УЕФА Лига Европе 2020/21.

PGE Arena Gdańsk (6018955265).jpg
Стадион Енерга у Гдањску, место одржавања финалне утакмице
Детаљи такмичења
Датум27. август 20201. октобар 2020. (квалификације)
22. октобар 202026. мај 2021. (главни део)
Тимови48+8 (главни део)
158+57 (укупно) (из 55 савеза)
Коначан пласман
ШампиониШпанија Виљареал (1. титула)
Друго местоЕнглеска Манчестер јунајтед
Статистике турнира
Одиграно утакмица204
Постигнуто голова618 (3,03 по мечу)
Укупно гледалаца108.617 (532 по мечу)
Најбољи стрелацПортугалија Пици
Шпанија Борха Мајорал
Шпанија Жерар Морено
Турска Јусуф Јазиџи (7 голова)
2019/20
2021/22

УЕФА Лига Европе 2020/21. је била 50. сезона одржавања другог европског фудбалског такмичења у организацију УЕФА, а дванаеста сезона од када је преименовано из Купа УЕФА у УЕФА лигу Европе.

Такмичење је почело прелиминарном рундом 27. августа 2020. године, а финална утакмица је одиграна 26. маја 2021. на Стадиону Енерга у Гдањску. Тутулу је освојио Виљареал, који је у финалној утакмици победио екипу Манчестер јунајтеда.

Учешће екипа[уреди | уреди извор]

Поз. Савез Коеф. Тим. Дод.
1 Шпанија Шпанија 103.569 3
2 Енглеска Енглеска 85.462
3 Италија Италија 74.725
4 Њемачка Немачка 71.927
5 Француска Француска 58.498
6 Русија Русија 50.549
7 Португалија Португал 48.232
8 Белгија Белгија 39.900
9 Украјина Украјина 38.900
10 Турска Турска 34.600
11 Холандија Холандија 32.433
12 Аустрија Аустрија 31.250
13 Чешка Чешка 28.675
14 Грчка Грчка 27.600
15 Хрватска Хрватска 27.375
16 Данска Данска 27.025
17 Швајцарска Швајцарска 26.900
18 Кипар Кипар 24.925
19 Србија Србија 22.250
Поз. Савез Коеф. Тим. Дод.
20 Шкотска Шкотска 22.125 3
21 Белорусија Белорусија 21.875
22 Шведска Шведска 20.900
23 Норвешка Норвешка 20.200
24 Казахстан Казахстан 19.250
25 Пољска Пољска 19.250
26 Азербејџан Азербејџан 19.000
27 Израел Израел 18.625
28 Бугарска Бугарска 17.500
29 Румунија Румунија 15.950
30 Словачка Словачка 15.625
31 Словенија Словенија 15.000
32 Лихтенштајн Лихтенштајн 13.500 1
33 Мађарска Мађарска 10.500 3
34 Северна Македонија Северна Македонија 8.000
35 Молдавија Молдавија 7.750
36 Албанија Албанија 7.500
37 Република Ирска Ирска 7.450
Поз. Савез Коеф. Тим. Дод.
38 Финска Финска 7.275 3
39 Исланд Исланд 7.250
40 Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина 7.125
41 Литванија Литванија 6.750
42 Летонија Летонија 5.625
43 Луксембург Луксембург 5.500
44 Јерменија Јерменија 5.250
45 Малта Малта 5.125
46 Естонија Естонија 5.000
47 Грузија Грузија 4.750
48 Велс Велс 4.125
49 Црна Гора Црна Гора 4.125
50 Фарска Острва Фарска Острва 4.000
51 Гибралтар Гибралтар 4.000 2
52 Северна Ирска Северна Ирска 3.875
53 Република Косово Република Косово 2.500
54 Андора Андора 1.831 +1 (ЛШ)
55 Сан Марино Сан Марино 0.666 +1 (ЛШ)

Распоред екипа[уреди | уреди извор]

