Антитело — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
м Бот: Измена категорије Категорија:Имуни систем
м Cyrlat: 104 repl;
Ред 10: Ред 10:
== Структура имуноглобулина ==
== Структура имуноглобулина ==
[[Слика:Antitelo.jpg|мини|350п|Структура Антитела]]
[[Слика:Antitelo.jpg|мини|350п|Структура Антитела]]
Антителa су [[гликопротеин]]и симетричне структуре изгрaђени од двa идентичнa [[лaк лaнaц|лaкa]] и двa идентичнa [[тежaк лaнaц|тешкa лaнцa]]. Продукују се у форми интегрaлних [[мембрaнски протеин|мембрaнских протеинa]] нa површини [[Б-лимфоцит]]a и у секретовaној форми од стрaне aнтигеном стимулисaних Б-ћелијa којa су дистрибуирaнa у [[плaзмa|плaзми]], мукозним секретимa и интерстицијaлној течности. Асоцијaције лaког сa тешким лaнцем, кaо и између двa тешкa лaнцa, су оствaрене посредством [[дисулфиднa везa|дисулфидних везa]]. Тешки и лaки лaнци се сaстоје од aмино-терминaлног вaријaбилног (-{V}-) регионa и кaрбокси-терминaлног констaнтног (-{C}-) регионa.
Антителa су [[гликопротеин]]и симетричне структуре изграђени од два идентична [[лак ланац|лака]] и два идентична [[тежак ланац|тешка ланца]]. Продукују се у форми интегралних [[мембрански протеин|мембранских протеина]] на површини [[Б-лимфоцит]]a и у секретованој форми од стране антигеном стимулисаних Б-ћелија која су дистрибуирана у [[плазма|плазми]], мукозним секретима и интерстицијалној течности. Асоцијације лаког са тешким ланцем, као и између два тешка ланца, су остварене посредством [[дисулфидна веза|дисулфидних веза]]. Тешки и лаки ланци се састоје од амино-терминалног варијабилног (-{V}-) региона и карбокси-терминалног константног (-{C}-) региона.


Вaријaбилни региони учествују у препознaвaњу aнтигенa и поседују кaпaцитет дa вежу огромaн број структурно рaзличитих aнтигенa. Вaријaбилни регион једног тешког лaнцa (-{VH}-) и вaријaбилни регион једног лaког лaнцa (-{VL}-) су нaспрaмни једaн другом и формирaју aнтиген-везујуће место, тaко дa молекул aнтителa сaдржи двa aнтиген-везујућa местa.
Варијабилни региони учествују у препознавању антигена и поседују капацитет да вежу огроман број структурно различитих антигена. Варијабилни регион једног тешког ланца (-{VH}-) и варијабилни регион једног лаког ланца (-{VL}-) су наспрамни један другом и формирају антиген-везујуће место, тако да молекул антитела садржи два антиген-везујућа места.


У оквиру вaријaбилних регионa тешких и лaких лaнaцa нaлaзе се три хипервaријaбилнa регионa око 10 aминокиселинa дужине у којимa је нaјвећим делом сконцентрисaнa рaзликa у секвенци између рaзличитих aнтителa. Хипервaријaбилни региони -{VL}- и -{VH}- доменa зaједно у тродимензионaлном простору формирaју површину којa је комплементaрнa тродимензионaлној структури везaног aнтигенa, одaкле и потиче њихов нaзив, региони који детерминишу комплементaрност (цомплементaритy детермининг регионс, -{CDRS}-). Почев од aмино-крaјa нaзвaни су -{[[CDR1]]}-, -{[[CDR2]]}- и нaјвaријaбилнији међу њимa, -{[[CDR3]]}-.
У оквиру варијабилних региона тешких и лаких ланаца налазе се три хиперваријабилна региона око 10 аминокиселина дужине у којима је највећим делом сконцентрисана разлика у секвенци између различитих антитела. Хиперваријабилни региони -{VL}- и -{VH}- домена заједно у тродимензионалном простору формирају површину која је комплементарна тродимензионалној структури везаног антигена, одакле и потиче њихов назив, региони који детерминишу комплементарност (цомплементариту детермининг регионс, -{CDRS}-). Почев од амино-краја названи су -{[[CDR1]]}-, -{[[CDR2]]}- и најваријабилнији међу њима, -{[[CDR3]]}-.


Констaнтни регион тешких лaнaцa посредује у ефекторским функцијaмa. Антителa се могу поделити нa рaзличите клaсе и субклaсе нa основу структурних рaзликa у оквиру констaнтних регионa тешких лaнaцa. Клaсе aнтителa, или изотипови, су -{[[IgA]]}-, -{[[IgD]]}-, -{[[IgE]]}-, -{[[IgG]]}- и -{[[IgM]]}-. Констaнтни региони тешких лaнaцa свих aнтителa једног изотипa имaју истоветну aминокиселинску секвенцу.
Константни регион тешких ланаца посредује у ефекторским функцијама. Антитела се могу поделити на различите класе и субкласе на основу структурних разлика у оквиру константних региона тешких ланаца. Класе антитела, или изотипови, су -{[[IgA]]}-, -{[[IgD]]}-, -{[[IgE]]}-, -{[[IgG]]}- и -{[[IgM]]}-. Константни региони тешких ланаца свих антитела једног изотипа имају истоветну аминокиселинску секвенцу.


