Кукова Острва

С Википедије, слободне енциклопедије
Датум измене: 30. август 2018. у 15:53; аутор: InternetArchiveBot (разговор | доприноси) (Спашавам 1 извора и означавам 0 мртвим. #IABot (v2.0beta8))
Кукова Острва
Cook Islands
Kūki 'Āirani
Химна: Te Atua Mou E (Бог је истина)
Положај Кукових Острва
Главни градАваруа
Службени језикенглески, маорски
Владавина
Облик државеУставна монархија
 — Суверен Новог ЗеландаЕлизабета II Виндзорска
 — Председник владеЏим Маруаи
Историја
Географија
Површина
 — укупно240 km2(-)
Становништво
 — 2011.[1]14.974(226)
 — густина62,39 ст./km2
Економија
ВалутаНовозеландски долар (NZD), као и локалне кованице
Остале информације
Временска зонаUTC -10
Интернет домен.ck
Позивни број+682

Кукова Острва (маорски Kūki 'Āirani, енглески Cook Islands) су самоуправна аутономна парламентарна демократија у слободној асоцијацији са Новим Зеландом. Нови Зеланд је одговоран за спољну политику и одбрану. У последње време Кукова Острва теже да имају независну спољну политику. Населили су их око 600. године Маори са оближњега острва Тахити. Постали су британски протекторат 1888. понајвише због страха од француске окупације. Нови Зеланд је 1901. извршио анексију Кукових Острва. Под новозеландским протекторатом остали су до 1965. Циклон је током 1997. оштетио 80% кућа на острвима.

Кукова Острва се састоје из 15 острва вулканског и коралног порекла. Налазе се у архипелагу Полинезије у јужном Пацифику. Острва се деле у две групе: северна и јужна.

Главно острво је Раротонга на коме се налази престоница Аваруа, међународни аеродром и мноштво хотела. Друга значајна острва су: Аитутаки, Атиу, Мангаиа, и Пенрин. Од поменутих, једино је Пенрин у северном делу архипелага.

Становништво су, углавном, Маори полинежанског порекла.

Туризам је главна привредна грана. Међу значајнијим привредним гранама истичу се офшор банкарство, вађење бисера , рибарство и воћарство.

Ова острва не треба мешати са острвом Кук у јужном Атлантском океану.

Референце

  1. ^ Национална агенција за статистику [1] Архивирано на сајту Wayback Machine (2. мај 2013)

Спољашње везе