Мартиник

С Википедије, слободне енциклопедије
Датум измене: 25. март 2019. у 05:13; аутор: Autobot (разговор | доприноси) (Разне исправке)
Мартиник
Martinique
Крилатица: Liberté, Égalité, Fraternité
(Слобода, једнакост и братство)
Химна: La Marseillaise
Марсељеза
Положај Мартиника
Главни градФор де Франс
Службени језикфранцуски
Владавина
Облик државеФранцуске прекоморске територије
 — ПредседникСерж Летшими
Историја
Географија
Површина
 — укупно1.128 km2(-)
Становништво
 — 2011.[1]392.291(177)
 — густина347,78 ст./km2
Економија
ВалутаЕвро
Остале информације
Временска зонаUTC -4
Интернет домен.mq
Позивни број+596

Мартиник (франц. Martinique) је француска прекоморска острвска територија у источном делу Карипског мора, око 450 km североисточно од обале Јужне Америке. Једно је од Острва приветрине.

Историја

Године 1502. острво је посетио Кристифор Колумбо. Од 1635. до 1647. Француска је започела колонизацију ових простора. За време Француско-британског рата, Британија је преузела управу над Мартиником, али је то трајало веома кратко. Мартиник је имао стаус колоније до 1946.

На Мартинику је рођена француска царица Жозефина Бонапарта, Наполеонова прва жена.

Мартиник је данас прекоморски француски департман и регион.

Године 2009. француски председник Никола Саркози је у Фор де Франсу предложио одржавање референдума о аутономији овог карипског острва.[2]

Географија

Мапа Мартиника

Мартиник се налази између Карипског мора и Атлантског океана јужно од Доминике и северно од Свете Луције. Острво има око 350 km обале. Површина Мартиника је 1102 km².

Острво је брдовито. На северу острва се налази вулкан Мон Пеле, висок 1.397 m. Ерупција овог вулкана је 1902. усмртила између 26 и 36 хиљада људи. Вулкан је тада експлодирао и послао велики талас пепела и врелих гасова на град Сен Пјер. Преживео је само један човек, затвореник у затвору. Оваква врста ерупције је добила име ерупција пелеанског типа.

Клима је тропска а кишни период је од јуна до октобра. Ово је уједно и сезона урагана. Просечна годишња температура је 17,3 °C.

Друштво и економија

Градић Сен Пјер и вулкан Мон Пеле.

На Мартинику живи 397.730 становника. Око 90% становништва је афричког и мешаног (афричко-индијанског) порекла. Белаца је око 5%. Главни град Мартиника је Фор де Франс, у којем живи око 93.000 становника.

Званични језик је француски, али се углавном говори дијалект креолског језика. Државна монета је евро. Мартиник је део Европске уније и приказан је малом мапом на новчаницама евра. Власт припада префекту, кога бира Скупштина Француске.

Мартиник производи и извози воће, шећерну трску, рум и цемент.

Демографија

Демографија

Галерија

Референце

  1. ^ Национална агенција за статистику [1]
  2. ^ Бета. Саркози предлаже референдум о аутономији Мартиника Архивирано на сајту Wayback Machine (27. јун 2009). Блиц (2009)

Спољашње везе