Митарење
Митарење представља процес одбацивања старог и раст новог перја код птица. Ријеч је настала од латинске ријечи „mutare“, што значи „мијењати“, „промијенити“.
Летење[уреди | уреди извор]
Перје се временом троши и оштећује, па га је повремено потребно замијенити новим, и то се код различитих врста птица дешава у различитим временским интервалима. У зависности од врсте, птице углавном могу летјети и за вријеме митарења. Разлог томе је што птице углавном никад не остану у потпуности без перја, јер не би могле регулисати тјелесну температуру, чувати се од влаге итд. Постоје, међутим, одређене врсте које не могу летјети за вријеме митарења, и у тим периодима људи их називају „тркачицама“. За то вријеме оне морају наћи добро склониште, гдје имају довољно хране и гдје им је топло.
Процес митарења[уреди | уреди извор]
Митарење се углавном одвија у сљедећим фазама:
- Почиње да опада старо перје
- На мјесту тог перја израста паперје
- Док паперје прераста у право перје, остало перје опада и са њим слиједи исти процес
Обично прво почиње да опада перје са врата и главе птице, и како на том мјесту израста ново перје митарење се наставља са грудним дијелом, затим трбушним и завршава се са репним перима.
Периодичност[уреди | уреди извор]
Према периоду и трајању, митарење дијелимо на више врста:
- Непрекидно митарење, када птица током цијеле година непрестано помало мијења перје (нпр. папагаји)
- Потпуно митарење, које се одвија једном годишње и када се мијења све перје (нпр. пингвини, домаћа кокошка)
- Дјелимично митарење, које се одвија неколико пута годишње. Код великог броја врста ово се дешава два пута годишње, зими и љети, али код неких врста се дешава и чешће од тога.
Поред наведених врста, митарење се може десити и при одрастању младунца, када расте ново перје, али и због парења, када током лежања на јајима долази до дјелимичне промјене перја.
Утицај на понашање[уреди | уреди извор]
Током митарења, примијећено је да су неке птице врло раздражљиве. Због тога је вријеме митарења код ових птица одвојено од времена удварања, парења и лежања на јајима. За то вријеме оне се радо купају и ваљају у пијеску, како би старо перје што прије нестало.
Види још[уреди | уреди извор]
Спољашње везе[уреди | уреди извор]
![]() |
Митарење на Викимедијиној остави. |