надзором Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске.

У циљу ефикасног извршења задатака и промовисања принципа приближавања кориснику, Воде Српске посебним актом оснивају Сектор за обласни ријечни слив Требишњице у Требињу и подручне канцеларије за подслив ријеке Уна (Сана) у Приједору, за подслив ријеке Врбас у Бањој Луци, за подслив ријеке Босне у Добоју и за подслив ријеке Дрине у Вишеграду и Зворнику.[1][2][3][4]

Организација

Органи управљања и руковођења Водама Српске су Управни одбор и директор.

Управни одбор је орган управљања. Има пет чланова које именује и разрјешава Влада Републике Српске на предлог Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде. Мандат чланова Управног одбора траје четири године и могу бити бирани највише два пута узастопно. Директор руководи, представља и заступа јавну установу и одговара за законитост њеног рада. Директора именује и разрјешава Влада Републике Српске на период од четири године након спроведеног поступка јавне конкуренције.

Организационе јединице Вода Српске су: Сектор за управљање водама ОРС Саве, Сектор за управљање водама ОРС Требишњице, Сектор за одржавање објеката одбране од поплава, Сектор за наводњавање и ИТ, Сектор за економско-финансијске послове и Сектор за правне, имовинске, кадровске и опште послове. Секторима руководе помоћници директора.[5]

Извори

  1. ^ Закон о водама („Службени гласник Републике Српске“, број 50/06)
  2. ^ Влада Републике Српске: Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде: Републичке управне и друге организације, Приступљено 6. 8. 2014.
  3. ^ Закон о измјенама и допунама Закона о водама („Службени гласник Републике Српске“, број 121/12)
  4. ^ Одлука о оснивању Јавне установе „Воде Српске“ („Службени гласник Републике Српске“, број 2/13)
  5. ^ Воде Српске: Организациони дијаграм, Приступљено 13. 11. 2019.

Спољашње везе