Организација за европску безбедност и сарадњу

С Википедије, слободне енциклопедије
Организација за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС)
Чланице и партнери ОЕБС-а
Лого ОЕБС-а
СкраћеницаOSCE
Датум оснивањаХелсинки
1975. год.; пре 49 година (1975)
СедиштеБеч,
 Аустрија
Чланови
  57 држава чланица
  11 држава партнера
Службени језициенглески,
француски,
немачки,
италијански,
руски,
шпански
ПредседникЕнцо Моаверо-Миланези,
 Италија
Генерални секретарТомас Гремингер
  Швајцарска
Високи комесар за националне мањинеЛамберто Заниер
 Италија
Веб-сајтwww.osce.org/,%20www.osce.org/de/,%20www.osce.org/fr,%20www.osce.org/it,%20www.osce.org/ru,%20www.osce.org/ro/moldova,%20www.osce.org/bs/mission-to-bosnia-and-herzegovina

Организација за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) (енгл. Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE)) највећа је светска међувладина организација која се бави питањима безбедности. У њен домен спадају питања као што су контрола наоружања, људска права, слобода штампе и слободни избори.[1] Организација за европску безбедност и сарадњу Већина од 3500 чланова особља ОЕБС-а је ангажована на задацима на терену, док око 10% је ангажовано у седишту организације у Бечу.

ОЕБС је ad hoc организација по Повељи Уједињених нација и циљ су јој рани наговештај и спречавање сукоба, руковођење кризним случајевима и послератовска обнова. Њених 57 чланица је из Европе, Кавказа, централне Азије и Северне Америке и покрива највећи део северне хемисфере.[1] ОЕБС је основан током Хладног рата као форума истока и запада.

Мисија ОЕБС је била задужена за спровођење избора за председника републике и републички парламент на простору Аутономне покрајне Косово и Метохија 6. маја 2012. год.

Референце

Спољашње везе

Медији везани за чланак Организација за европску безбедност и сарадњу на Викимедијиној остави