Википедија:Спам
Ова страница документује смерницу о садржају Википедије на српском језику. Она је опште прихваћен стандард који уредници требају да поштују, иако се најбоље поступа са здравим разумом и примењивањем повремених изузетака. Свака већа измена на овој страници треба да одржава консензус. Када сте у сумњи, расправљајте прво на страници за разговор. |
Према дефиницији чланка на нашој Википедији, спам је „злоупотреба електронских система у сврху слања нежељених масовних порука без икаквог критеријума“. Најчешћи облик спама јесте имејл спам, али се термин примењује и на сличне злоупотребе других медија, од којих је један и злоупотреба вики сајтова, или тзв. викиспам.
Постоје три врсте викиспама. То су:
- чланци рекламе,
- спамовање путем спољашњих линкова,
- додавање референци с циљем промовисања аутора или рада којим се референцира чланак на Википедији.
Чланци рекламе
[уреди | уреди извор]Чланци који су заправо отворене рекламе могу се лако препознати по карактеристичном вокабулару који је оријентисан на продају производа или промоцију компаније или појединца, као и линковима који воде ка комерцијалним веб сајтовима. Ипак, веома је важно разликовати спам чланке од правих енциклопедијских чланака о комерцијалним кућама.
Чланци који садрже отворену и безобразну рекламу бришу се по виђењу и треба да се обележе шаблоном {{бб|спам}}. Исто се односи и на корисничке странице. Други типови рекламирања на Википедији могу да се предложе за брисање. Понекад се садржај чланка може привремено уклонити на основу сумње да се ради о кршењу ауторских права, јер се често дешава да непријављени корисници само копирају текст са неког другог сајта и пренесу га на Википедију. Пре него што обележите за брзо брисање или обришете овакав чланак, ОБАВЕЗНО проверите историју измена како бисте утврдили да ли постоји прихватљива верзија текста чланка. Ако постоји, вратите на последњу прихватљиву верзију.
Када чланак о сасвим релевантној енциклопедијској теми садржи гомилу рекламе, добар начин да се тај чланак спасе јесте да се поново напише у духу неутралне тачке гледишта.
Постављање шаблона на спам чланке
[уреди | уреди извор]Неки чланци, нарочито они из области интернета, осетљиви су на агресивно спамовање више вебсајтова. Када приметите чланак који је спамован на тај начин, молимо вас да га обележите шаблоном {{чишћење-спам}} како бисте обавестили заједницу да држе на оку тај чланак због његове злоупотребе. Тај шаблон изгледа овако:
Овај чланак можда садржи промотивни материјал или неку другу врсту спама. Уклоните сав материјал који нема енциклопедијски карактер, као и спољашње везе које нису у складу са правилима Википедије. За више информација погледајте страницу за разговор или затражите помоћ на једном од Тргова. |
Други шаблон који се може употребити јесте {{реклама}} који изгледа овако:
Овај чланак је написан као реклама. Преправите га тако да одражава неутралну тачку гледишта и уклоните неодговарајуће спољашње везе. За више информација погледајте страницу за разговор или затражите помоћ на једном од Тргова. |
Трећи користан шаблон јесте супституциони шаблон {{subst:без нових линкова}}, видљив само при уређивању странице. Када уклоните спамерске линкове, овај шаблон може да се дода као превентивна мера у врх одељка „Спољашње везе“ у чланцима који су подложни убацивању спам линкова.
<!--======================== {{Без нових линкова}} ============================ | БУДИТЕ ОПРЕЗНИ КОД ДОДАВАЊА НОВИХ ЛИНКОВА У ОВАЈ ЧЛАНАК. Википедија није | | збирка линкова, нити би требало да се користи за рекламирање. | | | | Неодговарајући линкови, као и они који су очигледно вишак, БИЋЕ ОБРИСАНИ.| | За више детаља: [[Википедија:Спољашње везе]] и [[Википедија:Спам]] | | | | Уколико већ постоји велики број линкова у овом чланку, молимо Вас да | | предложите допуну или замену постојећих линкова на страници за разговор. | ======================== {{Без нових линкова}} ============================-->
Спамовање путем спољашњих линкова
[уреди | уреди извор]Додавање спољашњих линкова чланку или корисничкој страници с циљем промоције веб сајта или производа није дозвољено и сматра се спамом. Иако одређени линкови могу бити дозвољени под одређеним условима (као нпр. додавање корисничке кутијице {{Корисник Вики/Вебсајт}}, ако непрестано додајете спољашње линкове једино што можете да постигнете јесте да буду избрисани.