Екипе које почињу такмичење
од наведене фазе
Екипе које су се квалификовале
из претходне фазе
Екипе које су испале
из Лиге шампиона
Прелиминарна рунда
(16 екипа)
  • 6 победника националних купова из савеза рангираних 50—55
  • 6 другопласираних екипа из савеза рангираних 49—55
  • 4 трећепласиране екипе из савеза рангираних 48—50
Прво коло квалификација
(94 екипе)
  • 25 победника националних купова из савеза рангираних 25—49
  • 30 другопласираних екипа из савеза рангираних 18—48 (изузев Лихтенштајна)
  • 31 трећепласираних екипа из савеза рангираних 16—47 (изузев Лихтенштајна)
  • 8 победника из прелиминарне рунде
Друго коло квалификација Стаза првака
(20 екипа)
  • 17 поражених из првог кола квалификација за Лигу шампиона
  • 3 поражених из прелиминарне рунде квалификација за Лигу шампиона
Главна стаза
(74 екипе)
  • 7 победника националних купова из савеза рангираних 18—24
  • 2 другопласираних екипа из савеза рангираних 16—17
  • 3 трећепласираних екипа из савеза рангираних 13—15
  • 9 четвртопласираних екипа из савеза рангираних 7—15
  • 2 петопласиране екипе из савеза рангираних 5—6 (победник Лига купа у случају Француске)
  • 4 шестопласиране екипе из савеза рангираних 1—4 (победник Лига купа у случају Енглеске)
  • 47 победника из првог кола квалификација
Треће коло квалификација Стаза првака
(20 екипа)
  • 10 победника из другог кола квалификација (Стаза првака)
  • 10 поражених из другог кола квалификација за Лигу шампиона (Стаза првака)
Главна стаза
(52 екипе)
  • 5 победника националних купова из савеза рангираних 13—17
  • 6 трећепласираних екипа из савеза рангираних 7—12
  • 1 четвртопласирана екипа из савеза рангираног као 6.
  • 37 победника из другог кола квалификација (Главна стаза)
  • 3 поражена из другог кола квалификација за Лигу шампиона (Стаза лиге)
Коло плеј-офа Стаза првака
(16 екипа)
  • 10 победника из трећег кола квалификација (Стаза првака)
  • 6 поражених из трећег кола квалификација за Лигу шампиона (Стаза првака)
Главна стаза
(26 екипа)
  • 26 победника из трећег кола квалификација (Главна стаза)
Групна фаза
(48 екипа)
  • 12 победника националних купова из савеза рангираних 1—12
  • 1 четвртопласирана екипа из савеза рангираног као 5.
  • 4 петопласиране екипе из савеза рангираних 1—4
  • 8 победника из плеј-оф кола (Стаза првака)
  • 13 победника из плеј-оф кола (Главна стаза)
  • 4 поражена из плеј-оф кола Лиге шампиона (Стаза првака)
  • 2 поражена из плеј-оф кола Лиге шампиона (Стаза лиге)
  • 4 поражена из трећег кола квалификација за Лигу шампиона (Стаза лиге)
Завршни део
(32 екипе)
  • 12 победника из такмичења по групама
  • 12 другопласираних из такмичења по групама
  • 8 трећепласираних екипа из групне фазе Лиге шампиона

Екипе[уреди | уреди извор]

Ознаке у заградама показују како се сваки тим квалификовао за место свог стартног круга квалификација:

