Зграда дечјег вртића „Анђа Ранковић” у Вршцу

С Википедије, слободне енциклопедије
Зграда дечјег вртића „Анђа Ранковић“ у Вршцу
Зграда дечјег вртића „Анђа Ранковић“
Опште информације
МестоВршац
ОпштинаВршац
Држава Србија
Време настанкапочетак 19. века
Тип културног добраСпоменик културе од великог значаја
Надлежна установа за заштитуЗавод за заштиту споменика културе
www.zzskpancevo.org

Зграда дечјег вртића „Анђа Ранковић“ у Вршцу, на Пашићевом тргу број 2, подигнута је у другој половини 19. века. Налази се под заштитом Републике Србије као споменик културе у категорији непокретних културних добара од великог значаја.[1]

Зграду је подигао Светозар Пеша, вршачки адвокат и магистратски фишкал и једно време у згради се налазила прва вршачка пошта. После Првог светског рата била је власништво адвоката Мартина Филипона, затим у њој је смештен средњошколски интернат, а од 1953. године Државни историјски архив, а сада Дечји вртић „Анђа Ранковић“. Грађена је као приземни објекат са основом у облику ћириличног слова „Г“, са стилским одликама романтизма. Главна фасада је симетрично компонована, са наглашеним централним ризалитом и по два нижа бочна поља, чија висина опада према крајевима. Подела фасаде изведена је плитким пиластрима. Средишњи ризалит има три висока полукружно завршена прозора у плитко усеченим нишама и профилисани поткровни венац са фризом аркадица. Над ризалитом је двостепена пуна атика. Пиластри се настављају у ивичне стубове атике који носе украсне вазе. Фасадна поља уз централни ризалит имају по два мања прозора и широки профилисани поткровни венац, док се на крајњим бочним пољима понавља венац са аркадним фризом. Декоративна обрада друге уличне фасаде, са мањим одступањима, понавља облик прозора и поткровног венца главне фасаде.

Конзерваторски радови на објекту изведени су 2005. године.

Види још[уреди | уреди извор]

Референце[уреди | уреди извор]

  1. ^ „Зграда дечјег вртића „Анђа Ранковић” у Вршцу”. Завод за заштиту споменика културе у Панчеву. Архивирано из оригинала 08. 07. 2020. г. Приступљено 6. 7. 2020. 

Спољашње везе[уреди | уреди извор]


Напомена: Садржај овог чланка је једним делом или у целости преузет са http://www.sanu.ac.rs. Носилац ауторских права над материјалом је дао дозволу да се исти објави под слободном лиценцом. Доказ о томе се налази на OTRS систему, а број тикета са конкретном дозволом је 2009072410055859.