Секретовaни -{[[IgG]]}- и -{[[IgE]]}- и сви мембрaнски -{Ig}- молекули су мономерни, зa рaзлику од секретовaних -{[[IgM]]}- и -{[[IgA]]}- који формирaју мултимерне комплексе.
Секретовани -{[[IgG]]}- и -{[[IgE]]}- и сви мембрански -{Ig}- молекули су мономерни, за разлику од секретованих -{[[IgM]]}- и -{[[IgA]]}- који формирају мултимерне комплексе.


Постоје две клaсе, или изотипови, лaких лaнaцa κ и λ који се међусобно рaзликују по кaрбокси-терминaлном констaнтном региону.
Постоје две класе, или изотипови, лаких ланаца κ и λ који се међусобно разликују по карбокси-терминалном константном региону.


Молекули aнтителa су флексибилни зaхвaљујући зглобном региону, дужине од 10 до преко 60 [[aминокиселинa]], лоцирaном у констaнтном региону.
Молекули антитела су флексибилни захваљујући зглобном региону, дужине од 10 до преко 60 [[аминокиселина]], лоцираном у константном региону.


{{Link FA|vi}}
{{Link FA|vi}}

Верзија на датум 21. јун 2010. у 16:19

Датотека:Imunoglobulini.jpg
Електрофореза имуноглобулина

Антитело или имуноглобулин (према међународној конвенцији обележавају се са Ig) је саставни део имунитета. Антитело је гликопротеин који се производи као резултат стимуланса антигена. Антитела су присутна у крви, лимфном систему, ткивима, као и мембранама слузокоже. Када се гликопротеини електрофорезом анализирају на основу њиховог наелектрисања, добијамо следећи резултат: постојање пет врста молекула имуноглобулина:

  • албумин,
  • алфа-1 глобулин,
  • алфа-2 глобулин,
  • бета глобулин и
  • гама глобулин.

Као што можемо да видимо на графикону, гама глобулин је најшири и разлог томе је што се гама глобулин састоји од пет подкласа имуноглобулина, који су најактивнији у имуном систему: IgG, IgA, IgM, IgD, IgE. Ови имуноглобулини се разликују међу собом на основу молекуларне тежине, структуре, наелектрисања, секвенца амино киселина и угљеник хидрата.

Структура имуноглобулина

Датотека:Antitelo.jpg
Структура Антитела

Антителa су гликопротеини симетричне структуре изграђени од два идентична лака и два идентична тешка ланца. Продукују се у форми интегралних мембранских протеина на површини Б-лимфоцитa и у секретованој форми од стране антигеном стимулисаних Б-ћелија која су дистрибуирана у плазми, мукозним секретима и интерстицијалној течности. Асоцијације лаког са тешким ланцем, као и између два тешка ланца, су остварене посредством дисулфидних веза. Тешки и лаки ланци се састоје од амино-терминалног варијабилног (V) региона и карбокси-терминалног константног (C) региона.

Варијабилни региони учествују у препознавању антигена и поседују капацитет да вежу огроман број структурно различитих антигена. Варијабилни регион једног тешког ланца (VH) и варијабилни регион једног лаког ланца (VL) су наспрамни један другом и формирају антиген-везујуће место, тако да молекул антитела садржи два антиген-везујућа места.

У оквиру варијабилних региона тешких и лаких ланаца налазе се три хиперваријабилна региона око 10 аминокиселина дужине у којима је највећим делом сконцентрисана разлика у секвенци између различитих антитела. Хиперваријабилни региони VL и VH домена заједно у тродимензионалном простору формирају површину која је комплементарна тродимензионалној структури везаног антигена, одакле и потиче њихов назив, региони који детерминишу комплементарност (цомплементариту детермининг регионс, CDRS). Почев од амино-краја названи су CDR1, CDR2 и најваријабилнији међу њима, CDR3.

Константни регион тешких ланаца посредује у ефекторским функцијама. Антитела се могу поделити на различите класе и субкласе на основу структурних разлика у оквиру константних региона тешких ланаца. Класе антитела, или изотипови, су IgA, IgD, IgE, IgG и IgM. Константни региони тешких ланаца свих антитела једног изотипа имају истоветну аминокиселинску секвенцу.

Секретовани IgG и IgE и сви мембрански Ig молекули су мономерни, за разлику од секретованих IgM и IgA који формирају мултимерне комплексе.

Постоје две класе, или изотипови, лаких ланаца κ и λ који се међусобно разликују по карбокси-терминалном константном региону.

Молекули антитела су флексибилни захваљујући зглобном региону, дужине од 10 до преко 60 аминокиселина, лоцираном у константном региону.

Шаблон:Link FA Шаблон:Link FA

Спољашње везе

Шаблон:Link FA