Пређи на садржај

Економска комисија ОУН за Латинску Америку и Карибе

С Википедије, слободне енциклопедије
Економска комисија Организације уједињених нација за Латинску Америку и Карибе
Амблем ОУН
Мапа чланица Економске комисије Организације уједињених нација за Латинску Америку и Карибе
СкраћеницаECLAC/UNECLAC/CEPAL
Датум оснивања1948.
Типпримарни орган - регионална организација
СедиштеСантјаго,
 Чиле
Чланови46 држава чланица (20 из Латинске Америке, 13 из држава Кариба и 13 изван региона) и 13 држава придружених чланица
РуководиоциJosé Manuel Salazar-Xirinachs,
 Костарика
Матична организацијаЕкономски и социјални савет ОУН
Веб-сајтwww.eclac.cl

Економска комисија Организације уједињених нација за Латинску Америку и Карибе, УНЕКЛАК или ЕКЛАК, (енгл. United Nations Economic and Social Commission for Latin America and the Caribbean, UNECLAC, ECLAC), (шп. Comisión Económica para América Latina y el Caribe, CEPAL) основана је 1948. године (тада као Економске комисија ОУН за Латинску Америку, или УНЕКЛА) са циљем да се ​​подстакне економска сарадња између држава чланица.

Године 1984, усвојена је Резолуција којом се укључују и земље Кариба. То је једна од пет регионалних комисија на основу административних директива из седишта Организације уједињених нација. ЕКЛАК има 44 државе чланице и осам зависних територија чланица на Карибима, и извештаје подноси ОУН, Економском и социјалном савету (ЕКОСОЦ). Поред земаља у Латинској Америци и Карибима, она укључује и Канаду, Француску, Немачку, Холандију, Португал, Шпанију, Италију, Велику Британију, САД, Јапан и Јужну Кореју.

Локације

[уреди | уреди извор]

Спољашње везе

[уреди | уреди извор]