Пређи на садржај

Војислав Кецмановић

С Википедије, слободне енциклопедије
војислав кецмановић
Војислав Кецмановић
(рад Бранка Радуловића, 1909-11)
Лични подаци
Датум рођења1881.
Место рођењаЧитлук код Приједора, Аустроугарска
Датум смрти26. децембар 1961.(1961-12-26) (79/80 год.)
Место смртиСарајево, НР БиХ, ФНР Југолавија
Професијалекар
Деловање
Члан КПЈ од1943.
Учешће у ратовимаБалкански ратови
Народноослободилачка борба
Председник Предеседништва Народне скупштине БиХ
Период26. април 1945новембар 1946.
Претходникфункција установљена
НаследникЂуро Пуцар

Војислав Кецмановић Ђедо (Читлук код Приједора, 1881Сарајево, 26. децембар 1961) био је лекар, учесник Балканских ратова и Народноослободилачке борбе и председник Земаљског антифашистичког вијећа народног ослобођења Босне и Херцеговине (ЗАВНОБиХ).

Биографија

[уреди | уреди извор]

Рођен је 1881. године у Читлуку код Приједора. Отац му је био свештеник. Као ђак, Војислав се образовао код народног трибуна, хуманиста и социјалиста Васе Пелагића.[1] Гимназију је похађао у Сарајеву, Рељеву и Сремским Карловцима. Студирао је медицину од 1905. до 1911. године у Прагу где је и дипломирао. У Прагу се упознао са револуционарним политичким идејама Томаша Масарика и остао им привржен током читавог живота. Као лекар радио је у Тузли, одакле је за време Балканског рата прешао у Србију и учествовао у њему као добровољац.

После рата вратио се у Тузлу, а затим живео у Сарајеву, где се укључио у револуционарни раднички покрет. Током учешћа у Првом светском рату, због свог бунта против Аустро-Угарске био је осуђен неко време на робију. У бањалучком велеиздајничком процесу осуђен је на пет година робије, коју је издржавао у Бањој Луци и Зеници.[1]

Године 1918. преселио се с породицом у Семберију и био лекар у Бијељини. Био је председник културно-просветног друштва, један од оснивача читаонице „Филип Вишњић“ и истакнути културни радник у граду. На иницијативу КПЈ, 1938. године појавио се на изборима као кандидат Самосталне демократске странке.[1]

Одмах од почетка оружаног устанка 1941. године, прихватио је платформу КПЈ о народноослободилачкој борби и активно подржавао НОП.

Укључивши се у Народноослободилачку борбу, пребацио се јуна 1943. године на ослобођену територију. Исте године био је изабран за члана Антифашистичког већа народног ослобођења Југославије и за председника Земаљског антифашистичког вијећа народног ослобођења Босне и Херцеговине на Првом заседању у Мркоњић Граду 25. новембра.

Од 26. априла 1945. до новембра 1946. године био је председник Предесдништва Народне скупштине Босне и Херцеговине.

Умро је 26. децембра 1961. у Сарајеву, где је и сахрањен на Партизанском гробљу.[2][3]

Сарајевско „Ослобођење” издало је његову књигу “Забиљешке из ратних дана” 1980. године.[1]

Његов брат био је Душан Кецмановић (1876—1942) православни свештеник и политичар.

Галерија

[уреди | уреди извор]

Референце

[уреди | уреди извор]

Литература

[уреди | уреди извор]