Пређи на садржај

Жика Бујуклић

С Википедије, слободне енциклопедије
Жика Букуклић
Лични подаци
Датум рођења(1952-01-23)23. јануар 1952.(72 год.)
Место рођењаБеоград, ФНР Југославија
Држављанствосрпско
РелигијаСрпска православна црква
ОбразовањеУниверзитет у Београду

Жика Бујуклић (Београд, 23. јануар 1952) је српски правник, правни историчар и редовни професор Римског права на Правном факултету у Београду у пензији и ванредни професор на Правном факултету на Палама. Познат је по својим обимним књигама и предавањима о Старом Риму.

На парламентарним изборима 2022. године је изабран на народног посланика са изборне листе Српске напредне странке.

Биографија

[уреди | уреди извор]

Завршио је Правни факултет у Београду 1975. године, где је магистрирао 1982. и одбранио докторску дисертацију „Закон као извор права у Античком Риму 1999. године. Два пута је награђиван као студент генерације. Магистарски рад „Имовинскоправни односи по одредбама средњовековног Будванског статута одбранио је 1977. године. Два пута је био на усавршавању у Летњој високој школи у Штроблу у Аустрији као и на курсу за Упоредну правну традицију у Стразбуру. Специјализирао се на Правном факултету у Риму Универзитета Ла Сапјенца, где је и добитник „Награде града Рима”. Професор Бујуклић течно говори енглески и италијански језик а служи се и латинским, француским и шпанским језиком.

Објавио је књигу „Правно уређење средњовековне будванске комуне” и приредио репринт издање Средњовековног статута Будве 1988. године. Објавио је рад енциклопедијског карактера „Форум Романум — Римска држава, право, религија и митови” 2005. године који је намењен студентима прве године правног факултета као приручник за предмет Римско право. Ово дело награђено је као најбоље научно остварење професора и сарадника Београдског Универзитета за 2005. годину.[1]

Један је од оснивача друштва „Данте Алигијери”, члан је и активни учесник у научним активностима „Друштва за античке студије у Београду” и Клуба пријатеља римског права и антике Forum Romanum на Правном факултету у Београду, био је члан редакције Анала Правног факултета у Београду, у више наврата је био члан Савета Правног факултета, а 2009. године је именован на функцију продекана за наставу у трогодишњем мандату. Дугогодишњи је члан академског хора „Бранко Крсмановић” (Обилић) и члан управног одбора овог културно уметничког друштва.[2]

Бујуклић је од 1980. више пута посетио Свету Гору у Грчкој, о којој је у Београду држао бројна предавања.[3]

Политички ангажман

[уреди | уреди извор]

Бујуклић је ангажован у Фондацији „За српски народ и државу” Српске напредне странке.[4] На парламентарним изборима 2022. године, Бујуклић је кандидат за народног посланика на изборној листи Српске напредне странке.

Референце

[уреди | уреди извор]
  1. ^ [„Anali”. Архивирано из оригинала 25. 05. 2016. г. Приступљено 18. 06. 2016.  Anali]
  2. ^ [„Žika Bujuklić”. Архивирано из оригинала 21. 10. 2017. г. Приступљено 18. 06. 2016.  Žika Bujuklić]
  3. ^ „Професор Бујуклић одржао јубиларно 40-годишње предавање о Хиландару у клубу Forvm Romanvm”. Архивирано из оригинала 08. 12. 2019. г. Приступљено 27. 12. 2019. „25. октобра 2019. проф. др Жика Бујуклић, легенда нашег Римског права, одржао је своје редовно – али ове године посебно – предавање о Хиландару. Овим предавањем обележено је 40 година интересовања професора Бујуклића за овај најзначајнији српски манастир, посећивања Свете горе скоро сваке године и држања предавања на ту тему студентима, старим форумашима и осталој заинтересованој публици. И ово јубиларно предавање је, као и ранија, представљало комбинацију путописа са путовања професора Бујуклића на Свету гору почев од првог пута 1980. године  Невалидан унос |dead-url=dead (помоћ)
  4. ^ „Конкурс за годишњу студентску награду Фондације "За српски народ и државу". РТС. 25. мај 2021. 

Спољашње везе

[уреди | уреди извор]