Нестероидни антиинфламаторни лек — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
м Бот Додаје: cy:Cyffur gwrthlid ansteroidol
Ред 20: Ред 20:
[[es:Antiinflamatorio no esteroideo]]
[[es:Antiinflamatorio no esteroideo]]
[[eu:Antiinflamatorio ez esteroideo]]
[[eu:Antiinflamatorio ez esteroideo]]
[[fa:داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی]]
[[fi:Tulehduskipulääke]]
[[fi:Tulehduskipulääke]]
[[fr:Anti-inflammatoire non stéroïdien]]
[[fr:Anti-inflammatoire non stéroïdien]]

Верзија на датум 30. септембар 2009. у 12:48

Нестероидни антиинфламаторни лек, (скраћено НСАИЛ или НСАИД) су лекови са аналгетичким, антипиретичким (смањују повишену телесну температуру и ублажавају бол без деловања на стање свести) и, у већим дозама, са анти-инфламаторним ефектима (ублажавају запаљења). Израз нестероидни се користи како би разликовао ове лекове од стероида, који (у свом широком спектру дејстава) имају слично еикосаноид-депресирајуће антиинфламаторно дејство. Као аналгетици, НСАИЛ су необични по томе што нису наркотични.

Најпознатији лекови из ове групе су аспирин, ибупрофен, и напроксен које је у многим деловима света могуће купити без рецепта. Међутим, и многи други НСАИЛ су познати и у широкој употреби.

Механизам дејства

Већина нестероидних антиинфламаторних лекова делују као неселективни инхибитори ензима циклооксигеназе који инхибирају изоензиме циклооксигеназу-1 (COX-1) и циклооксигеназу-2 (COX-2). Циклооксигеназа катализе формирање простагландина и тромбоксана од арахидоничке киселине (која је добијена из ћелијског фосфолипидног двослоја фосфолипазом A2). Простагландини делују (између осталог) као молекули гласници у процесу инфламације. Овај механизам деловања је расветлио Џон Р. Вејн, који је касније за свој рад награђен Нобеловом наградом. Могуће је да новооткривени COX-3 има исту улогу.