Формулације које би требало избегавати
[уреди | уреди извор]При писању чланака, битно је водити рачуна о формулацији реченица како оне не би саме по себи давале прилику и изговор спамерима за додавање линкова. Понекад сам текст чланка привлачи спамере.
На пример:
- Дружење преко интернета се развило захваљујући друштвеним мрежама као што су Фејсбук и Мајспејс...
- Неки детерџенти, као на пример, Аријел или Тајд...
- Данас се у свету Кока-кола сматра најбољим безалкохолним освежавајућим напитком... (Погледајте такође и Википедија:Ласичји говор)
- Из ове дискусије, настали су многи блогови који се баве овим питањем (погледајте Неки блог)
Овакве формулације у самом тексту чланка омогућују спамерима изговор за додавање линка на крају тог чланка.
Захтеви за коришћење одређених извора
[уреди | уреди извор]Ови захтеви су заправо поруке на страницама за разговор појединих чланака којима се тражи од уредника да користе специфичан спољни извор у проширењу чланка. Тренутни договор на Википедији не предвиђа уважавање захтева за шаблонима, категоријама и сл. Сваки чланак на Википедији временом ће сигурно бити допуњен и унапређен, то није спорно. Овде се ради о детаљима својственим сваком чланку понаособ. Стога је неприхватљиво рећи „сви чланци из области те и те могу да се прошире користећи тај и тај извор“.
Иако не постоји чврсто правило о томе кад тачно сасвим легалан покушај да се унапреди чланак постаје интерни спам, постоје неке смернице и нека питања које би требало размотрити у оваквим случајима:
- Да ли је захтев поставио анонимни корисник?
- Да ли је исти захтев истовремено постављен на више чланака, нарочито у случају кад ти чланци говоре о сасвим различитим темама?
- Да ли постоји посебна и плодна дискусија о томе зашто тај извор треба употребити у писању сваког чланка понаособ?
- Да ли је извор контроверзан, као нпр. није га прегледао стручњак, застарео је, или је његова поузданост доведена у питање?
- Да ли је природа тог извора комерцијална?
Додавање спама ботом
[уреди | уреди извор]Постоје извесни спам ботови који се користе за спамовање викија уз помоћ разних типова ботова, написаних у различитим језицима (питон, јава, пхп и сл.) што одговара скриптама које аутоматски постују линкове на блогове и књиге посете одређених сајтова. Њихове базе података садрже податке неколико стотина викија. Типично спамовање које они раде јесте убацивање спољашњих линкова. Као и код блог спама, циљ вики спама није директна реклама производа, него побољшање ранкинга својих сајтова интернет претраживачима.
Ако видите бота који убацује спољашње линкове у чланке, проверите стање на википедијама на другим језицима, како бисте установили обим овог напада. Ако се напад изводи на више википедија истовремено, молимо вас да контактирате администраторе на Мети јер су они у могућности да покрену мултивики антиспам филтер. Сви администратори на Мети могу да уређују Црну листу вики спамера и тако могу да додају или уклањају параметре који одређују рад филтера и који постају ефективни одмах након чувања странице. На листу се такође могу додати нови линкови уколико спамер почне да мења линк који убацује.
Администратори имају могућност да неодобрене ботове блокирају по виђењу. Спам ботови треба да се третирају као вандал ботови. Измене које спам ботови чине јесу неовлашћено мењање вебсајтова, што је противзаконито и може да се заврши жалбом ИСП-у и кривичним гоњењем спамера.
Спам линковање није само проблем заједнице Викимедије, и обично је још горе на мањим викијима где заједница улаже велике напоре на уклањању спамерских линкова. Страница meta:Wiki Spam, иако застарела, ипак пруже основне информације и савете за кориснике викија на другим местима на интернету, док страница MediaWiki Anti-Spam Featuresописује могућности које пружа Медијавики (за администраторе који управљају овим софтвером).
Додавање једног спамерског линка није оправдање за додавање другог
[уреди | уреди извор]Кориснике често збуњује уклањање спамерског линка зато што нису уклоњени други линкови који се такође могу окарактерисати као спамерски. Ова чињеница не треба да се тумачи као подстрек за укључивање нових спамерских линкова, нити треба да се користи као разлог или изговор за додавање других.