  • ОК: Победник националног купа
  • П-ПО: Победник националног доигравања за Лигу Европе
  • ЛШ: Екипе елиминисане из Лиге шампиона
    • ГР: Трећепласирани тим из групне фазе
    • ПО: Поражени из плеј офа
    • КВ3: Поражени из трећег кола квалификација
    • КВ2: Поражени из другог кола квалификација
    • КВ1: Поражени из првог кола квалификација
    • КВ1: Поражени из прелиминарне рунде
Шеснаестина финала
(ЛШ ГР) (ЛШ ГР) (ЛШ ГР) (ЛШ ГР)
(ЛШ ГР) (ЛШ ГР) (ЛШ ГР) (ЛШ ГР)
Групна фаза
Шпанија Виљареал (5) Шпанија Реал Сосиједад (6) Енглеска Арсенал (ОК) Енглеска Лестер Сити (5)
Италија Наполи (ОК) Италија Рома (5) Њемачка Бајер Леверкузен (5) Њемачка Хофенхајм (6)
Француска Лил (4) Француска Ница (5) Русија ЦСКА Москва (4) Португалија Брага (3)
Белгија Ројал Антверп (ОК) Украјина Зорја Луганск (3) Турска Сиваспор (4) Холандија Фајенорд Ротердам (3)
Аустрија Волфсбергер (3) Чешка Спарта Праг (ОК) Белгија Гент (ЛШ ПР) Грчка ПАОК (ЛШ ПР)
Норвешка Молде (ЛШ ПР) Кипар Омонија (ЛШ ПР) Чешка Славија Праг (ЛШ ПР) Израел Макаби Тел Авив (ЛШ ПР)
Холандија АЗ Алкмар (ЛШ КВ3) Португалија Бенфика (ЛШ КВ3) Аустрија Рапид Беч (ЛШ КВ3)
Коло плеј-офа
Стаза првака
Хрватска Динамо Загреб (ЛШ КВ3) Швајцарска Јанг Бојс (ЛШ КВ3) Србија Црвена звезда (ЛШ КВ3) Белорусија Динамо Брест (ЛШ КВ3)
Азербејџан Карабаг (ЛШ КВ3) Бугарска Лудогорец Разград (ЛШ КВ2) Албанија Тирана (ЛШ КВ2)
Трећа рунда квалификација Стаза првака Шкотска Селтик (ЛШ КВ2) Пољска Легија Варшава (ЛШ КВ2) Румунија ЧФР Клуж (ЛШ КВ2) Словенија Цеље (ЛШ КВ2)
Молдавија Шериф Тираспољ (ЛШ КВ2) Босна и Херцеговина Сарајево (ЛШ КВ2) Литванија Судува Маријамполе (ЛШ КВ2) Фарска Острва КИ Клаксвик (ЛШ КВ2)
Главна стаза Русија Ростов (5) Португалија Спортинг Лисабон (4) Белгија Шарлроа (3) Украјина Десна Чернигов {(4)
Турска Алањаспор (5) Холандија ПСВ Ајндховен (4) Аустрија ЛАКС Линц (4) Грчка АЕК Атина (3)
Хрватска Ријека (ОК) Данска Сендерјиске (ОК) Швајцарска Санкт Гален (2) Кипар Анортозис Фамагуста (2)
Србија Војводина (ОК) Турска Бешикташ (ЛШ КВ2) Чешка Викторија Плзен (ЛШ КВ2) Хрватска Локомотива Загреб (ЛШ КВ2)
Друго коло квалификација Стаза првака Шведска Јургорден (ЛШ КВ1) Казахстан Астана (ЛШ КВ1) Словачка Слован Братислава (ЛШ КВ1) Северна Македонија Силекс (ЛШ КВ1)
Република Ирска Дандок (ЛШ КВ1) Финска КуПС (ЛШ КВ1) Исланд КР Рејкјавик (ЛШ КВ1) Летонија Рига (ЛШ КВ1)
Луксембург Фола Еш (ЛШ КВ1) Јерменија Арарат-Јерменија (ЛШ КВ1) Малта Флоријана (ЛШ КВ1) Естонија Флора Талин (ЛШ КВ1)
Грузија Динамо Тбилиси (ЛШ КВ1) Велс Конахс Ки номадс (ЛШ КВ1) Црна Гора Будућност Подгорица (ЛШ КВ1) Гибралтар Европа (ЛШ КВ1)
Северна Ирска Линфилд (ЛШ КВ1) Република Косово Дрита (ЛШ ПР) Андора Интер Ескалдес (ЛШ ПР) Сан Марино Тре Фјори (ЛШ ПР)
Главна стаза Шпанија Гранада (7) Енглеска Тотенхем хотспур (6) Италија Милан (6) Њемачка Волфсбург (7)
Француска Ремс (6) Русија Динамо Москва (6) Португалија Рио Аве(5) Белгија Стандард Лијеж (5)
Украјина Колос Коваливка (П-ПО) Турска Галатасарај (6) Холандија Виљем II (5) Аустрија Хартберг (П-ПО)
