Оскар за најбољи оригинални сценарио

С Википедије, слободне енциклопедије

Оскар за најбољи оригинални сценарио (енгл. Academy Award for Best Original Screenplay) једна је од Академијиних награда.

1970-е[уреди | уреди извор]

Година Филм Сценаристи
1970.
Патон Франсис Форд Копола
Едмунд Х. Норт
Пет лаких комада Керол Истман под псеудонимом Ејдријен Џојс (филмска прича/сценарио)
Боб Рафелсон (филмска прича)
Џо Норман Векслер
Љубавна прича Ерик Сигал
Моја ноћ са Мод Ерик Ромер
1971.
Болница Педи Чајефски
Истрага над беспрекорним грађанином Елио Петри
Уго Пиро
Клут Енди Луис
Дејвид Луис
Лето '42 Херман Раучер
Крвава недеља Пенелопи Гилијат
1972.
Кандидат Џереми Ларнер
Дискретни шарм буржоазије Луис Буњуел
Жан-Клод Каријер
Дама пева блуз Теренс Маклој
Крис Кларк
Сузан де Пас
Шум на срцу Луј Мал
Млади Винстон Карл Форман
1973.
Жаока Дејвид С. Ворд
Амерички графити Џорџ Лукас
Глорија Кац
Вилард Хајк
Крици и шапутања Ингмар Бергман
Спасите тигра Стив Шејган
Љубавник великог стила Мелвин Френк (филмска прича/сценарио)
Џек Роуз (сценарио)
1974.
Кинеска четврт Роберт Таун
Алис више не станује овде Роберт Гечел
Прислушкивање Франсис Форд Копола
Америчка ноћ Франсоа Трифо
Жан-Луј Рикард
Сузан Шифман
Хари и Тонто Пол Мазурски
Џош Гринфелд
1975.
Пасје поподне Френк Пирсон
Амаркорд Федерико Фелини (сценарио)
Тонино Гвера (филмска прича/сценарио)
Цео један живот Клод Лелуш
Пјер Ујтеровен
Лажи мога оца Тед Алан
Шампон Роберт Таун
Ворен Бејти
1976.
ТВ мрежа Педи Чајефски
Рођак, рођака Жан-Шарл Ташела (филмска прича/сценарио)
Данијел Томпсон (адаптација)
Параван Волтер Бернстин
Роки Силвестер Сталоне
Пасквалино лепотан Лина Вертмилер
1977.
Ени Хол Вуди Ален
Маршал Брикман
Девојка за збогом Нил Сајмон
Ноћни шоу Роберт Бентон
Звездани ратови — епизода IV: Нова нада Џорџ Лукас
The Turning Point Артур Лорентс
1978.
Повратак кући Роберт С. Џоунс (сценарио)
Волдо Солт (сценарио)
Ненси Дауд (филмска прича)
Јесења соната Ингмар Бергман
Ловац на јелене Дерик Вошберн (сценарио/филмска прича)
Мајкл Чимино (филмска прича
Луис Гарфинкл (филмска прича)
Квин К. Редекер (филмска прича)
Ентеријери Вуди Ален
Слободна жена Пол Мазурски
1979.
Четири мангупа Стив Тешич
Сав тај џез Роберт Алан Артур
Боб Фоси
... И правда за све Валери Кертин
Бари Левинсон
Кинески синдром Мајк Греј
Т. С. Кук
Џејмс Бриџиз
Менхетн Вуди Ален
Маршал Брикман

1980-е[уреди | уреди извор]

