Прекрштавање — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Нема описа измене
Ред 1: Ред 1:
{{Хришћанство}}
{{Хришћанство}}
{{разликовати|Покрштавање}}
{{разликовати|Покрштавање}}
'''Прекрштавање''' је назив за поновно [[крштење]], које се врши у склопу [[преверавање|верског прелаза]] из једне у другу [[хришћанство|хришћанску]] заједницу. Иако свако крштење представља јединствен и непоновљив чин, поделе међу разним хришћанским заједницама су током историје доводиле до међусобног оспоравања или непризнавања ваљаности крштења. Стога је приликом верских прелаза из једне у другу заједницу вршено прекрштавање, односно поновно крштење које је сматрано ваљаним, док је претходно крштење проглашавано ништавним. Током историје хришћанства, вођене су честе расправе о ваљаности крштења и оправданости прекрштавања. Тако је током 4. и 5. века у више наврата разматрано питање о признавању или непризнавању [[аријанство|аријанског]] крштења. По правилу, ако је нека заједница сматрана [[јерес|јеретичком]], њено крштење није признавано, а ако је дотична заједница била само расколничка, онда је крштење у основи сматрано ваљаним и није понављано. Након [[Велики раскол|Великог раскола]] (1054) исто питање се поставило и у склопу односа између [[православље|православља]] и [[католицизам|католицизма]]. Тим поводом је дошло до знатних разлика у поступању приликом прелазака из једне у другу заједницу, тако да су прелази понекад вршени путем прекрштавања, односно поновног крштења, док је у другим случајевима захтевано само исповедање нове вере, без понављања обреда крштења.
'''Прекрштавање''' је назив за поновно [[крштење]] које се врши у одређеним случајевима, као што су [[преверавање|верски прелази]] из једне у другу [[хришћанство|хришћанску]] заједницу. Иако свако крштење представља јединствен и непоновљив чин, поделе међу разним хришћанским заједницама су током историје довеле до међусобног оспоравања и непризнавања ваљаности крштења. Стога је приликом верских прелаза из једне у другу заједницу понекад вршено и прекрштавање, односно поновно крштење које је сматрано ваљаним, док је претходно крштење проглашавано ништавним.
Током историје хришћанства, вођене су честе расправе о ваљаности крштења и оправданости прекрштавања. Тако је током 4. и 5. века у више наврата разматрано питање о признавању или непризнавању [[аријанство|аријанског]] крштења. По правилу, ако је нека заједница сматрана [[јерес|јеретичком]], њено крштење није признавано, а ако је дотична заједница била само расколничка, онда је крштење у основи сматрано ваљаним и није понављано. Након [[Велики раскол|Великог раскола]] (1054) исто питање се поставило и у склопу односа између [[православље|православља]] и [[католицизам|католицизма]]. Тим поводом је дошло до знатних разлика у поступању приликом прелазака из једне у другу заједницу, тако да су прелази понекад вршени путем прекрштавања, односно поновног крштења, док је у другим случајевима захтевано само исповедање нове вере, без понављања обреда крштења.<ref>[https://svetosavlje.org/tomos-iz-1756-godine/ Патријарх цариградски Кирило: Томос из 1756. године]</ref>


Прекрштавање не треба мешати са [[покрштавање|покрштавањем]], пошто се ''прекрштавање'' врши приликом верских прелазака унутар хришћанства, док се ''покрштавање'' односи на примање хришћанства у склопу напуштања претходне вере.
Прекрштавање не треба мешати са [[покрштавање|покрштавањем]], пошто се ''прекрштавање'' врши приликом верских прелазака унутар хришћанства, док се ''покрштавање'' односи на примање хришћанства у склопу напуштања претходне вере.
Ред 8: Ред 10:
* [[Крштење]]
* [[Крштење]]
* [[Покрштавање]]
* [[Покрштавање]]

== Референце ==
{{reflist}}


== Извори ==
== Извори ==

Верзија на датум 21. март 2018. у 10:28

Прекрштавање је назив за поновно крштење које се врши у одређеним случајевима, као што су верски прелази из једне у другу хришћанску заједницу. Иако свако крштење представља јединствен и непоновљив чин, поделе међу разним хришћанским заједницама су током историје довеле до међусобног оспоравања и непризнавања ваљаности крштења. Стога је приликом верских прелаза из једне у другу заједницу понекад вршено и прекрштавање, односно поновно крштење које је сматрано ваљаним, док је претходно крштење проглашавано ништавним.

Током историје хришћанства, вођене су честе расправе о ваљаности крштења и оправданости прекрштавања. Тако је током 4. и 5. века у више наврата разматрано питање о признавању или непризнавању аријанског крштења. По правилу, ако је нека заједница сматрана јеретичком, њено крштење није признавано, а ако је дотична заједница била само расколничка, онда је крштење у основи сматрано ваљаним и није понављано. Након Великог раскола (1054) исто питање се поставило и у склопу односа између православља и католицизма. Тим поводом је дошло до знатних разлика у поступању приликом прелазака из једне у другу заједницу, тако да су прелази понекад вршени путем прекрштавања, односно поновног крштења, док је у другим случајевима захтевано само исповедање нове вере, без понављања обреда крштења.[1]

Прекрштавање не треба мешати са покрштавањем, пошто се прекрштавање врши приликом верских прелазака унутар хришћанства, док се покрштавање односи на примање хришћанства у склопу напуштања претходне вере.

Види још

Референце

Извори

Спољашње везе