Корисник:Саша Стефановић/Тест

С Википедије, слободне енциклопедије
Поштена употреба
О мени Разговор Чланци Слике Задаци Дозволе Е-пошта Споменице Песак CSS / JS


Википедија сада[уреди | уреди извор]

Легенда (помоћ):
П
Измена на Википодацима
?
Сумњива измена (ORES)
Н
Нова страница
м
Мања измена
б
Ботовска измена
(±123)
Промена величине странице у бајтовима

21. мај 2024.

скорашње измене

  нове странице

21. мај 2024.

Википедија данас[уреди | уреди извор]

Да ли сте знали
Моаи
Моаи
Изабране годишњице
Краљ Александар Обреновић
Оближњи датуми:
Изабрани чланак

Поткапина у подножју Суве планине
Поткапина у подножју Суве планине

Сува планина је планина у југоисточној Србији дуга 45 km, а широка 15 km, која у геолошком и географском смислу припада карпатско-балканској групи планина на самој граници са старијом Српско-македонском масом. Простире се правцем северозапад—југоисток у висинским зонама од 250 m до 1.810 m и почиње источно од Нишке Бање, а завршава се југозападно од Бабушнице у Лужничкој котлини кроз коју протиче река Лужница.

Са северозападне и северне стране Сува планина се граничи реком Нишавом, са источне стране Коритничком а са југоисточне и јужне стране Лужничком реком. Према западу планина се постепено спушта у Заплањску котлину, а према токовима Нишаве и Лужничке реке и околним дубоко спуштеним котлинама, најчешће стрмо, понегде окомито. Како су котлине, површи и околне планине знатно ниже од Суве планине, она је јасно издвојена и истакнута од других географских целина и видљива са свих страна и са велике даљине. Обронци Суве планине припадају општинама: Нишка Бања, Гаџин Хан, Бела Паланка, Бабушница и Власотинце.

Сува планина је масив са изузетним појавним облицима крашког рељефа, ризница седимената различите старости богатих фосилном флором, јединствена фитоценоза и шумски екосистем, у оквиру којег је издвојено 1.261 таксона, и евидентирано 128 ендемичних врста флоре, 58 врста лишајева, 139 врста птица итд. Зато је према националном законодавству, проглашена за подручје са статусом резервата природе и објектом геонаслеђа Србије. Од укупно 31.860 ha површине заштићеног подручја Специјалног резервата природе „Сува планина”, 18.176 ha је првог (4,5%), другог (8,5%) и трећег степена заштите (87%).

На овој страници ја волим да испробавам разне глупости.
Уколоко видите нешто интересантно слободно покупите, нећем да се љутим

Азбучник[уреди | уреди извор]



В И К И П Е Д И Ј А



Ovo nikako da nadjem[уреди | уреди извор]

Датотека:Sin escudo.svg Датотека:Flag of None.svg

Оквир[уреди | уреди извор]

Подстране