Година Филм Сценаристи
1980.[1]
Мелвин и Хауард Бо Голдман
Брубејкер В. Д. Риктер (филмска прича/сценарио)
Артур А. Рос (филмска прича)
Слава Кристофер Гор
Мој ујак из Америке Жан Грио
Анри Лабори
Регрут Бенџамин Ненси Мајерс
Чарлс Шајер
Харви Милер
1981.[2]
Ватрене кочије Колин Веланд
Без пакости Курт Лутки
Артур Стив Гордон
Атлантик Сити Џон Гвер
Црвени Ворен Бејти
Тревор Грифитс
1982.[3]
Ганди Џон Брајли
Ресторан Бари Левинсон
Е. Т. ванземаљац Мелиса Матисон
Официр и џентлмен Даглас Деј Стјуарт
Тутси Лари Гелбарт (филмска прича/сценарио)
Мари Шизгал (сценарио)
Дон Макгвајер (филмска прича)
1983.[4]
Нежно милосрђе Хортон Фут
Велика језа Лоренс Каздан
Барбара Бенедек
Фани и Александар Ингмар Бергман
Силквуд Нора Ефрон
Алис Арлен
Ратне игре Лоренс Ласкер
Волтер Еф Паркс
1984.[5]
Места у срцу Роберт Бентон
Полицајац са Беверли Хилса Данијел Питри Млађи (филмска прича/сценарио)
Данило Бак (филмска прича)
Бродвејски Дени Роуз Вуди Ален
Север Грегори Нава (филмска прича)
Ана Томас (сценарио)
Сирена Лоуел Ганз (сценарио)
Бабалу Мандел (сценарио)
Брус Џеј Фридман (филмска прича/сценарио)
Брајан Грејзер (филмска прича)
1985.[6]
Сведок Вилијам Кели (филмска прича/сценарио)
Ерл Волас (филмска прича/сценарио)
Памела Волас (филмска прича)
Повратак у будућност Роберт Земекис
Боб Гејл
Бразил Тери Гилијам
Том Стопард
Чарлс Макјоун
Званична прича Луиз Пуензо
Аида Бортник
Пурпурна ружа Каира Вуди Ален
1986.[7]
Хана и њене сестре Вуди Ален
Крокодил Данди Пол Хоган (филмска прича/сценарио)
Кен Шејди (сценарио)
Џон Корнел (сценарио)
Моја лепа перионица Ханиф Курејши
Вод Оливер Стоун
Салвадор Оливер Стоун
Ричард Бојл
1987.[8]
Опчињена месецом Џон Патрик Шанли
Довиђења, децо Луј Мал
Телевизијске вести Џејмс Л. Брукс
Нада и слава Џон Бурман
Дани радија Вуди Ален
1988.[9]
Кишни човек Роналд Бас (сценарио)
Бари Мороу (филмска прича/сценарио)
Велики Гари Рос
Ана Спилберг
Дарамски бик Рон Шелтон
Риба звана Ванда Џон Клиз (филмска прича/сценарио)
Чарлс Крајтон (филмска прича)
Живот у бекству Наоми Фонер
1989.[10]
Друштво мртвих песника Том Шулман
Злочини и преступи Вуди Ален
Уради праву ствар Спајк Ли
Секс, лажи и видео траке Стивен Содерберг
Кад је Хари срео Сали Нора Ефрон

1990-е[уреди | уреди извор]

Година Филм Сценаристи
1990.[11]
Дух Брус Џоел Рубин
Алис Вуди Ален
Авалон Бари Левинсон
Зелена карта Питер Вир
Метрополитен Вит Стилман
1991.[12]
Телма и Луиз Кали Кори
Жестоки момци Џон Синглтон
Багзи Џејмс Тобак
Краљ рибара Ричард Лагравенез
Велики кањон Лоренс Каздан
Мег Каздан
1992.[13]
Игра плакања Нил Џордан
Мужеви и жене Вуди Ален
Лоренцово уље Ник Енрајт
Џорџ Милер
Златна рибица Џон Сејлс
Неопростиво Дејвид Веб Пиплс
1993.[14]
Клавир Џејн Кемпион
Дејв Гари Рос
На линији ватре Џеф Макгвајер
Филаделфија Рон Најсвонер
Бесани у Сијетлу Џеф Арч (филмска прича/сценарио)
Нора Ефрон (сценарио)
Дејвид С. Ворд (сценарио)
1994.[15]
Петпарачке приче Квентин Тарантино (филмска прича/сценарио)
Роџер Ејвари (филмска прича)
Меци изнад Бродвеја Вуди Ален
Даглас Макграт
Четири венчања и сахрана Ричард Кертис
Небеска створења Питер Џексон
Френ Волш
Три боје - Црвено Кшиштоф Кишловски
Кшиштоф Песевич
1995.[16]
Дежурни кривци Кристофер Маквори
Храбро срце Рандал Волас
Моћна Афродита Вуди Ален
Никсон Стивен Џеј Ривел
Кристофер Вилкинсон
Оливер Стоун
Прича о играчкама Џос Видон (сценарио)
Ендру Стантон (филмска прича/сценарио)
Џоел Коен (сценарио)
Алек Соколов (сценарио)
Џон Ласетер (филмска прича)
Пит Доктер (филмска прича)
Џо Ранфт (филмска прича)
1996.[17]
Фарго Браћа Коен
Џери Магвајер Камерон Кроу
Усамљена звезда Џон Сејлс
Тајне и лажи Мајк Ли
Сјај Џан Сарди (сценарио)
Скот Хикс (филмска прича)
1997.[18]
Добри Вил Хантинг Бен Афлек
Мет Дејмон
Добро да боље не може бити Марк Ендруз (филмска прича/сценарио)
Џејмс Л. Брукс (сценарио)
Ноћи бугија Пол Томас Андерсон
Хари ван себе Вуди Ален
До голе коже Сајмон Бофој
1998.[19]
Заљубљени Шекспир Марк Норман
Том Стопард
Булворт Ворен Бејти (филмска прича/сценарио)
Џереми Пиксер (сценарио)
Живот је леп Роберто Бенињи
Винченцо Черами
Спасавање редова Рајана Роберт Родат
Труманов шоу Ендру Никол
1999.[20]
Америчка лепота Алан Бол
Бити Џон Малкович Чарли Кауфман
Магнолија Пол Томас Андерсон
Шесто чуло М. Најт Шамалан
Наопачке Мајк Ли

