Пређи на садржај

Тениска сезона Новака Ђоковића у 2012. години

С Википедије, слободне енциклопедије
Церемонија доделе победничког пехара у Торонту

Тениска сезона Новака Ђоковића у 2012. години званично је почела 2. јануара 2012. Током сезоне, Ђоковић је бранио титуле на десет турнира, али је успео да их одбрани само на три: Отвореном првенству Аустралије и Мастерсима у Мајамију и Торонту. Међутим, освојио је три нова турнира: Мастерс у Шангају, АТП 500 турнир у Пекингу и АТП завршни шампионат. Остварио је однос победа и пораза 75:12 (86,2%). Ђоковића је 8. јула на првом месту АТП листе претекао Роџер Федерер, али је српски тенисер успео да поврати ту позицију 5. новембра, и да тако другу узастопну годину заврши на првом месту.

Ток сезоне

[уреди | уреди извор]

Рана сезона на тврдој подлози

[уреди | уреди извор]

Ђоковић је започео сезону на Отвореном првенству Аустралије. Победио је у првој рунди Паола Лоренца, а затим и Сантјага Гиралда, Николаса Мауа и Лејтона Хјуита. У четвртфиналу победио је Давида Ферера у три сета. У полуфиналу, Ђоковић је победио Ендија Марија у пет сетова после 4 сата и 50 минута игре.[1] У финалу, Ђоковић је после 5 сати и 53 минута игре у пет сетова победио Рафаела Надала. То је најдуже одиграно финале у историји гренд слемова.[2] Меч је био толико напоран, да су после церемоније Ђоковић и Надал добили интравенозну инфузију у колима хитне помоћи, која су веч чекала испред Род Лејвер арене.[3]

Ђоковић је тад по први пут у каријери успео одбранити титулу на једном гренд слему.

Следећи турнир на којем је Ђоковић бранио титулу било је Тениско првенство Дубаија, где је изгубио у полуфиналу од Ендија Марија са 2:6, 5:7.

Уследило је Отворено првенство Индијан Велса. У првом колу је био слободан, па је победио Голубјева, Андерсона, Андухара и Алмагра. У полуфиналу је изгубио од једног од највиших тенисера света[4], Џона Изнера, са 6:7(7), 6:3, 6:7(5).

После тога је дошао други Мастерс турнир у сезони, Отворено првенство Мајамија. Ђоковић је победио Багдатиса, Троицког, Гаскеа, Ферера и Монака, да би се у финалу реванширао Марију за пораз у Дубаију са 6:1, 7:6(4). Ова титула је карактеристична по томе што је Ђоковић тада први пут у каријери освојио Мастерс без изгубљеног сета, а и по томе што је то први пут у његовој каријери успео да одбрани титулу на једном турниру из 1000 серије.

Сезона шљаке

[уреди | уреди извор]

После Мајамија Ђоковић је одлучио да учествује на Мастерсу у Монте Карлу, и у другом колу је победио Андреаса Сепија. Пред меч осмине финала добио је вест о смрти свога деде, и, после изгубљеног првог сета, успео је да добије Долгополова[5]. Затим је победио Хасеа, а у полуфиналу Томаша Бердиха. У финалу је изгубио од Рафаела Надала са 3:6, 1:6. Шпанац је тиме прекинуо серију од седам узастопних пораза у међусобним сусретима са Ђоковићем. После договора са породицом Ђоковић је одлучио да прескочи турнир у Београду.

Новак Ђоковић на Ролан Гаросу 2012.

Потом је Ђоковић учествовао на Мастерсу у Мадриду, на новој плавој шљаци[6]. У првом колу је био слободан, а у другом је савладао Данијела Гимено-Травера, у трећем Вавринку. У четвртфиналу је изгубио од земљака Јанка Типсаревића 6:7(2), 3:6.

Следећи Мастерс играо се у Риму. Опет је у првом колу био слободан. Затим је победио Томића, Монака, Цонгу и Федерера. У финалу се састао са Рафаелом Надалом. Меч је био померен за понедељак због кише[7]. Надал је славио у два сета.

