Корисник:Саша Стефановић/Тест

    С Википедије, слободне енциклопедије
    Поштена употреба
    О мени Разговор Чланци Слике Задаци Дозволе Е-пошта Споменице Песак CSS / JS


    Википедија сада[уреди | уреди извор]

    Легенда (помоћ):
    П
    Измена на Википодацима
    ?
    Сумњива измена (ORES)
    Н
    Нова страница
    м
    Мања измена
    б
    Ботовска измена
    (±123)
    Промена величине странице у бајтовима
    Привремено надгледана страница

    3. јун 2023.

    скорашње измене
      нове странице

    Википедија данас[уреди | уреди извор]

    Да ли сте знали
    Плави кит
    Изабране годишњице
    Операција Динамо
    Оближњи датуми:
    Изабрани чланак

    Вера Благојевић

    Вера Благојевић (Београд, 16. мај 1920Кленак, код Руме, 18. март 1942), студент медицине, учесница Народноослободилачке борбе и народни херој Југославије.

    Одрасла је у Шапцу, где је завршила основну школу и гимназију. Пошто је њен отац још у младости био близак са комуниста, Вера се следећи његов пример још као учесница гимназије определила за револуционарни омладински покрет. Након доласка на студије медицине у Београд, постала је 1938. године члан Савеза комунистичке омладине (СКОЈ). Током студија је активно учествовала у револуционарном студенстком покрету, као и у Омладинској секцији Женског покрета. У чланство Комунистичке партије (КПЈ) примљена је фебруара 1940. године.

    Политички је деловала међу омладином и женама Шапца, па је у јесен 1940. године постала члан Окружни комитет КПЈ за Подриње и секретар Окружног комитета СКОЈ-а за Подриње. Након окупације Југославије, 1941. године вратила се у Шабац, где је радила на организовању омладине и припремама оружаног устанка. Након формирања Мачванског партизанског одреда, јула 1941. године, радила је политички са женама Подриња. Поред политичког рада, учествовала је и у борбама. Након почетка Прве непријатељске офанзиве, септембра 1941. године одред је морао да се повуче, а Вера је била упућена на политички рад у Јадар. У Лозници су је заробили јадарски четници, али је уз помоћ партизана успела да буде спашена из четничког затвора и врати се у одред.

    Услед напорних маршева на путу ка Мачви, крајем децембра 1941. године, тешко се разболела због чега је била пребачена у село Текериш. Овде су је почетком марта 1942. године открили и заробили легализовани четници војводе Даке Тешмановића и потом предали Гестапоу у Шабац. Као „опасна комунисткиња” у истрази је била подвргнута мучењима, али како ништа није одала, осуђена је на смрт. Стрељана је 18. марта 1942. године заједно са шездесетак талаца на месту Шицара, у близини села Кленак. За народног хероја проглашена је 6. јула 1953. године.

    Cscr-featured.svgНа овој страници ја волим да испробавам разне глупости.Cscr-featured.svg
    Cscr-featured.svgУколоко видите нешто интересантно слободно покупите, нећем да се љутим
    Cscr-featured.svg

    Азбучник[уреди | уреди извор]



    В И К И П Е Д И Ј А



    Ovo nikako da nadjem[уреди | уреди извор]

    Датотека:Sin escudo.svg Датотека:Flag of None.svg

    Оквир[уреди | уреди извор]

    Подстране