2000-е[уреди | уреди извор]

Година Филм Сценаристи
2000.[21]
Корак до славе Камерон Кроу
Били Елиот Ли Хол
Ерин Брокович Сузана Грант
Гладијатор Дејвид Франзони (филмска прича/сценарио)
Џон Логан (сценарио)
Вилијам Николсон (сценарио)
Можеш да рачунаш на мене Кенет Лонерган
2001.[22]
Госфорд Парк Џулијан Фелоуз
Чудесна судбина Амелије Пулен Жан-Пјер Жене (филмска прича)
Гијом Лоран (филмска прича/сценарио)
Мементо Кристофер Нолан (сценарио)
Џонатан Нолан (филмска прича)
Бал монструма Мајло Адика
Вил Рокос
The Royal Tenenbaums Вес Андерсон
Овен Вилсон
2002.[23]
Причај с њом Педро Алмодовар
Далеко од раја Тод Хејнс
Банде Њујорка Џеј Кокс (филмска прича/сценарио)
Кенет Лонерган (сценарио)
Стивен Зејлијан (сценарио)
Моја велика мрсна православна свадба Нија Вардалос
И ја теби кеву Алфонсо Куарон
Карлос Куарон
2003.[24]
Изгубљени у преводу Софија Копола
Инвазија варвара Дени Аркан
Слатке покварене ствари Стивен Најт
Finding Nemo Ендру Стантон (филмска прича/сценарио)
Боб Питерсон (сценарио)
Дејвид Ренолдс (сценарио)
У Америци Џим Шеридан
Керстен Шеридан
Наоми Шеридан
2004.[25]
Вечни сјај беспрекорног ума Пјер Бизмут (филмска прича)
Мајкл Гондри (филмска прича)
Чарли Кауфман (филмска прича/сценарио)
Авијатичар Џон Логан
Хотел Руанда Тери Џорџ
Кир Пирсон
Невиђени Бред Берд
Вера Дрејк Мајк Ли
2005.[26]
Фатална несрећа Пол Хагис (филмска прича/сценарио)
Роберт Мореско (сценарио)
Лаку ноћ и срећно Џорџ Клуни
Грант Хеслов
Завршни ударац Вуди Ален
Лигња и кит Ноа Баумбах
Сиријана Стивен Гејган
2006.[27]
Мала мис Саншајн Мајкл Арнт
Вавилон Гиљермо Аријага
Писма са Иво Џиме Пол Хагис (филмска прича)
Ирис Јамашита (филмска прича/сценарио)
Панов лавиринт Гиљермо дел Торо
Краљица Питер Морган
2007.[28]
Џуно Дијабло Коди
Ларс има девојку Ненси Оливер
Мајкл Клејтон Тони Гилрој
Мућкалица Бред Берд
Породица Севиџ Тамара Џенкинс
2008.[29]
Милк Дастин Ленс Блек
Залеђена река Кортни Хант
Безбрижна Попи Мајк Ли
У Брижу Мартин Макдона
Воли Ендру Стантон (филмска прича/сценарио)
Џим Рирдон (сценарио)
Пит Доктер (филмска прича)
2009.[30]
Катанац за бол Марк Боул
Проклетници Квентин Тарантино
Гласник Алесандро Камон
Орен Моверман
Озбиљан човек Браћа Коен
До неба Боб Питерсон (филмска прича/сценарио)
Пит Доктер (филмска прича/сценарио)
Томас Макарти (филмска прича)

2010-е[уреди | уреди извор]

