Пређи на садржај

Анастасија Потапова

С Википедије, слободне енциклопедије
Анастасија Потапова
Лични подаци
Датум рођења(2001-03-30)30. март 2001.(23 год.)
Место рођењаСаратов, Русија
ДржављанствоРусија
Висина1,75 m
ПребивалиштеХимки, Русија
Информације о каријери
Иградесном руком; дворучни бекхенд
ТренерИан Хуџис
Зарада390.295 $
ВТА профилwww.wtatennis.com/players/player/325601/title/Anastasia-Potapova#overview
Појединачно
Победе—порази75-43
Освојени турнири0 ВТА (1 ИТФ)
Изгубљена финала2 ВТА
Најбољи пласман21. (19. јун 2023)
Тренутни пласман36. (10. јун 2024)
Успех на гренд слем турнирима
ОП Аустралије2. коло (2019)
Ролан Гарос2. коло квалификација (2018)
Вимблдон1. коло (2017)
ОП САД3. коло квалификација (2018)
Парови
Победе—порази31-19
Освојени турнири1 ВТА 1 ИТФ
Изгубљена финала1 ИТФ
Најбољи пласман8. (1. октобар 2018)
Тренутни пласман86. (8. април 2019)
Екипна такмичења
Куп Били Џин Кинг2018.
Ажурирано: 17.5.2019..

Анастасија Потапова (Саратов, 30. март 2001) руска је професионална тенисерка. Некадашња је прва јуниорка света на ИТФ листи[1], као и шампионка Вимблдона 2016, у конкуренцији јуниорки. До сада је освојила један ВТА турнир у конкуренцији женских парова и била два пута финалиста на ВТА турнирима у појединачној конкуренцији. На ИТФ турнирима, освојила је 1 трофеј у појединачној конкуренцији и 2 у конкуренцији парова. До сада, најбољи пласман на ВТА листи јој је 70. место у синглу и 86. у дублу. Од 2018. године члан је Фед куп репрезентације Русије. Једна је од представница нове генерације тенисерки.

Тениска каријера

[уреди | уреди извор]

Јуниорска каријера

[уреди | уреди извор]

У јуниорској каријери, Потапова је постала најбоља на свету, 11. јула 2016. године.[2] Потапова је имала велики успех на јуниорским турнирима. Највећи успеси су јој: полуфинале на Ролан Гаросу 2016. године, четвртфинале на Аустралијан Опен-у 2016. године, као и финале у дублу на УС Опен-у и Ролан Гаросу 2016. године. Потапова је освојила прву јуниорску гренд слем титулу, у појединачној конкуренцији на Вимблдону 2016. године, победивши у финалу Дајану Јастремску. Овај тријумф, јој је донео прво место на листи јуниорки.

Значајнији успеси у јуниорској конкуренцији су: полуфинале сингла, као и титула у дублу са Олгом Даниловић на Оранж болу, на академији Ника Болитијерија, где су у финалу савладале Кају Јуван и Леу Бошковић[3]. Такође, битна је јуниорска титула, на турниру Нике Јуниор Интернатионал у Лондону, где је победила друге високо рангиране јуниорке као што су: Софиа Кенин, Олгу Даниловић и Олесиу Первушину, на путу до трофеја. Јуниорску каријеру завршила је са односом победа и пораза, 91-22, у синглу и 45-18 у дублу.

2017: Професионална каријера

[уреди | уреди извор]

Потапова је започела 2017. годину, учешћима на ИТФ турнирима. Почетком марта, освојила је први ИТФ трофеј у синглу, на турниру у Куритиби, чији је наградни фонд био 25.000 америчких долара. У првом колу, савладала је домаћу тенисерку и другог носиоца Телиану Переиру, која је у том тренутку била 183 тенисерка света. У великом финалу, савладала је ривалку из јуниорске конкуренције Аманду Анисимову, резултатом 6-7(7), 7-5, 6-2. Титула јој је донела, улазак међу 500 најбољих тенисерки на свету.[4]

Затим је дебитовала на ВТА турниру, након што је добила специјалну позивницу, да се такмичи у квалификацијама Премијер Мандатори турнира у Мајамију, победивши Марију Сакари за своју прву победу, над једном играчицом из ТОП 100 најбољих. Након тога, поразила ју је Јана Чепелова 6-3, 6-1. Серија добрих партија на шљаци, довела ју је до два полуфинала на ИТФ турнирима у низу. Прво је дошла до полуфинала на турниру у Химкију, где је поражена од Дејане Радановић резултатом 6-4, 6-0, али је у пару са сународницом и партнерком из јуниорских дана, Олесијом Первушином, освојила титулу у дублу. Наредне недеље поражена је у Трнави, где је изгубила од Веронике Цепеде Роиг.

