Валентина Терешкова

С Википедије, слободне енциклопедије
Валентина Терешкова
RIAN archive 612748 Valentina Tereshkova.jpg

Valentina Tereshkova Signature.svg
Лични подаци
Датум рођења(1937-03-06)6. март 1937.(86 год.)
Место рођењаМаслениково, СССР
ДржављанствоРуско / Совјетско
Занимањепилот
Каријера
ТипКосмонаут СССР
Статуспензионисана
ЧинRAF AF F6MajGen 2010-1.png генерал-мајор
Време у свемиру2 дана 22 сата 50 минута
Селекцијапрва женска космонаутска група 1962. године
МисијеВосток 6
Пензионисање30. април 1997.[1]
Одликовања
Херој Совјетског Савеза

Валентина Владимировна Терешкова (рус. Валенти́на Влади́мировна Терешко́ва; рођена 6. марта 1937. године у Масленикову, Русија) је пензионисана руска политичарка и космонаут. Постала је прва жена у свемиру, након што је прошла процес селекције више од 400 жена које су се пријавиле, а на крају је било пет финалисткиња. Са космодрома Бајконур у данашњем Казахстану 16. јуна 1963. године лансирана је у свемир у свемирском броду Васток 6.[2] За мало мање од три дана у свемиру направила је 48 орбита око Земље.

Како би била примљена у космонаутску групу почасно је примљена у Совјетско ваздухопловство, па је тако постала и први цивилни космонаут (у то време сви космонаути и астронаути били су војни пилоти).[3] Пре него што је постала космонаут, Терешкова је радила у фабрици текстила, а аматерски се бавила падобранством. Након што је прва женска космонаутска група расформирана 1969. године, постала је истакнути члан Комунистичке партије Совјетског Савеза. Наставила је да буде политички активна и након распада СССР-а, а и у данашњој Русији се сматра за народног хероја.

Била је удата за руског космонаута, трећег човека у свемиру, Андријана Николајева, све до 1982. године када су се развели. Из тог брака има ћерку Елену. Други пут удала се за педијатра Јулија Г. Шапошникова и с њим била у браку све до његове смрти 1999. године. Британски бенд Компјутер (енгл. Computer) има песму названу по Валентини која је инспирисана њеном биографијом.

Прва међународна руска школа у Београду носи име Валентине Терешкове и налази се, симболично, у Руској улици на Сењаку.

На церемонији отварања Зимских олимпијских игара 2014. носила је олимпијску заставу. Године 2013. је понудила да отпутује на Марс, у једном правцу, ако се за то укаже прилика.[4]

Она је активни државни савjетник Руске Федерације 1. класе.[5]

Галерија[уреди | уреди извор]

Референце[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Marck, Bernard (1997). Historie de L'aviation. Paris: Flammarion. ISBN 2-08-010038-6. 

Спољашње везе[уреди | уреди извор]