Година Филм Сценаристи
2010.[31]
Краљев говор Дејвид Сајдлер
Још једна година Мајк Ли
Борац Скот Силвер (сценарио)
Пол Тамаси (филмска прича/сценарио)
Ерик Џонсон (сценарио)
Кит Дорингтон (филмска прича)
Почетак Кристофер Нолан
Клинци су у реду Лиса Колоденко
Стјуарт Блумберг
2011.[32]
Поноћ у Паризу Вуди Ален
Уметник Мишел Азанависијус
Деверуше Кристен Виг
Ени Мамоло
Позив упозорења Џеј Си Шандор
Развод Асгар Фархади
2012.[33]
Ђангова освета Квентин Тарантино
Љубав Михаел Ханеке
Лет Џон Гејтинс
Краљевство излазећег месеца Вес Андресон
Роман Копола
00:30 – Тајна операција Марк Боул
2013.[34]
Она Спајк Џоунз
Америчка превара Ерик Ворен Сингер
Дејвид О. Расел
Несрећна Џасмин Вуди Ален
Пословни клуб Далас Крејг Бортен
Мелиса Волак
Небраска Боб Нелсон
2014.[35]
Човек Птица Алехандро Гонзалез Ињариту
Николас Ђакобоне
Александер Динеларис Млађи
Армандо Бо
Одрастање Ричард Линклејтер
Рвање с лудилом Е. Макс Фрај
Ден Футерман
Гранд Будапест хотел Вес Андерсон (сценарио/филмска прича)
Хјуго Гинес (филмска прича
Ноћне хронике Ден Гилрој
2015.[36]
Под лупом Том Макарти
Џош Сингер
Мост шпијуна Мет Черман
Браћа Коен
Екс махина Алекс Гарланд
У мојој глави Пит Доктер
Мег Лефов
Џош Кули
Рони дел Кармен
Право из Комптона Андреа Берлоф
Џонатан Херман
С. Ли Савиџ
Алан Венкус
2016.[37]
Манчестер поред мора Кенет Лонерган
По цену живота Тејлор Шеридан
Ла ла ленд Дејмијан Шазел
Јастог Јоргос Латимос
Ефтимис Филипоу
Жене 20. века Мајк Милс
2017.
Бежи! Џордан Пил
Бубамара Грета Гервиг
Три билборда испред Ебинга у Мисурију Мартин Макдона
Облик воде Гиљермо дел Торо
Ванеса Тејлор
Моја љубавна прича Емили В. Гордон
Кумаил Нанџијани
2018.
Зелена књига Ник Валелонга
Брајан Кари
Питер Фарели
Миљеница Дебора Дејвис
Тони Макнамара
Искушеник Пол Шрејдер
Рома Алфонсо Куарон
Човек из сенке Адам Макеј
2019.
Паразит Бонг Џун-хо
Хан Јин-вон
Нож у леђа Рајан Џонсон
Прича о браку Ноа Баумбах
1917 Сем Мендиз
Кристи Вилсон-Кајрнс
Било једном у Холивуду Квентин Тарантино

2020-е[уреди | уреди извор]

Година Филм Сценаристи
2020.
Жена која обећава Емералд Фенел
Јуда и црни месија Сценарио: Вил Берсон и Шака Кинг
Прича: Берсон, Кинг, Кит и Кени Лукас
Минари Ли Ајзак Чунг
Звук метала Сценарио: Абрахам и Даријус Мардер
Прича: Дерек Кијенфренс и Д. Мардер
Суђење Чикашкој седморици Арон Соркин
2021.
Белфаст Кенет Брана
Не гледај горе Сценарио: Адам Макај
Прича: Адам Макај и Дејвид Сирота
Краљ Ричард: Предност у игри Зак Бејлин
Пица од сладића Пол Томас Андерсон
Најгора особа на свету Ескил Воукт и Јоаким Трир
2022.
Све у исто време Ден Кван и Данијел Шејнерт
Духови острва Мартин Макдона
Фабелманови Стивен Спилберг и Тони Кушнер
Тар Тод Филд
Троугао туге Рубен Естлунд
2023.
Анатомија пада Жистин Трије и Артур Арари
Бартонова академија Дејвид Хемингсон
Маестро Бредли Купер и Џош Сингер
Мај децембар Сценарио: Семи Бурч
Прича: Семи Бурч и Алекс Механик
Прошли животи Селин Сонг

Референце[уреди | уреди извор]

