Источна Херцеговина
Овај чланак или његов највећи/значајан део не цитира никакве референце или изворе. (Научите како и када уклонити ову поруку шаблона обавештења)
|
Источна Херцеговина је географска област која се простире између Западне Херцеговине на западу, од које је дијели ријека Неретва, Старе Херцеговине на истоку, и Приморја на југу. Ова регија представља територију источне обале ријеке Неретве централног дијела Херцеговине. Културни и економски центар ове микрорегије је Требиње. У средњем вијеку је на овом простору постојала област Травунија.
Садржај
Географија Источне Херцеговине[уреди]
Економско-привредно и културно средиште, и главни и највећи град Источне Херцеговине је Требиње, који је удаљен само 30 километара од морске обале. Остали већи градови су Билећа, Гацко, Љубиње и Невесиње.
Око 90% Источне Херцеговине административно припада Републици Српској. Општине ове регије су:
- Општина Берковићи
- Општина Билећа
- Општина Гацко
- Општина Фоча
- Општина Источни Мостар
- Општина Љубиње
- Општина Невесиње
- Град Требиње
Крашка поља[уреди]
Крашка поља на подручју Источне Херцеговине су Билећко поље, Љубињско поље, Гатачко поље, Дабарско поље, Невесињско поље, Планско поље, Попово поље и Фатничко поље.
Становништво[уреди]
Данашње становништво Источне Херцеговине је већински српско.
Култура[уреди]
Културни центар Источне Херцеговине је Требиње. Музеј Херцеговине у Требињу је централна регионална музејска институција Источне Херцеговине. У Источној Херцеговини се налази сједиште Епархије Захумско-херцеговачке и Приморске.
Историја[уреди]
Источна Херцеговина у Републици Српској[уреди]
Источна Херцеговина у Републици Српској је дио Источне Херцеговине који припада Републици Српској. Ово је највећи дио регије и њој припада око 90% регије.
Источна Херцеговина у Федерацији БиХ[уреди]
Источна Херцеговина у Федерацији БиХ је дио Источне Херцеговине који припада Федерацији Босне и Херцеговине. Овај дио представља само око 10% регије.
Види још[уреди]
- Херцеговина
- Западна Херцеговина
- Северна Херцеговина (Горња Херцеговина)
- Јужна Херцеговина (Доња Херцеговина)
- Средишња Херцеговина (Централна Херцеговина)
- Стара Херцеговина