Манастир Савина Главица — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Нема описа измене
ознака: враћена измена
Поништена измена бр. 24052389 корисника 185.37.25.249 (разговор)
ознака: поништење
Ред 11: Ред 11:
| јурисдикција = [[Митрополија црногорско-приморска]]
| јурисдикција = [[Митрополија црногорско-приморска]]
}}
}}
'''Манастир Савина Главица''' је [[СПЦ|српски православни]] манастир [[Митрополија црногорско-приморска|Митрополије црногорско-приморскe]].
'''Манастир Савина Главица''' је манастир [[Српска православна црква|Српске православне цркве]].


== Историја ==
== Историја ==

Верзија на датум 21. септембар 2021. у 23:45

Манастир Савина Главица
Основни подаци
ЈурисдикцијаМитрополија црногорско-приморска
Оснивање13. вијек
ОснивачВукан Немањић
МестоГлавати
Држава Црна Гора

Манастир Савина Главица је манастир Српске православне цркве.

Историја

На овом мјесту данас постоји манастир направљен од некада древне цркве Светога Саве. Благословом mитрополита Амфилохија, 2010. године, од ове цркве настао је манастир. У том крају, Грбљу, налазе се 64 цркве. Са мјеста које се зове Савина Главица седам од тих цркава се види у непосредној близини у селима Вишњева, Загора, Ковачи, Главати.[1]

Црква Светог Саве настала је на мјесту које је освештано стопама нашег првог и највећег светитеља Светог Саве. Првобитна црквица је мала и до данашњег дана је сачувана, нешто мало прерађена, али углавном, то је црква из 13 вијека. Међутим, крајем 19. вијека и почетком 20. народ већ не знајући да је ова мала црква заиста благословена самим нашим највећим светитељем, већ мислећи да је то црква као и друге, јер су већ ове остале које поменусмо биле никле, народ ријеши да подигне већу цркву Светом Сави око ове мале и да се тако направи већа част светитељу. Међутим, зидање поче, али се не заврши и када је дошло до висина од неких 4 метра, огромна црква Светог Саве стаде са градњом – избио је Први свјетски рат, градња је стала и оставила најнеобичније окружење које постоји у православљу: оставила је малу црквицу окружену бедемом, који као да штити, не само унутрашњост цркве, него да штити и вјеру и унутарњу молитву.

Од Савиндана 2010. године црква са конаком у изградњи постаје манастир Светог Саве.[2]

Галерија

Види још

Референце

Извори

Спољашње везе