Архангел Михаил
![]() | Овај чланак можда захтева чишћење и/или прерађивање како би се задовољили стандарди квалитета Википедије. Проблем: чланак је написан хагиографским стилом, а такође је највероватније и историјски неутемељен. (детаљније о уклањању овог шаблона обавештења) |
Михаил (хебр. מיכאל Микха'ел — „ко је као Бог?“; арап. ميخائيل Михаил; грч. Μιχαήλ; лат. Michael) је архангел, принц анђела, у јеврејској, хришћанској и исламској традицији. Сматра се заповедником небеске војске. Помиње се у Старом завету. За Јевреје, арханђел Михаило је заштитник Израела и синагоге. Хришћанство га сматра заштитником Саборне цркве и првим од седам арханђела, као и победника Луцифера и Сатане. Због тога се у уметности увек представља у римском оклопу са подигнутим мачем или копљем како прети неком демону или змају. Он се сматра чуварем вере православне и борцем против јереси.
Увeк се jaвљaо нa мeстимa нa коjимa сe jaвљaлa и Богородицa, тaко дa прeдстaвљa нeбeску силу и зaштиту нa зeмљи. Арханђел Михаило је представљен како у својој десној руци држи копље којим попире Луцифера, а у левој палмову гранчицу. Архангел Михаило се у српким домовима слави као Аранђеловдан и по броју свечара,[1] друга слава у Србији (после Никољдана). У нeким крајевима Србиje сe слaви и кaо зaштитник сточaрa jeр сe верује дa сaмо он можe отeрaти вуковe. Многa су нaроднa вeровaњa ο овом aнђeлу. Кaжу дa он обилaзи свe болeсникe и aко стaнe код ногу - ниje добро, a aко je код глaвe - болeсник ће оздрaвити. Смaтрa се дa долaзи и узимa људскe душe, кaд je комe куцнуо чaс. Архангел Михаило је заштитник лозе Немањића.[2]
Хришћанско виђење[уреди | уреди извор]
Хришћани Михаила сматрају за Свеца, према Библији, када се Луцифер побунио против Бога, и почео да окупља своју војску, Михаил је био први који је стао против Луцифера и рекао: "Ко је као Бог?", потом је уследио "Небески Рат", између анђела, предвођеним Михаилом, и демонима, предвођеним Луцифером. У овом рату су победу однели Анђели, а ђаволи заједно са Луцифером протерани су у вечни пакао. Православци славе славу по имену Аранђеловдан, православни дан посвећен њему.
Исламско виђење[уреди | уреди извор]
У исламу, Михаило се зове Микаил. Куран спомиње Микаила у сури Ел-Бекара, што би се код нас превело као Крава. Микаил се спомиње заједно са Гаврилом (Џибрилом).
„ | Ко год да је непријатељ Алаху и његовим мелецима, Џибрилу и Микаилу - Алах је непријатељ и њима. | ” |
У сунитском исламу, Микаил ће бити послат на земљу од стране Алаха да истреби све лоше људе и невернике. Према сунитском веровању, Микаил ће бити тај који ће поразити сво зло на овом свету, а Алах ће му заузврат, дати вечни џенет и место поред њега.
Референце[уреди | уреди извор]
- ^ „Свети Архистратиг Михаил и остале Силе небесне бестелесне”. Српска Православна црква. Приступљено 17. 1. 2020.
- ^ „Дан Светог Архангела Михаила и оно што (не) знамо о њему”. Хова свест. Приступљено 17. 1. 2020.
Види још[уреди | уреди извор]
- Аранђеловдан
- Задушнице
- Митровдан
- Црква Светог Архангела Михаила у Брезовцу
- Црква Светог Арханђела Михаила у Тубравићу
- Манастир Ступље
- Манастир Трескавац
- Манастир Лесново
- Манастир Ждребаоник
- Манастир Подмалинско
- Манастир Туман
- Саборна црква у Београду
- Архангел Варахил
- Архангел Јегудил
- Архангел Салатаил
- Архангел Урил
- Архангел Рафаил
- Гаврило
- Аранђеловдан
- Арханђел
- Херувими
- Серафими
- Сатана
- Луцифер
- Анђео
- Дух
- Демон
- Ђаво
- Бог
- Исус Христ
Спољашње везе[уреди | уреди извор]
![]() |
Архангел Михаил на Викимедијиној остави. |
- Спомен чуда светог архангела Михаила у Хони (Колоси) у Фригији (СПЦ), приступљено 19. септембра 2015.
![]() | Овај чланак везан за вере је клица. Можете допринети Википедији тако што ћете га проширити. |