Пређи на садржај

Марко Атлагић

С Википедије, слободне енциклопедије
Марко Атлагић
Марко Атлагић, 2011. године
Лични подаци
Датум рођења(1949-04-30)30. април 1949.
Место рођењаОстровица, код Бенковца, ФНР Југославија
ПребивалиштеБеоград
ДржављанствоСрбија
УниверзитетФилозофски факултет Универзитета у Приштини
Професијаисторичар, доктор историјских наука
Политичка каријера
Политичка
странка
Српска напредна странка (2008—)
Раније:
Српска радикална странка (1991—2008)
Српска радикална странка Републике Српске Крајине
(1992—1995)
Савез комуниста Хрватске
(?—1990)

Марко Атлагић (Островица, код Бенковца, 30. април 1949) српски је историчар, политичар и универзитетски професор. Атлагић је доктор историјских наука, народни посланик Народне скупштине Републике Србије, пензионисани професор Филозофског факултета Универзитета у Приштини, некадашњи заступник у Хрватском сабору и министар без портфеља Владе Републике Српске Крајине.

Биографија

[уреди | уреди извор]

Образовање

[уреди | уреди извор]

Рођен је 30. априла 1949. године у Островици код Бенковца у српској породици. У Равним Котарима постоји Кула Атлагић. У Бенковцу је завршио гимназију педагошког смера. Дипломирао је на Филозофском факултету Свеучилишта у Задру на смеру историја и педагогија. На истом факултету је похађао постдипломске студије на смеру помоћне историјске науке и ту је магистрирао 1981. године.

Докторирао је 1996. године на Филозофском факултету Универзитета у Приштини. До пензије је био професор овог факултета, као и члан Сената Универзитета у Приштини.

Политичка каријера

[уреди | уреди извор]

Министар без портфеља Републике Српске Крајине

[уреди | уреди извор]

Атлагић је до 1990. године био члан Савеза комуниста Хрватске, функционер општинске партијске организације и председник општине Бенковац, као и Републичке заједнице за науку Хрватске. По обнови вишестраначја 1990. године, изабран је за заступника у Хрватском сабору. Као саборски заступник је на седницама 28. и 29. јуна 1990. године иступио против нових уставних дефиниција Хрватске као искључиво државе хрватског народа.[1] У Сабору је протестовао против изјаве потпредседника Стјепана Сулиманца да усташке јаме у Јадовну, у које су бацани убијани српски цивили, треба забетонирати.

Учествовао је у оснивању Српске аутономне области Книнска Крајина у Книну. Од 1992. године је био члан Српске радикалне странке Републике Српске Крајине и биран је за посланика Скупштине Републике Српске Крајине. Током 1994. године је био и потпредседник Скупштине РСК.

Од 27. јула до 5. августа 1995. године је био министар без портфеља Владе Републике Српске Крајине, чији је председник био др Милан Бабић. Након операције Олуја у августу 1995. године, Атлагић је избегао у Србију и наставио политички ангажман као члан Српске радикалне странке.

Влада Републике Српске Крајине у прогонству

[уреди | уреди извор]

Од 2001. године, Атлагић је покушао да под покровитељством Српске радикалне странке обнови рад државних органа Републике Српске Крајине у прогонству.[2] До тога је дошло тек 26. фебруара 2005. године, када је у малој сали Дома синдиката у Београду одржана седница Скупштине на којој је изабрана Влада Републике Српске Крајине у прогонству.

Почетком 2006. године се као сведок одбране појавио у поступку против Слободана Милошевића пред Међународним кривичним судом за бившу Југославију у Хагу.[1]

Народни посланик Народне скупштине Републике Србије

[уреди | уреди извор]

Као кандидат Српске напредне странке на парламентарним изборима 2012. године, постао је народни посланик Народне скупштине Републике Србије. За посланика је изабран и на изборима 2020. године. Тренутно је заменик председника Одбора за образовање, науку, технолошки развој и информатичко друштво и члан Одбора за културу и информисање Народне скупштине Републике Србије, као и посланичких група пријатељства са Босном и Херцеговином, Русијом, Мађарском и Црном Гором.[3]

Референце

[уреди | уреди извор]
  1. ^ а б Svedočenje Marka Atlagića u procesu protiv Slobodana Miloševića (PDF). Fond za humanitarno pravo. 
  2. ^ „Vlada u izbeglištvu: Krajišnici, đe ćemo na prelo”. Vreme. 3. mart 2005. 
  3. ^ „Марко проф. др Атлагић”. Народна скупштина Републике Србије.