Арт деко
Арт деко је стил визуелних уметности који је настао у Француској непосредно пред Први светски рат, одакле се раширио у САД и у Европи у 20.-тим и 30.-тим годинама 20. века у индустрији и занатству. Носи карактеристике многих праваца у првом реду кубизма, футуризма и сецесије.

Садржај
Настанак[уреди]
Настанак овог стила сеже у почетак 20. века када је у Француској била значајно раширена сецесија- са својим једноставним линијама и дречећим колоритом. Поред сецесије су се ту појављивале и модерне тенденције пре свега кубизам.
Ови трендови и залуђивање друштва за све што је модерно, на што су утицали нови проналасци и развој индустрије, утицали су на појаву новог стила који се први пут презентира 1925. године у Паризу на изложби декоративне уметности (Exposition Internationale des Arts Dékoratifs et industriels Modernes). На овој изложби су били представљени предмети примењене уметности на које је утицала појава модернизма.
Развој и распрострањеност[уреди]
Иако је нови стил био у почетку одређен пре свега за богате људе и сматрао се луксузом, он је задобио велику популарност у широкој публици и његови су се облици репродуковали у масовној производњи у многим областима.
Области раширености стила[уреди]
У овом чланку ће се поменути главне области у којима је арт деко оставио трага.
Предмети дневне употребе[уреди]
Предмети који су били одређени за свакодневну употребу су се одликовали великим сјајем, једноставношћу линија и чистим бојама. Приликом израде предмета као што су огледалца, ручни часовници, или светлећа тела почели су се у великој мери употребљавати материјали као: стакло, керамика, модерни бакелит или углачани хром.
Графика[уреди]
Плакати и корице књига су карактеризовани снажном контуром, јасним бојама и изражајним словима. Добри пример је шпица у филмском студију Универзал (Universal Pictures)- планета која се окреће са сунчевим системом и натписом Универзал која се и данас употребљава.
Аутомобилизам[уреди]

Арт деко је у знатној мери утицао на рађање аутомобилизма. Типични су једноставни облици аутомобила са луксузним ентеријерима са удобном наслоњачом или дрвеним облогама у унутрашњости.
Архитектура[уреди]
Најбољи представник овог стила у архитектури је славна зграда у центру Њујорка Емпајер стејт билдинг на којој се виде главне карактеристике стила, чврсто дана линија за разлику од кривих линија сецесије и декоративни ентеријер.
Види још[уреди]
Спољашње везе[уреди]
![]() |
Арт деко на Викимедијиној остави. |
- Art Deco Ireland with pictures and information
- Арт деко у Уједињеном Краљевству
- Арт деко у Монтреалу
- Art Deco Society, Australia's largest Art Deco Society
- Art Deco Society of Washington
- California Art Deco Society
- Chicago landmarks, Art Deco architecture tour
- France -- The Bibliographical Society of the University of Virginia presents Illustrations for The Art Deco Book in France, by Gordon N. Ray, Edited by G. Thomas Tanselle
- Durban Deco Directory: South Africa
- Israel -- Maurice Ascalon's Pal-Bell, The Art Deco industrial design of
- large collection of photographic examples
- Napier, New Zealand Art Deco Trust
- Nebraska State Capitol site
- Sydney Australia, Website with pictures and history of Art Deco Buildings
- Tulsa, Oklahoma Art Deco Heritage
- USA -- Posters from the Works Projects Administration (WPA), Library of Congress
- Western Australia Art Deco Society
- „Art Deco objects in detail”. Victoria and Albert Museum. Приступљено 7. 6. 2007.