Сахат-кула — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
м nedovrsen sajt, gugl rejting 0, izgleda promo spam
м +Сахат-куле у Бугарској
Ред 26: Ред 26:
* [[Требињска сахат-кула]] – [[Требиње]]
* [[Требињска сахат-кула]] – [[Требиње]]
* [[Вратничка сахат-кула]] – [[Вратник]] ([[Сарајево]]), (саграђена [[1874]]. године од дрвета те срушена због нестабилности и опасности од рушења)
* [[Вратничка сахат-кула]] – [[Вратник]] ([[Сарајево]]), (саграђена [[1874]]. године од дрвета те срушена због нестабилности и опасности од рушења)

==Сахат-куле у Бугарској==

*[[Берковска сахат-кула]] - [[Берковица]]
*[[Ботевградска сахат-кула]] - [[Ботевград]]
*[[Габровска сахат-кула]] - [[Габрово]]
*[[Добричка сахат-кула]] - [[Добрич]]
*[[Еленска сахат-кула]] - [[Елена]]
*[[Златичка сахат-кула]] - [[Златица]]
*[[Карловска сахат-кула]] - [[Карлово]]
*[[Свиштовска сахат-кула]] - [[Свиштов]]
*[[Разградска сахат-кула]] - [[Разград]]
*[[Тревненска сахат-кула]] - [[Трјавна]]


==Сахат-куле у Србији==
==Сахат-куле у Србији==

Верзија на датум 27. новембар 2007. у 11:25

Сахат-кула (такође сат-кула) је архитектонска карактеристика европских градова који су били под влашћу или утицајем Османлијског царства. Сахат-куле су грађене искључиво у европском дијелу Османског царства, и то нарочито у Босни и Херцеговини. Сахат-кула представља османлијску варијацију западноевропског облика градског звоника. Сахат-куле су грађене углавном са великим сатом на једном или више лица (обично на све четри), како би већи број становника могао читати вријеме. Сахат је архаични облик ријечи сат.

Сахат-куле у Босни и Херцеговини

Сахат-куле у Босни и Херцеговини су углавном направљене за вријеме владавине Османлија, а прављене су због потреба обављања муслиманских вјерских обреда, пет дневних намаза, па су на куле постављени јавни сатови. Углавном су прављене недалеко од џамија и често су биле дио већег урбаног комплекса који је поред џамије такође често имао и маузолеје, хамаме, шадерване и занатске радње. Сахат-кула је представљала значајан архитектонски објекат у класичној османлијској организацији града на просторима Босне и Херцеговине који је означавао средиште економско развијене урбане средине. У периоду османлијске управе у Босни и Херцеговини изграђена је 21 сахат-кула:

Сахат-куле у Бугарској

Сахат-куле у Србији

Сахат-куле у Македонији

Други познати звоници

Види још

Спољашње везе