Илустрација
![]() |
Илустрација може бити цртеж, слика, фотографија или други облик уметности. Сврха илустрације је да декорише причу, песму или део текстуалне информације (као што је чланак у новинама), традиционално визуелно представљајући неки део описа у тексту.
Функција[уреди | уреди извор]
Илустрација обухвата широк појам и може послужити тако што ће:
- Дати лице главним јунацима у причи;
- Презентовати више примера предмета у школским уџбеницима ;
- Дати визуелно „корак по корак“ објашњење за неку поправку;
- Допунити или објаснити одређени текст;
- итд...
Рана историја[уреди | уреди извор]
Најраније форме илустрације биле су цртежи у пећинама праисторијских људи.
од 15-ог до 18. века[уреди | уреди извор]
Током 15. века, књиге су илустроване помоћу дрвореза. Главни процес репродукције илустрације био је гравирање. На крају 18. века, Литографија постаје доступна и илустрација постаје све квалитетнија.
Златно доба илустрације[уреди | уреди извор]
Америчко „златно доба илустрације“ трајало је од 1880-их па до негде мало после Првог светског рата (мада су се каријере неким „златним“ илустраторима настављале и пар деценија касније). То је било време новина, часописа, и илустрованих књига као најдоминантнијих медија. Развијање штампарске технологије доводи илустраторе до испробавања нових техника и боја. Мал група илустратора постаје богата и позната.
У Европи, на златно доба утицали су покрети дизајна као што је био Арт Нуово. Главни уметници били су Walter Crane, Edmund Dulac, Aubrey Beardsley, Arthur Rackham и Kay Nielsen. Амерички илустратори тог периода били су Brandywine Valley који је сликао традиционално, који је започео Howard Pyle а наставили његови студенти, у које спадају Норман Роквел, Haddon Sundblom, N.C. Wyeth, Maxfield Parrish, Frank Schoonover and Едвин Остин Аби.
Илустрација данас[уреди | уреди извор]
Почевши од 1990-их, традиционални илустратори се суочавају са изазовом употреба компјутерских програма као што су Adobe Illustrator, Photoshop, и CorelDRAW. Упркос постојању старих традиционалних техника илустрације, копјутерски програми све више доминирају тржиштем, док се неки илустратори шак и посебно образују за рад над таквим врстама програма.
Уметност илустрације[уреди | уреди извор]
Интересовање за уметност илустрације путем књига, постера и часописа из дана у дан све више и више расте. Данас постоје и музејске изложбе, чассописи и каталози посвећени овој врсти уметности, од најранијих дана па до данас.
Види још[уреди | уреди извор]
Спољашње везе[уреди | уреди извор]
![]() |
Илустрација на Викимедијиној остави. |
- Ristić, Marija. „MARIJA D. RISTIĆ, A contribution to the study of the emergence of illustration as an independent art discipline in Serbia”. Matica srpska journal for fine arts.
- Samardžić, Ana (август 2017). „Od „Nevena” do „Zabavnika” : put ilustracije u srpskoj štampi”. Časopis Kuš!. Приступљено 2. 10. 2020.
- Најбољи илустратори света
- Часопис илустрације
- Илустрације за децу
- Дечји илустратори
- Цртежи
- Илустрација света
- Недељне илустрације посвећене професионалцима
- Примери цртања Мики Мауса