Жена је људско биће женског пола (тј. чији репродуктивни органи продукују женске полне ћелије). Ради продужења врсте жена (односно женка) ступа у полне односе са мушкарцем (односно са мужјаком). У погледу пола, жена може бити и особа чији се пол разликује од њеног родног идентитета или чије се полне карактеристике не подударају са типичним појмовима мушкарца или жене (интерсексуалност).
У српском језику термин жена је обично резервисана за одраслу особу, док се за дете или млађу особу (адолесцента) обично користи термин девојка или девојчица (у деминутиву). Такође, термин жена се користи и у значењу супруга.
Овај портал, осим великог броја појединачних биографија, обухвата и чланке о сексуалности, материнству, женском здрављу, феминистичком покрету, родној равноправности, образовању жена, женским студијама и другим важним и мање важним темама везаним за жену.
Видерспун се 1999. године удала за глумца Рајана Филипија, са којим је играла заједно у филму Окрутне намере. Заједно имају двоје деце: кћерку Ејву и сина Дикона. Брачни пар се растао крајем 2006. године, а званично су се развели у октобру 2007. године. Видерспун је власник продуцентске куће Type A Films. Активно је укључена у рад организација које се боре за права и заштиту жена и деце. Председник је извршног одбора Фонда за заштиту деце, а такође је и глобални амбасадор компаније Ејвон. Године 2007. изабрана је за почасног председника Ејвон фондације.
Изабрана биографија
Елеонора од Аквитаније (фр.Aliénor d’Aquitaine; фр.Éléonore de Guyenne; енгл.Eleanor of Aquitaine; 1122 или 1124 — 1. април 1204) била је једна од најбогатијих и најмоћнијих жена у западној Европи у раздобљу развијеног средњег века. Пореклом је била из династије Рамнулфида која је владала југозападном Француском. Још као девојчица постала је војвоткиња од Аквитаније, а затим краљица Француске (1137—1152) као супруга Луја VII. Захваљујући другом браку постала је краљица Енглеске (1154—1189) као жена Хенрија II, првог владара из династије Плантагенета. Елеонора је била покровитељка књижевних стваралаца као што су били Вас, Беноа де Ст Маура и Бертран де Вентадорн.
Када је 1137. постала наследница војводства Аквитаније Елеонора је истовремено постала и најпожељнија невеста у Европи. Три месеца пошто је постала војвоткиња, Елеонора се удала за француског престолонаследника Луја, сина њеног законског старатеља краља Луја VI. Као краљица Француске учествовала је у неуспешном Другом крсташком походу. Убрзо након тога, Елеонора је затражила поништење брака, али је папа Евгеније III одбио њене захтеве. Ипак, након што је Лују родила и другу ћерку, француски краљ се сложио са разводом пошто му Елеонора није родила сина ни после петнаест година брака. Брак је био поништен 11. марта1152. због сродства у четвртом степену. Њихове ћерке су проглашене за закониту децу, Лују је поверено старатељство, а Елеонори су враћене њене земље.
да феномен вирџина почетком 21. века још опстаје у Албанији, где још живи пар десетина жена које су одгојене као мушкарци и живе као мушкарци, како би надоместиле недостатак мушког потомка у породици?
да је због свог хуманитарног рада и помоћи коју је пружила правосланом становништву које је живело под влашћу Османлија Мис Ирбијева одликована је са више ордена српских и црногорских владара?
да је први женски часопис - Воспитател женскии, покренуо је Матија Бан, васпитач деце кнеза Александра Карађорђевића, 1847. године?
да је Виша женска школа, основана 1863. године, прва женска школа гимназијског ранга отворена у Србији уопште, чиме је почело средњошколско образовање девојака у Србији?
да је часопис Жена један од најзначајнијих часописа намењених српским женама у првим деценијам 20. века, покренула и уређивала Милица Томић, ћерка Светозара Милетића и жена Јаше Томића?
Феминизам је збир друштвених покрета и идеологија чији је циљ дефинисање, успостављање и брањење једнаких политичких, економских, културалних и социјалних права жена. Залаже се за ослобођење жена од насиља, сексизма и традиционалних женских улога (домаћице, супруге, мајке, сексуалног објекта) и за прихватање жене као целокупне личности. Покрет се такође бори за остварење економске и политичке равноправности жена. Посебно се бави указивањем на постојање опресије у свакодневици, њеном предочавању јавности и третману жртава. Идеја покрета је уједињење жена како би се превазишла дискриминација...више
Женска права представљају израз којим се описује правни, идеолошки, филозофски и политички концепт према коме свако људско биће женског пола самим чином рођења, без обзира на порекло или држављанство, стиче одређен број неотуђивих права. Представљају права која су гарантована женама и девојкама у многим друштвима широм света. У неким државама и друштвима, ова права су институционализована или подржана законом и локалим обичајима, док у неким она могу бити игнорисана или потиснута. Женска права се разликују од ширег концепта људских права, јер су жене кроз историју, а делом и данас, биле или лишене одређених права које уживају мушкарци, или имале специфична права која закони и обичаји не признају мушкарцима...више