Потаповој су дали још једну специјалну позивницу, овај пут за квалификациони жреб Вимблдона. Успешно је пребродила три кола квалификација и са нешто више од 16 година, успела да се пласира у главни жреб турнира. Уследила је предаја у првом колу главног турнира. Меч је предала много искуснијој Татјани Марији при резултату 6-3, 2-2 за противницу. Ипак, показала је велики потенцијал и таленат. Након ових успеха, уследио је лош период за младу Потапову, која је до краја године успела да стигне до само једног четвртфинала ИТФ турнира у Артвину. Последњи турнир који је одиграла, био је у Дубаију, где је поражена у првом колу. Током сезоне, освојила је још један ИТФ трофеј у конкуренцији парова, на много јаком турниру у Прагу, чији је наградни фонд 80.000 америчких долара, у пару са Дајаном Јастремском. Годину је завршила као 242 тенисерка света у синглу, са односом победа и пораза 20-14.

2018: Пробој на ВТА туру

[уреди | уреди извор]

Потапова је започела 2018. на најбољи могући начин - финалом на турниру у Шарм Ел Шеику, чији је наградни фонд 15.000 америчких долара. Потом је играла у свом другом главном жребу, на ВТА турниру у Санк Петерсбургу, где је коначно остварила своју прву победу против Татјане Марије. Меч другог кола, донео је сусрет између новокрунисане шампионке Аустралијан опена и светског првака Каролине Возњацки и Потапове, сукоб искуства и младости. Међутим, Потапова је успела да освоји само један гем против светске првакиње[5]. Потапова је дебитовала у Фед Купу за Русију, али је изгубила на свом дебију, од Викторије Кузмове, иако је добила први сет, резултатом 3-6, 6-3, 6-4. Доживела је још један пораз од ње у четвртфиналу, на ИТФ турниру у Истанбулу, наградног фонда од 60.000 америчких долара. Још једно финале ИТФ-а, Потапова је одиграла у Химкију, чији је наградни фонд 100.000 америчких долара. Елиминисала је у полуфиналу Монику Никулеску, 64. тенисерку на свету резултатом 7-5, 2-6, 6-4, али је у финалу поражена од другог носиоца, Вере Лапко 6-1, 6-3. Ови резултати су је довели до ТОП 200 тенисерки на свету. Након овога, уследило је финале у Риму, на ИТФ-у наградног фонда 60.000 америчких долара, где је изгубила од Дајане Јастремске.

Након тога, добила је специјалну позивницу, да учествује на још једном ВТА турниру. Био је то турнир у Москви, из међународне категорије. Победила је две ТОП 100 играчице и дошла до првог ВТА финала у каријери[6]. У финалу је стала на последњој препреци, пошто ју је савладала 17-годишња Олга Даниловић[7], иначе тенисерка, која је у главни жреб ушла као срећни губитник. У историјском финалу, меч су одиграле две девојке рођене након 2001. године, па је ово био сукоб нове генерације. Водила је у одлучујућем сету, али није успела да победи. Ипак, на истом турниру, стигла је до титуле у дублу са сународницом и ветеранком Вером Звонаревом. Велики успех, довео је међу ТОП 150 тенисерки на свету.

Изгубила у финалном колу квалификација на УС Опену од Јулије Глушко, али је успела да прође квалификације и дође до финала још једног ВТА турнира у Ташкенту. Победила је у првом колу и осветила се за свој московски пораз, Олги Даниловић, да би у свом другом финалу, била поражена од сународнице и повратнице на терен, Маргарите Гаспаријам, резултатом 6-3, 6-1. Њена сезона је окончана тешким, али охрабрујућим поразом од осмог носиоца Анет Контавеит у првом колу Купа Кремља у Москви. Без обзира на све, завршила је годину у ТОП 100 по први пут у својој каријери, на месту 94.

2019: Прва победа на Гренд слему

[уреди | уреди извор]

На почетку, нове тениске сезоне, први турнир на којем учествује је ВТА турнир Премијер серије у Бризбејну. Уз доста проблема, успева да прође три кола квалификација и у првом колу главног турнира, губи меч од Александре Саснович, резултатом 6-4, 7-5. Затим, губи у првом колу квалификација за ВТА турнир међународне серије, на острву Хобарт. Добила је специјалну позивницу, за главни жреб, првог Гренд слем турнира у сезони, на Аустралијан Опену. У првом колу, победила је Паулин Парментијер, 6-4, 7-6(5), што јој је била прва победа на Гренд слем турниру. У другом кругу, поражена је од Медисон Киз, 17. носиоца, резултатом 6-3, 6-4. После серије турнира по Аустралији, направила је паузу од месец дана.