Затим је Ђоковић учествовао на другом гренд слему у сезони, Ролан Гаросу. Победио је Потита Стараћеа, Блажа Кавчича и Николаса Девилдера. У осмини финала савладао је Сепија, иако је губио са 2:0 у сетовима. У четвртфиналу се састао са Жоом-Вилфридом Цонгом. Ђоковић је однео побду са 3:2 у сетовима и спасао 4 меч-лопте[8]. У полуфиналу, је као и прошле године, играо против Федерера, али овог пута је Србин победио у три сета. У финалу се састао са великим ривалом, Надалом. Обојица су имала историјску шансу, Ђоковић да освоји четврти узастопни гренд слем, што Надал и Федерер никад нису успели, а Надал да освоји седми Ролан Гарос и претекне легендарног Бјерна Борга. Меч је два пута био прекинут због кише[9]. После другог прекида одлучено је да се настави следећег дана. Игра је прекинута при вођству 2:1 по сетовима за Надала. Следећег дана Ђоковић је изгубио четврти сет и Надал је славио са 6:4 6:3 2:6 7:5, чиме је постао играч са највише освојених титула на Ролан Гаросу.

Вимблдон и Олимпијске игре

[уреди | уреди извор]

Две недеље касније почео је трећи гренд слем у сезони, Вимблдон, где је Ђоковић бранио прошлогодишњу титулу. У првом колу победио је Хуана Карлоса Ферероа, а у другом Рајана Харисона, обојицу у три сета. Следећи противник је био Радек Штепанек, кога је савладао са 3:1 у сетовима. У осмини финала играо је против земљака Виктора Троицког и победио у три сета, 6:3, 6:1, 6:3. У четвртфиналу се састао са Немцом Флоријаном Мајером, кога је такође победио у три сета, 6:4, 6:1, 6:4. У полуфиналу је, међутим, изгубио од Роџера Федерера са 3:6, 6:3, 4:6, 3:6. Након што је Федерер поразио Ендија Марија у финалу, претекао је Ђоковића на првом месту АТП листе[10].

Новак Ђоковић је носио заставу Србије приликом церемоније отварања Летњих олимпијских игара 2012. у Лондону[11].

На Олимпијским играма је у конкуренцији парова играо са Виктором Троицким, али су елиминисани у првом колу, после пораза од шведског пара Брунстром—Линтштедт. У првом колу мушке појединачне конкуренције савладао је Фабија Фоњинија након преокрета после изгубљеног првог сета. У другом колу је играо против Ендија Родика, победивши са 6:2, 6:1. У осмини финала победио је Лејтона Хјуита са 4:6, 7:5, 6:1. Прошао је у полуфинале савладавши Цонгу, 6:1, 7:5. У полуфиналу је изгубио од каснијег победника Ендија Марија са 5:7, 5:7, а затим и од Дел Потра у борби за бронзану медаљу (5:7, 4:6).

Америчка серија

[уреди | уреди извор]

На Роџерс купу у Канади Ђоковић је одбранио прошлогодишњу титулу. На путу до финала савладао је Бернарда Томића, Сема Кверија, Томија Хаса и Јанка Типсаревића. У финалу је победио Гаскеа са 6:3, 6:2.

Следећи турнир је игран у Синсинатију, где је Ђоковић стигао до финала. Победио је Сепија, Давиденка (који му је предао меч) и Чилића. У полуфиналу се састао са Дел Потром и победио га резултатом 6:3, 6:2. У финалу је, међутим, изгубио од Федерера са 0:6, 6:7(7).

На Отвореном првенству САД Ђоковић је без изгубљеног сета поразио Лоренција, Силву, Бенетоа, Вавринку и Дел Потра, дошавши тако до полуфиналног меча са Ферером. Први сет је прекинут због торнада у Њујорку, при вођству Ферера 5:2[12]. Меч је настављен следећег дана. Шпанац је успео да добије први сет, али се тада Ђоковић вратио у игру и победио резултатом 2:6, 6:1, 6:4, 6:2. На Ђоковићевом трећем узастопном финалу овог турнира противник је био Мари. После велике борбе у пет сетова, Британац успева да освоји свој први гренд слем трофеј и, у одсуству Надала, пређе на 3. место АТП листе. Коначан резултат био је 6:7(10), 5:7, 6:2, 6:3, 2:6.

Касна сезона на тврдој подлози

[уреди | уреди извор]

Ђоковић је по трећи пут освојио турнир у Пекингу (АТП 500). Четврту титулу у години узео је након што је савладао Михаела Берера, Карлоса Берлока, Јиргена Мелцера, Флоријана Мајера и Жоа-Вилфрида Цонгу (7:6(4), 6:2).

Одмах затим Ђоковић је освојио и Мастерс турнир у Шангају, први пут у каријери. Без изгубљеног сета је савладао Димитрова, Лопеза, Хаса и Бердиха (био је слободан у првом колу). У финалу се по 16. пут састао са Маријем. Иако је Британац имао пет меч-лопти[13], Ђоковић се вратио у игру и славио са 5:7, 7:6(11), 6:3.