Линкови афилијација
[уреди | уреди извор]Спољни линкови који воде на веб странице са афилијационим или референтним кодовима, чак и ако јесу у вези са темом чланка или су званичне странице теме чланка, сматрају се спамом.
Видео снимци
[уреди | уреди извор]Додавање линкова ка бесплатним онлајн видео снимцима с циљем промовисања сајта или производа није дозвољено (погледати изузетке у даљем тексту). Често ти видео снимци крше и ауторска права, што би био само додатни разлог за избегавање додавања линкова ка њима. Видео снимак је спам уколико садржи следеће карактеристике:
- Садржи банер преко снимка којим се даје адреса веб сајта.
- Страница на којој се налази видео снимак садржи линкове ка комерцијалним сајтовима или ка неком другом спам видео снимку, чак и ако се ради само о једном линку поред много легитимних линкова (погледати изузетке у даљем тексту).
- Страница на којој се налази видео снимак садржи текст који упућује читаоце на неки комерцијални сајт. На пример: „Књига се може набавити на том и том сајту“ (погледати изузетке у даљем тексту).
- Видео снимак је клон већ раније уклоњеног видео снимка. Ово је типичан редослед којим се одвијају догађаји:
- Спамер поставља линк који крши ауторска права
- Власник ауторских права обавештава мрежно место за дељење видео материјала да постављање тог видео снимка није ауторизовано.
- Мрежно место за дељење видео материјала разматра жалбу.
- Мрежно место за дељење видео материјала уклања видео снимак.
- Спамер опет постује видео снимак. (Напомена: Идентификациони број видео снимка у урл адреси ка мрежном месту за дељење видео снимака се мења кад се ово деси.).
Изузеци: Видео снимак се не сматра спамом ако се ради о видео снимку на званичном сајту теме чланка на Википедији. На пример, ако се ради о чланку о филму "АБЦ", линковање ка видео снимцима на званичном сајту филма "АБЦ" није спам. Наравно, сви остали линкови на тој страници морају такође бити легитимни. Такође, ако видео снимак на који се линкује нема везе са темом чланка, него само рекламира гомилу производа који су у вези са филмом, онда се ради о спам видео снимку иако се ради о линку ка званичном сајту филма.
Књишки спам
[уреди | уреди извор]Књишки спам је убацивање текста у коме се помињу одређене књиге с јединим циљем да се скрене пажња на те књиге а не да се допринесе чланку. Ова врста спама се најчешће реализује убацивањем књига под наслов Литература, иако те књиге нису биле коришћене као извор за информације изнете у чланку. Под књишким спамом подразумева се и додавање књига у одељке Спољашње везе и Препоручена литература иако те књиге не садрже никакву релевантну и корисну информацију везану за саму тему чланка.
Спам референце
[уреди | уреди извор]Спамовање референцама је злоупотреба одељака Референце и Напомене у сврху повећања рангирања одређене спам веб странице на веб претраживачима тако што један те исти корисник убацује једну те исту референцу с линком у више различитих чланака. Често су такви линкови додати не да би садржај чланка учинили веродостојним, него да би се иста референца додала у што више чланака.
Варијације спамовања референцама такође укључују и вишеструко уклањање валидних извора и изјава у чланку и додавање једног, сумњивог и непровереног веб извора.
Спамовање референцама је врло суптилан начин спамовања и не би требало да буде побркан са легитимним и добронамерним додавањем референци у циљу подизања веродостојности садржаја чланка на енциклопедијски ниво.
Водите рачуна кад дајете примере у чланку!
[уреди | уреди извор]Давање примера у чланку обично привлачи спамере. Реченице типа „Компанија та и та, на пример, има...“ подстиче уреднике да додају још примера. Примери би морали бити референцирани независним и поузданим изворима. Такође, они би морали бити веома уско повезани са темом чланка.
Како да не постанете спамер
[уреди | уреди извор]Понекад људи дођу на Википедију с намером да спамују — пишу чланке који су или рекламе или самопромоција, или пак убацују спољашње линкове ка другим сајтовима у више чланака.
Понекад људи несвесно спамују Википедију, односно, раде оно што се на Википедији сматра спамовањем, не схватајући да то што раде није у духу писања енциклопедије. Новајлија који има фирму, видевши да постоје чланци о другим фирмама, може закључити да је сасвим у реду да напише чланак и о својој фирми. Или, власник неког веб сајта може закључити да би на више места на Википедији његов сајт био релевантан, те онда дода неколико десетина линкова ка њему.