 1. ^ The 53rd Academy Awards (1981) Nominees and Winners Архивирано на сајту Wayback Machine (6. октобар 2014), www.oscars.org
 2. ^ The 54th Academy Awards (1992) Nominees and Winners Архивирано на сајту Wayback Machine (6. октобар 2014), www.oscars.org
 3. ^ The 55th Academy Awards (1983) Nominees and Winners Архивирано на сајту Wayback Machine (6. октобар 2014), www.oscars.org
 4. ^ The 56th Academy Awards (1984) Nominees and Winners Архивирано на сајту Wayback Machine (6. октобар 2014), www.oscars.org
 5. ^ The 57th Academy Awards (1985) Nominees and Winners Архивирано на сајту Wayback Machine (1. октобар 2014), www.oscars.org
 6. ^ The 58th Academy Awards (1986) Nominees and Winners Архивирано на сајту Wayback Machine (1. октобар 2014), www.oscars.org
 7. ^ The 59th Academy Awards (1987) Nominees and Winners Архивирано на сајту Wayback Machine (1. октобар 2014), www.oscars.org
 8. ^ The 60th Academy Awards (1988) Nominees and Winners Архивирано на сајту Wayback Machine (1. октобар 2014), www.oscars.org
 9. ^ The 61st Academy Awards (1989) Nominees and Winners Архивирано на сајту Wayback Machine (1. октобар 2014), www.oscars.org
 10. ^ The 62nd Academy Awards (1990) Nominees and Winners, www.oscars.org
 11. ^ The 63rd Academy Awards (1991) Nominees and Winners Архивирано на сајту Wayback Machine (6. октобар 2014), www.oscars.org
 12. ^ The 64th Academy Awards (1992) Nominees and Winners, www.oscars.org
 13. ^ The 65th Academy Awards (1993) Nominees and Winners, www.oscars.org
 14. ^ The 66th Academy Awards (1994) Nominees and Winners, www.oscars.org
 15. ^ The 67th Academy Awards (1995) Nominees and Winners, www.oscars.org
 16. ^ The 68th Academy Awards (1996) Nominees and Winners, www.oscars.org
 17. ^ The 69th Academy Awards (1997) Nominees and Winners Архивирано на сајту Wayback Machine (1. фебруар 2012), www.oscars.org
 18. ^ The 70th Academy Awards (1998) Nominees and Winners, www.oscars.org
 19. ^ The 71st Academy Awards (1999) Nominees and Winners, www.oscars.org
 20. ^ The 72nd Academy Awards (2000) Nominees and Winners, www.oscars.org
 21. ^ The 73rd Academy Awards (2001) Nominees and Winners Архивирано на сајту Wayback Machine (5. мај 2011), www.oscars.org
 22. ^ The 74th Academy Awards (2002) Nominees and Winners, www.oscars.org
 23. ^ The 75th Academy Awards (2003) Nominees and Winners, www.oscars.org
 24. ^ The 76th Academy Awards (2004) Nominees and Winners, www.oscars.org
 25. ^ The 77th Academy Awards (2005) Nominees and Winners Архивирано на сајту Wayback Machine (10. јун 2014), www.oscars.org
 26. ^ The 78th Academy Awards (2006) Nominees and Winners, www.oscars.org
 27. ^ The 79th Academy Awards (2007) Nominees and Winners, www.oscars.org
 28. ^ The 80th Academy Awards (2008) Nominees and Winners Архивирано на сајту Wayback Machine (23. новембар 2011), www.oscars.org
 29. ^ The 81st Academy Awards (2009) Nominees and Winners, www.oscars.org
 30. ^ The 82nd Academy Awards (2010) Nominees and Winners Архивирано на сајту Wayback Machine (7. октобар 2014), www.oscars.org
 31. ^ The 83rd Academy Awards (2011) Nominees and Winners Архивирано на сајту Wayback Machine (24. децембар 2013), www.oscars.org
 32. ^ The 84th Academy Awards (2012) Nominees and Winners Архивирано на сајту Wayback Machine (1. октобар 2014), www.oscars.org
 33. ^ The 85th Academy Awards (2013) Nominees and Winners Архивирано на сајту Wayback Machine (6. октобар 2014), www.oscars.org
 34. ^ The 86th Academy Awards (2014) Nominees and Winners Архивирано на сајту Wayback Machine (1. октобар 2014), www.oscars.org
 35. ^ The 87th Academy Awards (2015) Nominees and Winners, www.oscars.org
 36. ^ The 88th Academy Awards (2016) Nominees, www.oscars.org
 37. ^ The 89th Academy Awards (2017) Nominees, www.oscars.org