Пређи на садржај

Mem

С Википедије, слободне енциклопедије
(преусмерено са Meme)
Jedinica kulturološke informacije

Mem (engl. meme, IPA: /ˈmiːm/)[1] je izraz koji označava jedinicu kulturološke informacije, kao što su kulturološka praksa ili ideja, koja se prenosi verbalno ili ponavljanjem neke radnje od jednog uma do drugog.[2] Reč predstavlja skraćenicu od mimeme (od grčke reči mimēma koja označava nešto što se imitira).[2] Tvorac reči, teoretičar evolucije Ričard Dokins, želeo je da reč podseća na englesku reč gene (/ˈdʒiːn/) (gen), zbog čega ju je skratio.[1][2] Njegova ideja bila je da stvori izraz koji će označavati ideju replikacije, naročito u konotaciji da meme parazitira na ljudima tako što ih tera da ga šire, kao što to čine virusi.[3] Memi se mogu smatrati jedinicama kulturološke evolucije. Ideje mogu da evoluiraju na način koji je analogan sa biološkom evolucijom. Neke ideje bolje preživljavaju od drugih; ideje mogu da mutiraju, na primer, kroz nerazumevanje; dve ideje mogu da se spajaju kako bi proizvele novu ideju koja uključuje elemente obe roditeljske ideje.[3]

  1. ^ а б Dawkins, Richard (1989). The Selfish Gene (2 izd.). Oxford University Press. str. 186. ISBN 978-0-19-286092-7. »We need a name for the new replicator, a noun that conveys the idea of a unit of cultural transmission, or a unit of imitation. 'Mimeme' comes from a suitable Greek root, but I want a monosyllable that sounds a bit like 'gene'. I hope my classicist friends will forgive me if I abbreviate mimeme to meme. If it is any consolation, it could alternatively be thought of as being related to 'memory', or to the French word meme. It should be pronounced to rhyme with 'cream'.«  (језик: енглески)
  2. ^ а б в „meme”. The American Heritage® Dictionary of the English Language, Fourth Edition. Dictionary.com. Pristupljeno 06. 01. 2010.  (језик: енглески)
  3. ^ а б „meme”. The Free On-line Dictionary of Computing. Denis Howe. Dictionary.com. Pristupljeno 06. 01. 2010.  (језик: енглески)

Spoljašnje veze

[уреди | уреди извор]