Ђоковић у финалу завршног турнира у Лондону против Федерера.

Наступ у Базелу је отказао. У Паризу је био слободан у првом колу, а у другом га је, у три сета, победио Сем Квери.

Ђоковић је 5. новембра 2012. повратио прву позицију на АТП листи[14], након што је Федерер одустао од учешћа на Мастерсу у Паризу, који је освојио прошле године.

На завршном турниру сезоне, у Лондону, Ђоковић је био постављен за првог носиоца. Распоређен је у А групу са Ендијем Маријем (3), Томашом Бердихом (5) и Жоом Вилфридом Цонгом (7). Ђоковић је прошао групу као први са све три победе (две са 2:0 и једном 2:1). У полуфиналу се састао са Дел Потром, другопласираним из Б групе. Победио је у три сета, 4:6, 6:3, 6:2. У финалу је играо против Роџера Федерера који је у другом полуфиналу елиминисао Марија. Иако је Федерер повео у првом сету са 3:0, Ђоковић се вратио и освојио сет у тај-брејку[15]. И у другом сету је Федерер имао брејк предности, али је на крају победио Ђоковић. Коначни резултат је био 7:6(6), 7:5. То је био Ђоковићев други освојени АТП завршни шампионат у каријери.

Егзибициони мечеви

[уреди | уреди извор]

После завршетка професионалног дела сезоне, Ђоковић је у Рио де Жанеиру одиграо егзибициони меч против бившег бразилског првог играча света, Густава Киртена[16]. Киртен је победио у два сета.

Сви мечеви

[уреди | уреди извор]

Легенда
П
победа на турниру
Б
освојена бронзана медаља
Ф
финале
С
освојена сребрна медаља
ПФ
полуфинале
3
освојена златна медаља
ЧФ
четвртфинале
КВ3
треће коло квалификација
четврто коло
КВ2
друго коло квалификација
треће коло
КВ1
прво коло квалификација
друго коло
Н
неучешће на турниру
прво коло
Т
тимско такмичење
ГФ
групна фаза
3#
меч једне од зона Дејвис купа
МБ
меч за бронзану медаљу
ПО
плеј-оф Дејвис купа

Појединачна конкуренција[17]

