Разговор с корисником:Sneguljica95

Садржај странице није подржан на другим језицима
С Википедије, слободне енциклопедије
Поздрав, Sneguljica95. Добро дошли на Википедију на српском језику!
Здраво, Sneguljica95. Хвала на учешћу у пројекту. Надамо се да ћете уживати у сарадњи и да ће вам боравак с нама бити пријатан.
Википедија на српском језику је слободна енциклопедија која је настала 2003. године. Од тада смо успоставили различита правила у нашој заједници. Молимо вас да одвојите мало времена и прочитате следеће теме, пре него што почнете да уређујете Википедију.
Пет стубова Википедије
Шта је Википедија?
Помоћ
Општи приручник за уређивање Википедије
Упутства
Брзо научите да правите измене, корак по корак
Песак
За увежбавање рада на Википедији
Основни курс
Тражи персонализовану помоћ при првим покушајима
Научите како се уређује страница
Водич за уређивање страница
Ствари које не би требало да радите
Сажетак најучесталијих грешака које треба избегавати
Најчешће постављана питања
Питања која многи постављају
Правила Википедије
Правила и смернице које је усвојила заједница
Трг
Место где можете питати друге википедијанце
Дугме за аутоматски потпис
Дугме за аутоматски потпис

Молимо вас да се потписујете на страницама за разговор помоћу четири тилде (~~~~) или кликом на дугме које се налази изнад прозора за прављење измена — то даје ваше име, тренутно време и датум. Такође, молимо вас да се не потписујете у чланцима.

За слање слика на Википедију, молимо вас да прочитате:

Пре него што почнете с уређивањем чланака, молимо вас да прочитате важне напомене о писању српским језиком на Википедији.

Чланци на Википедији на српском језику могу се потпуно равноправно уређивати ћирилицом и латиницом, екавицом и ијекавицом, али није дозвољено мешање писама нити изговора у истом чланку. Измене латиницом у ћириличком тексту (и обрнуто) и измене „osisanom“ латиницом, односно ASCII-јем, биће уклоњене без одлагања.


Надамо се да ћете уживати са нама доприносећи Википедији и да ћете постати њен сталан сарадник. Уколико имате било каква питања, слободно се обратите мени или другим уредницима на некој од страница на Тргу. Још једном, добро дошли на Википедију, пројекат слободне енциклопедије. Срећан рад! --MilicevicBot (разговор) 22:01, 15. јун 2015. (CEST)[одговори]

Примитивно право[уреди извор]

Чланак је крајње нејасан а чини ми се да је преписан, што није дозвољено. У уводном делу треба да укратко објасниш шта је примитивно право које ниси нигде навела. Самарџија (разговор) 22:58, 15. јун 2015. (CEST)[одговори]

Изменила сам уводни део, написала сам на крају да сам као литературу користила одређену књигу.
Ево неколико савета:
  1. Погодно би било да се уводни део мало прошири и да уместо тренутног садржаја пише, на пример, „Примитивно право је усмено, еластично, анонимно и древно право, које припада нижим слојевима и сеоским срединама, а односи се на првобитну заједницу, племенска друштва и права која чланови брачне заједнице имају у браку.(уп.1 са тренутним текстом) Још би после ове реченице требало у самом уводу додати понешто, на пример: „... чланови брачне заједнице имају у браку. Карактеристично је за чланове родовских група, а од модерног права се разликује по многим начелима, као што су веровање у натприродно и природу уопштено говорећи, породични односи, моралност, етичност и сл.(о успоредби се може опширније навести у даљем тексту)[1 — упореди]
  2. Првобитна заједница или племенска друштва?” У насловима и поднасловима (испод слика, у књигама и др.) скоро никада се не користи упитник!
  3. Уместо „Првобитна заједница, овај термин означавао би прву и најдужу етапу у развоју човечанства.” боље је писати „Првобитна заједница, овај термин означавао би прву и најдужу етапу у развоју човечанства.(наравно, у чланку не сме да буде подвученог текста, али га ја користим за истицање на страни за разговор)
  4. Уместо „Стари век, обележиће народи без државне организације, попут Феничана или Келта.” треба да стоји „Стари век обележиће народи без државне организације, попут Феничана или Келта.” Обратити пажњу на унутрашње везе, које се користе на следећи начин: „[[Име чланка на који желиш да унутрашња веза води|Текст који желиш да се прикаже у самом чланку који пишеш, а који ће представљати унутрашњу везу]]”. Пример: Економија није исто што и Економија, али је Економија исто што и Економија (в. разлике у коду користећи уреди; беспотребно писати двапут ако су и текст у чланку и текст на који веза води исти).
    1. Уместо „У средњи век, без своје државе ушли су Германи и Словени који ће тек на згаришту Западног римског царства створити своје прве државе.” треба бити „У средњи век, без своје државе, ушли су Германи и Словени, који ће тек на згаришту Западног римског царства створити своје прве државе.
  5. Није пожељно (у ствари, није дозвољено) користити подебљани текст унутар чланка, већ само у наслову (где је то обавезно).
  6. У овако кратком чланку који носи име Примитивно право, оволико много текста о дисциплинама које изучавају племенска друштва је сасвим лоше (моје мишљење). Такође недостаје унутрашњих веза...
  7. Недостаје унутрашњих веза, избацити подебљани текст, користити наводнике у облику [„ ”], боље степен него ступањ, недостају референце итд.
Надам да сам помогао, колико-толико. ПС На крају сваког коментара треба да следи потпис који се исписује коришћењем четири тилде (~~~~) или тастера „Потпис са тренутним временом” у алатној траци. Једна од најкориснијих алатки Википедије без које би уређивање готово било немогуће је „Прикажи преглед”, а она омогућава приказ измена без спремања. Тек када корисник буде задовољан са начињеним изменама, онда може да их спреми користећи „Сачувај страницу”, избегавајући на тај начин пуњење скорашњих измена. Обсусер    00:03, 16. јун 2015. (CEST) [одговори]