Чешка Јаблонец (4) Чешка Слован Либерец (П-ПО) Грчка Арис Солун (5) Грчка ОФИ Крит (6)
Хрватска Осијек (4) Хрватска Хајдук Сплит (5) Данска Копенхаген (2) Швајцарска Базел (3)
Шкотска Глазгов Ренџерс (2) Белорусија БАТЕ Борисов (ОК) Шведска Гетеборг (ОК) Норвешка Викинг (ОК)
Казахстан Кајзер (ОК)
Прво коло квалификација Данска АГФ Орхус (П-ПО) Швајцарска Сервет (4) Кипар АПОЕЛ (3) Кипар Аполон Лимасол (4)
Србија Партизан (2) Србија ТСЦ Бачка Топола (4) Шкотска Мадервел (3) Шкотска Абердин (4)
Белорусија Шахтјор Солигорск (3) Белорусија Динамо Минск (4) Шведска Малме (2) Шведска Хамарби (3)
Норвешка Боде/Глимт (2) Норвешка Розенборг (3) Казахстан Каират Алмати (2) Казахстан Ордабаси (3)
Пољска Краковија (ОК) Пољска Лех Познањ (2) Пољска Пјаст Гливице (3) Азербејџан Нефчи Баку (2)
Азербејџан Кешла (3) Азербејџан Сумгајт (4) Израел Хапоел Бер Шева (ОК) Израел Макаби Хаифа (2)
Израел Беитар Јерусалим (3) Бугарска Локомотива Пловдив (ОК) Бугарска ЦСКА Софија (2) Бугарска Славија Софија (П-ПО)
Румунија ФЦСБ (ОК) Румунија Универзитатеа Крајова (2) Румунија Ботошани (4) Словачка Жилина (2)
Словачка ДАК 1904 Дунајска Стреда (3) Словачка Ружомберок (П-ПО) Словенија Мура (ОК) Словенија Марибор (2)
Словенија Олимпија Љубљана (3) Лихтенштајн Вадуц (ОК) Мађарска Хонвед (ОК) Мађарска МОЛ Фехервар (2)
Мађарска Пушкаш академија (3) Северна Македонија Шкендија (3) Северна Македонија Ренова (4) Северна Македонија Шкупи (5)
Молдавија Петрокуб Хинчешти (ОК) Молдавија Сфинтул Георге (2) Молдавија Динамо-Ауто (4) Албанија Теута (ОК)
Албанија Кукеши (2) Албанија Лачи (3) Република Ирска Шамрок роверси (ОК) Република Ирска Бохимијан (3)
Република Ирска Дери Сити (4) Финска Илвес (ОК) Финска Интер Турку (2) Финска Хонка (ОК)
Исланд Викингур Рејкјавик (ОК) Исланд Брејдаблик (2) Исланд ФХ (3) Босна и Херцеговина Жељезничар Сарајево (2)
Босна и Херцеговина Зрињски Мостар (3) Босна и Херцеговина Борац Бањалука (4) Литванија Жалгирис (2) Литванија Ритерјај (3)
Литванија Кауно Жалгирис (4) Летонија РФС Рига (ОК) Летонија Вентспилс (3) Летонија Валмиера (4)
Луксембург Прогрес Нидеркорн (2) Луксембург Диферданж 03 (3) Луксембург Унион Титус Петанж (4) Јерменија Ноа (ОК)
Јерменија Алашкерт (3) Јерменија Ширак (4) Малта Валета (2) Малта Хибернијанс (3)
Малта Сиренс (4) Естонија Левадија Талин (2) Естонија Номе Каљу (3) Естонија Пејд Линамесконд (4)
Грузија Сабуртало Тбилиси (ОК) Грузија Динамо Батуми (2) Грузија Локомотива Тбилиси (4) Велс Њу Сејнтс (2)
Велс Бала Таун (3) Црна Гора Сутјеска Никшић (2)
Прелиминарна рунда Велс Бари Таун Јунајтед (4) Црна Гора Искра Даниловград (3) Црна Гора Зета (4) Фарска Острва ХБ Торсхавн (ОК)
Фарска Острва Б36 Торсхавн (2) Фарска Острва Рунавик (3) Гибралтар Сент Џозеф (2) Гибралтар Линколн Ред Импс (3)
Северна Ирска Гленторан (ОК) Северна Ирска Колерајн (2) Република Косово Приштина (ОК) Република Косово Гњилане (2)
Андора Санта Колома (2) Андора Енгордањ (3) Сан Марино Тре Пене (3) Сан Марино Ла Фјорита (4)