[уреди | уреди извор]
Турнир
#
Рунда
Противник
Ранг противника
Исход
Резултат
Отворено првенство Аустралије
Мелбурн, Аустралија
Гренд слем турнир
Тврда подлога
16. јануар 2012.
1
1K
Италија Паоло Лоренци
109
Победа
6:2, 6:0, 6:0
2
Колумбија Сантјаго Гиралдо
56
Победа
6:3, 6:2, 6:1
3
Француска Николас Маи
81
Победа
6:0, 6:1, 6:1
4
Аустралија Лејтон Хјуит
181
Победа
6:1, 6:3, 4:6, 6:3
5
ЧФ
Шпанија Давид Ферер
5
Победа
6:4, 7:6(4), 6:1
6
ПФ
Уједињено Краљевство Енди Мари
4
Победа
6:3, 3:6, 6:7(4). 6:1, 7:5
7
П
Шпанија Рафаел Надал
2
Победа
5:7, 6:4, 6:2, 6:7(5), 7:5
Тениско првенство Дубаија
Дубаи, Уједињени Арапски Емирати
ATП 500 серија
Тврда подлога
27. фебруар 2012.
8
Њемачка Седрик-Марсел Штебе
72
Победа
6:4, 6:2
9
Украјина Сергиј Стаховски
74
Победа
7:6(5), 6:3
10
ЧФ
Србија Јанко Типсаревић
9
Победа
6:1, 7:6(6)
11
ПФ
Уједињено Краљевство Енди Мари
4
Пораз
2:6, 5:7
Отворено првенство Индијан Велса
Индијан Велс, Калифорнија, САД
AТП Мастерс 1000 серија
Тврда подлога
5. март 2012.
слободан
12
Казахстан Андреј Голубјев
145
Победа
6:3, 6:2
13
Јужноафричка Република Кевин Андерсон
30
Победа
6:2, 6:3
14
Шпанија Пабло Андухар
45
Победа
6:0, 6:7(5), 6:2
15
ЧФ
Шпанија Николас Алмагро
12
Победа
6:3, 6:4
16
ПФ
Сједињене Америчке Државе Џон Изнер
11
Пораз
6:7(7), 6:2, 6:7(5)
Отворено првенство Мајамија у тенису
Мајами, Флорида, САД
ATП Мастерс 1000 серија
Тврда подлога
19. март 2012.
слободан
17
Кипар Маркос Багдатис
42
Победа
6:4, 6:4
18
Србија Виктор Троицки
27
Победа
6:3, 6:4
19
Француска Ришар Гаске
17
Победа
7:5, 6:3
20
ЧФ
Шпанија Давид Ферер
5
Победа
6:2, 7:6(1)
21
ПФ
Аргентина Хуан Монако
21
Победа
6:0, 7:6(5)
22
П
Уједињено Краљевство Енди Мари
4
Победа
6:1, 7:6(4)
Монте Карло мастерс
Монте Карло, Монако
ATП Мастерс 1000 серија
Шљака
16. април 2012.
слободан
23
Италија Андреас Сепи
44
Победа
6:1, 6:4
24
Украјина Александар Долгополов
21
Победа
2:6, 6:1, 6:4
25
ЧФ
Холандија Робин Хасе
55
Победа
6:4, 6:2
26
ПФ
Чешка Томаш Бердих
7
Победа
4:6, 6:3, 6:2
27
Ф
Шпанија Рафаел Надал
2
Пораз
3:6, 1:6
Отворено првенство Мадрида
Мадрид, Шпанија
ATП Мастерс 1000 серија
Шљака
7. мај 2012.
слободан
28
Шпанија Данијел Химено-Травер
137
Победа
6:2, 2:6, 6:3
29
Швајцарска Станислас Вавринка
21
Победа
7:6(5), 6:4
30
ЧФ
Србија Јанко Типсаревић
8
Пораз
6:7(2), 3:6
Међународно првенство Италије
Рим, Италија
ATП Мастерс 1000 серија
Шљака
14. мај 2012.
слободан
31
Аустралија Бернард Томић
32
Победа
6:3, 6:3
32
Аргентина Хуан Монако
15
Победа
4:6, 6:2, 6:3
33
ЧФ
Француска Жо-Вилфрид Цонга
5
Победа
7:5, 6:1
34
ПФ
Швајцарска Роџер Федерер
2
Победа
6:2, 7:6(4)
35
Ф
Шпанија Рафаел Надал
3
Пораз
5:7, 3:6
Ролан Гарос
Париз, Француска
Гренд слем турнир
Шљака
28. мај 2012.
36
Италија Потито Стараће
97
Победа
7:6(3), 6:3, 6:1
37
Словенија Блаж Кавчич
99
Победа
6:0, 6:4, 6:4
38
Француска Николас Девилде
286
Победа
6:1, 6:2, 6:2
39
Италија Андреас Сепи
25
Победа
4:6, 6:7(5), 6:3, 7:5, 6:3
40
ЧФ
Француска Жо-Вилфрид Цонга
5
Победа
6:1, 5:7, 5:7, 7:6(6), 6:1
41
ПФ
Швајцарска Роџер Федерер
3
Победа
6:4, 7:5, 6:3
42
Ф
Шпанија Рафаел Надал
2
Пораз
4:6, 3:6, 6:2, 5:7
Вимблдон
Лондон, Велика Британија
Гренд слем турнир
Трава
25. јун 2012.
43
Шпанија Хуан Карлос Фереро
38
Победа
6:3, 6:3, 6:1
44
Сједињене Америчке Државе Рајан Харисон
48
Победа
6:4, 6:4, 6:4
45
Чешка Радек Штјепанек
27
Победа
4:6, 6:2, 6:2, 6:2
46
Србија Виктор Троицки
34
Победа
6:3, 6:1, 6:3
47
ЧФ
Њемачка Флоријан Мајер
29
Победа
6:4, 6:1, 6:4