Следеће смернице су написане с намером да укажу „како не постати спамер“ — то јест, како да се спомене веб сајт, производ, фирма, и сл. а да то не изгледа као злоупотреба Википедије у циљу самопромоције.
- Преиспитајте своје намере. Википедија није место за личну промоцију, или промоцију производа, услуга, веб сајтова, идеологија и других „мема“. Ако сте дошли на Википедију с намером да читаоцима кажете како је нешто много добро, или да им представите неку идеју или производ за који нико никад раније није чуо, дефинитивно се налазите на погрешном месту. Такође, ако сте овде како бисте се постарали да чувена Википедија цитира баш Вас као ауторитет по неком питању (и наравно, највероватније убаците покоји линкић ка вашем сајту како бисте му дигли рејтинг на веб претраживачима), бићете вероватно разочарани јер Википедија користи nofollow за све спољашње линкове, што значи да их претрага веб претраживача маестрално игнорише.
- Додајте и покоју информацију, не само голи линк. Википедија је енциклопедија, а не складиште линкова. Ако имате неки извор, прво унесите неке корисне информације које сте нашли у том извору, а онда додајте и извор као референцу. Овде сте да бисте унапредили Википедију, а не да бисте одвлачили читаоце са Википедије на неки други сајт, зар не? (Ако то није случај, онда погледајте бр. 1.)
- Одељци „Референце“ и „Литература“ намењени су само литератури и референцама Извори, то јест литература и референце упућују читаоца на рад који је аутор чланка користио за писање чланка. Одељци „Референце“ и „Литература“ у Википедијиним чланцима НИСУ листа препоручене литературе, они су листа радова који су коришћени као извори за писање чланка. Зато НИЈЕ у реду додати линк или референцу у одељке „Референце“ или „Литература“, уколико није коришћен за писање чланка.
- Не пишите чланке о својој фирми, производу или веб сајту. Кад неко пише чланак о свом раду, то значи да сам тај рад још увек није довољно познат како би привукао нечију пажњу, као и да нема независних и поузданих извора који се могу проверити. Чланци са оваквом садржином се обично бришу. Википедији јесу потребни чланци о популарним и познатим производима и веб сајтовима, али се Википедија не може користити како би се ти сајтови и производи популаризовали. Другим речима, сајт, фирма, производ могу да добију чланак на википедији ТЕК кад постану добро познати и популарни.
- Ако је ваш производ заиста релевантан за чланак, и други ће се сложити — зато прво пробајте да дате предлог на страници за разговор. Често се саветује уредницима да буду одважни и да одмах мењају и проширују текстове Википедијиних чланака. Али, ако нисте сигурни да ли ће ваш допринос други протумачити као спам, пробајте да решите своју дилему без преузимања тог ризика: опишите свој рад на страници за разговор, и затражите мишљење других уредника о његовој релевантности за тему.
- Не уносите спољашње линкове у своје потписе. Међутим, линкови ка другим пројектима Викимедије изузети су од овог правила. На пример, Wikimedia Meta-Wiki, иако су за ову сврху интервики линкови бољи од спољашњих линкова.
Упозоравање спамера
[уреди | уреди извор]Следећи шаблони се могу користити за упозорење корисницима који спамују.
- {{subst:Спам}} — уколико корисник додаје везе у више чланака.
- {{subst:Спам|Чланак}} уколико корисник додаје спам у само један чланак, и желите да наведете и име тог чланка.
Не заборавите да додате subst: у шаблон, користећи тако {{subst:спам}} и {{subst:Спам|Чланак}} уместо {{Спам}} и {{Спам|Чланак}}
Како се борити против спама?
[уреди | уреди извор]Понекад је секција „Спољашњих веза“ преплављена спамом — у том случају, треба уклонити све линкове и додати шаблон {{dmoz}} како би се поставио један једини линк ка одговарајућој категорији на Пројекту отвореног директоријума.
Види још
[уреди | уреди извор]- Шаблон:Реклама — шаблон који се додаје на чланке са садржајем који има енциклопедијски значај, али је чланак написан као реклама.
- Шаблон:Чишћење-спам — шаблон који се додаје на чланке са садржајем који има енциклопедијски значај, али је чланак написан као реклама.
- Википедија:Значај (предузећа и корпорације) — упутства о прагу значаја за предузећа и корпорације
- Википедија:Спољашње везе — детаљнија упутства о спољашњим линковима.