Први ВТА турнир, након краће паузе, био јој је средином фебруара у Будимпешти. На турниру је дошла до полуфинала. Редом је побеђивала: Хедер Вотсон, Андреу Петковић и Сорану Кирстеу, али у полуфиналу, убедљиво губи меч од Маркете Вондурашове, 6-0, 6-2. Успех на овом турниру, донео јој је скок на 72. место листе. Након тога, уследила су два пораза у првим колима квалификацијама за Премијер Мандатори турнире у: Индијан Велсу и Мајамију. Такође, доживела је пораз на старту ВТА турнира у Истанбулу, након што је предала меч Катарини Козловој, при резултату 6-3, 1-0, за противницу. Уследило је учешће на ВТА турниру у Прагу. Победила је у првом колу, другог носиоца и 13. тенисерку света, Анастасију Севастову, резултатом 2-6, 6-3, 6-2[8], али је поражена у наредном од сународнице, Наталије Вихлианшеве, резултатом 6-4, 2-6, 7-5. Порежена је у другом колу квалификација, за ВТА Премијер Мандатори турнир у Мадриду. Поразила ју је сународница и дубл партнерка, ветеранка Вера Звонарева.

Фед куп репрезентација

[уреди | уреди извор]

Сјајни наступи на турнирима, Потаповој су донели место у репрезентацији своје земље, на такмичењу у Фед купу. Први наступ имала је 2018. године, када је у првом колу, светске групе 2, изгубила свој меч од Викторије Кузмове 3-6, 6-3, 6-4. На крају Русија је изгубила 4-1 од селекције Словачке. Наредне године, остварује прве победе, у синглу и дублу. У првој групи Евро-афричке зоне, побеђује са Маргаритом Гаспаријам, дански дубл тим Баритцу Карен и Мариу Јесперсен резултатом 6-2, 6-2. Русија је савладала Данску са 3:0 и то им је омогућило да одиграју бараж за попуну светске групе 2 овог такмичења. Добиле су меч против Италије са 4:0, а Потапова је савладала у синглу Мартину Тревисан 2-6, 6-3, 6-1, а потом и у дублу са Владом Ковал, италијански дубл тим у саставу: Сара Ерани и Јасмин Паолини резултатом 4-6, 6-3, 10-7.

Приватан живот

[уреди | уреди извор]

Млада тенисерка се сматра једном од најлепших младих играчица данашњице и многи је помињу, као потенцијалну наследницу Марије Шарапове. Са већином данашњих противница, сусретала се и у јуниорским данима, а се неким је и добра другарица, као што су: Олга Даниловић, Олесија Первушина, Софиа Кенин. Воли да чита књиге и гледа филмове. Омиљена тениска подлога јој је трава. Спонзор опреме је Најк.

Међусобни дуели са другим играчима

[уреди | уреди извор]

Резултати Потапове, против значајнијих тенисерки и из Топ 100 на свету.

ВТА финала

[уреди | уреди извор]

Сингл: 2 (2 финалиста)

[уреди | уреди извор]
Победник
Гренд слем (0–0)
ВТА завршни турнир (0–0)
Премијер Мандатори и Премијер 5 (0–0)
Премијер (0–0)
Међународни (0–2)
Финале по подлогама
Бетон (0–1)
Трава (0–0)
Шљака (0–1)
Тепих (0–0)
Резултат Поб-Пор Турнир Категорија Подлога Противник Резултат
Пораз 0–1 Москва, Русија Међународни Шљака Србија Олга Даниловић 5–7, 7–6(7–1), 4–6
Пораз 0-2 Ташкент, Узбекистан Међународни Тврда Русија Маргарита Гаспаријам 2–6, 1–6

Дубл: 1 (1 титула)

[уреди | уреди извор]
Победник
Гренд слем (0–0)
ВТА завршни турнир (0–0)
Премијер Мандатори и Премијер 5 (0–0)
Премијер (0–0)
Међународни (1–0)
Финале по подлогама
Бетон (0—0)
Трава (0—0)
Шљака (1—0)
Тепих (0—0)
Резултат Поб-Пор Турнир Категорија Подлога Партнер Противници Резултат
Победа 1–0 Москва, Русија Међународни Шљака Русија Вера Звонарева Русија Александра Панова

Русија Галина Воскобјева

6–0, 6–3
  • ИТФ Јуниорска шампионка године: 2016.
  • Млада спортска нада Русије за 2018. годину

Референце

[уреди | уреди извор]

Спољашње везе

[уреди | уреди извор]