48
ПФ
Швајцарска Роџер Федерер
3
Пораз
3:6, 6:3, 4:6, 3:6
Олимпијске игре 2012.
Лондон, Велика Британија
Олимпијске игре
Трава
28. јул 2012.
49
Италија Фабио Фоњини
66
Победа
6:7(7), 6:2, 6:2
50
Сједињене Америчке Државе Енди Родик
21
Победа
6:2, 6:1
51
Аустралија Лејтон Хјуит
159
Победа
4:6, 7:5, 6:1
52
ЧФ
Француска Жо-Вилфрид Цонга
6
Победа
6:1, 7:5
53
ПФ
Уједињено Краљевство Енди Мари
4
Пораз
5:7, 5:7
54
МБ
Аргентина Хуан Мартин Дел Потро
9
Пораз
5:7, 4:6
Отворено првенство Канаде
Торонто, Канада
ATП Мастерс 1000 серија
Тврда подлога
6. август 2012.
слободан
55
Аустралија Бернард Томић
49
Победа
6:2, 6:3
56
Сједињене Америчке Државе Сем Квери
35
Победа
6:4, 6:4
57
ЧФ
Њемачка Томи Хас
25
Победа
6:3. 3:6, 6:3
58
ПФ
Србија Јанко Типсаревић
9
Победа
6:4, 6:1
59
П
Француска Ришар Гаске
21
Победа
6:3, 6:2
Отворено првенство Синсинатија
Синсинати, САД
ATП Мастерс 1000 серија
Тврда подлога
12. август 2012.
слободан
60
Италија Андреас Сепи
27
Победа
7:6(4), 6:2
61
Русија Николај Давиденко
50
Победа
6:0, предаја
62
ЧФ
Хрватска Марин Чилић
15
Победа
6:3, 6:2
63
ПФ
Аргентина Хуан Мартин Дел Потро
9
Победа
6:3, 6:2
64
Ф
Швајцарска Роџер Федерер
1
Пораз
0:6, 6:7(7)
Отворено првенство САД
Њујорк, САД
Гренд слем турнир
Тврда подлога
27. август 2012.
65
Италија Паоло Лоренци
69
Победа
6:1, 6:0, 6:1
66
Бразил Рожерио Дутра Силва
112
Победа
6:2, 6:1, 6:2
67
Француска Жилијен Бенето
35
Победа
6:3, 6:2, 6:2
68
Швајцарска Станислас Вавринка
19
Победа
6:4, 6:1, 3:1, предаја
69
ЧФ
Аргентина Хуан Мартин Дел Потро
8
Победа
6:2, 7:6(3), 6:4
70
ПФ
Шпанија Давид Ферер
5
Победа
2:6, 6:1, 6:4, 6:2
71
Ф
Уједињено Краљевство Енди Мари
4
Пораз
6:7(10), 5:7, 6:2, 6:3, 2:6
Отврено првенство Кине
Пекинг, Кина
ATП 500 серија
Тврда подлога
1. октобар 2012.
72
Њемачка Михаел Берер
123
Победа
6:1, 6:7(3), 6:2
73
Аргентина Карлос Берлок
50
Победа
6:1, 6:3
74
ЧФ
Аустрија Јирген Мелцер
37
Победа
6:1, 6:2
75
ПФ
Њемачка Флоријан Мајер
29
Победа
6:1, 6:4
76
П
Француска Жо-Вилфрид Цонга
7
Победа
7:6(4), 6:2
Шангај мастерс
Шангај, Кина
ATП Мастерс 1000серија
Тврда подлога
8. октобар 2012.
слободан
77
Бугарска Григор Димитров
56
Победа
6:3, 6:2
78
Шпанија Фелисијано Лопез
29
Победа
6:3, 6:3
79
ЧФ
Њемачка Томи Хас
21
Победа
6:3, 6:3
80
ПФ
Чешка Томаш Бердих
7
Победа
6:3, 6:4
81
П
Уједињено Краљевство Енди Мари
3
Победа
5:7, 7:6(11), 6:3
Париз мастерс
Париз, Француска
АТП Мастерс 1000 серија
Тврда подлога (дворана)
29. октобар 2012.
слободан
82
Сједињене Америчке Државе Сем Квери
24
Пораз
6:0, 6:7(5), 4:6
Тенис мастерс куп
Лондон, УК
Финале АТП светске турнеје (1500)
Тврда подлога (дворана)
5. новембар 2012.
83
ГФ
Француска Жо-Вилфрид Цонга
8
Победа
7:6(4), 6:3
84
ГФ
Уједињено Краљевство Енди Мари
3
Победа
4:6, 6:3, 7:5
85
ГФ
Чешка Томаш Бердих
6
Победа
6:2, 7:6(6)
86
ПФ
Аргентина Хуан Мартин Дел Потро
7
Победа
4:6, 6:3, 6:2
87
П
Швајцарска Роџер Федерер
2
Победа
7:6(6), 7:5
Турнир
#
Рунда
Први противнички играч
Ранг првог противника
Други противнички играч
Ранг другог противника
Ранг тима
Исход
Резултат
Отворено првенство Индијан Велса
Индијан Велс, Калифорнија, САД
AТП Мастерс 1000 серија
Тврда подлога
8. март 2012.
Партнер: Србија Виктор Троицки
1
Шпанија Марсел Гранољерс
42
Шпанија Фелисијано Лопез
337
-
Пораз
5:7, 5:7
Олимпијске игре 2012.
Лондон, Велика Британија
Олимпијске игре
Трава
25. јул 2012.
Партнер: Србија Виктор Троицки
2
Шведска Јохан Брунсторм
72
Шведска Роберт Линдштед
10
-
Пораз
6:7(8), 3:6

Резултат против других тенисера

[уреди | уреди извор]

Поређано по броју победа (Имена играча који су у том тренутку били међу првих 10 су подебљана, а оних међу првих 50 укошена)

  • Награда Међународног фонда православних народа
  • Орден Карађорђеве звезде првог реда
  • Медаља Вермилион у области физичког васпитања и спорта од Алберта II, кнеза од Монака
  • ESPY награда за најбољег тенисера
  • Одабран међу сто најбољих тенисера и тенисерки свих времена (40. место) по избору Tennis Channel-a
  • Шампион северноамеричке турнеје
  • АТП-ов играч године
  • Најбољи тенисер Србије
  • Награда Артур Еш хуманитарац године
  • Златни кромпир
  • Најбољи Гренд слем / олимпијски меч сезоне (победа над Надалом у финалу Отвореног првенства Аустралије)
  • Најбољи АТП-ов меч сезоне (Финале Шангаја, победа над Ендијем Маријем 5:7, 7:6(11), 6:3)
  • Награда Centrepoint организације за инспирацију младих, од Вилијама, војводе од Кембриџа
  • ИТФ Шампион године
  • Најбољи спортиста Балкана од стране БТА
  • Награда „Понос нације“ од ТСС
  • Најбољи спортиста Европе по избору Међународног удружења спортских новинара

Референце

[уреди | уреди извор]
  1. ^ Fisher, Jon (27. 1. 2012). „Andy Murray defeated by Novak Djokovic in epic semi-final”. The Independent. London. Приступљено 20. 1. 2013. 
  2. ^ „Novak Djokovic pobednik finala Australian Opena 2012!”. Tvarenasport.com. 29. 1. 2012. Архивирано из оригинала 31. 01. 2012. г. Приступљено 20. 1. 2013. 
  3. ^ Bowers, Chris (2014). Novak Djokovic and the rise of Serbia (prvo изд.). стр. 256-257. ISBN 9789610025856. 
  4. ^ „Top 10 tallest tennis players in the world”. Приступљено 12. 7. 2014. 
  5. ^ „Novak Djokovic wins in comeback hours after hearing of grandfather’s death”. Приступљено 16. 1. 2013. 
  6. ^ „Nole: Ne znam kakva je plava šljaka”. b92. 21. 4. 2012. Приступљено 17. 1. 2013. 
  7. ^ „Nadal Beats Djokovic For Sixth Rome Crown”. Приступљено 16. 1. 2013. 
  8. ^ „Djokovic Saves 4 M.P. To Beat Tsonga”. Приступљено 16. 1. 2013. 
  9. ^ „Rafael Nadal wins 7th French Open”. Приступљено 16. 1. 2013. 
  10. ^ „Wimbledon 2012: Roger Federer regains world number one spot”. Приступљено 16. 1. 2013. 
  11. ^ „Коначна одлука: Ђоковић носи заставу Србије на отварању Олимпијских игара”. Приступљено 16. 1. 2013. 
  12. ^ РТС, Њујорк уживо: Торнадо у Квинсу, Приступљено 16. 1. 2013
  13. ^ „Blic Sport | Šangaj Masters 2012 | Maestralni Novak spasao pet meč lopti i pobedio Mareja u finalu Šangaja!”. Sport.blic.rs. 14. 10. 2012. Архивирано из оригинала 09. 01. 2013. г. Приступљено 20. 1. 2013. 
  14. ^ „РТС :: I званично први”. Rts.rs. Приступљено 20. 1. 2013. 
  15. ^ „Novak Djokovic Defeats Roger Federer at 2012 Barclays World Tour Finals”. Приступљено 16. 1. 2013. 
  16. ^ „B92: Novak imitirao, Kuerten pobedio”. Приступљено 24. 6. 2014. 
  17. ^ „PLAYING ACTIVITY 2012”. Приступљено 14. 7. 2014. 
  18. ^ „PLAYING ACTIVITY 2012”. Приступљено 14. 7. 2014.