Календар такмичења[уреди | уреди извор]

Ниво Коло Жреб Прва утакмица Друга утакмица
Квалификације Прелиминарна рунда 9. август 2020. 20. август 2020.
Прво коло квалификација 10. август 2020. 27. август 2020.
Друго коло квалификација 31. август 2020. 17. септембар 2020.
Треће коло квалификација 1. септембар 2020. 24. септембар 2020.
Коло плеј-офа 18. септембар 2020. 1. октобар 2020.
Групна фаза 1. коло 2. октобар 2020. 22. октобар 2020.
2. коло 29. октобар 2020.
3. коло 5. новембар 2020.
4. коло 26. новембар 2020.
5. коло 3. децембар 2020.
6. коло 10. децембар 2020.
Завршни део Шеснаестина финала 14. децембар 2020. 18. фебруар 2021. 25. фебруар 2021.
Осмина финала 26. фебруар 2021. 11. март 2021. 18. март 2021.
Четвртфинале 19. април 2021. 8−15. април 2021.
Полуфинале 29−6. април/мај 2021.
Финале 26. мај 2021. на Стадиону Енерга у Гдањску.

Прелиминарна рунда[уреди | уреди извор]

Жреб за прелиминарну рунду је одржан 9. августа 2020. године. Утакмице су одигране 20. августа 2020. године. Због пандемије вируса корона, нису одигране две утакмице, већ само једна. Домаћин је биран жребом.

Тим #1  Резултат  Тим #2
Тре Пене Сан Марино 1 : 3 Република Косово Гњилане
Линколн Ред Импс Гибралтар 3 : 0 (сл. рез.) Република Косово Приштина
Санта Колома Андора 0 : 0 (3 : 4) (пен.) Црна Гора Искра Даниловград
Енгордањ Андора 1 : 3 Црна Гора Зета
Гленторан Северна Ирска 1 : 0 Фарска Острва ХБ Торсхавн
Сент Џозеф Гибралтар 1 : 2 Фарска Острва Б36 Торсхавн
Колрејн Северна Ирска 1 : 0 Сан Марино Ла Фјорита
Рунавик Фарска Острва 5 : 1 Велс Бари Таун јунајтед

Прво коло квалификација[уреди | уреди извор]

Жреб за прво коло квалификација је одржан 10. августа 2020. године. Утакмице су одигране 27. августа 2020. године. Због пандемије вируса корона, нису одигране две утакмице, већ само једна. Домаћин је биран жребом.

Тим #1  Резултат  Тим #2
Марибор Словенија 1 : 1 (4 : 5) (пен.) Северна Ирска Колрејн
Олимпија Љубљана Словенија 2 : 1 (прод.) Исланд Викингур Рејкјавик
Б36 Торсхавн Фарска Острва 4 : 3 (прод.) Естонија Левадија Талин
Ритерјај Литванија 3 : 2 (прод.) Република Ирска Дери Сити
Жалгирис Литванија 2 : 0 Естонија Пејд Линамесконд
Хонвед Мађарска 2 : 1 (прод.) Финска Интер Турку
Зрињски Мостар Босна и Херцеговина 3 : 0 Луксембург Диферданж 03
Валета Малта 0 : 1 Велс Бала Таун
Линколн Ред Импс Гибралтар 2 : 0 Луксембург Унион Титус Петанж
Розенборг Норвешка 4 : 2 Исланд Брејдаблик
Абердин Шкотска 6 : 0 Фарска Острва Рунавик
Мадервел Шкотска 5 : 1 Северна Ирска Гленторан
Хамарби Шведска 3 : 0 Мађарска Пушкаш Академија
Малме Шведска 2 : 0 Пољска Краковија
Кукеши Албанија 2 : 1 Бугарска Славија Софија
Вентспилс Летонија 2 : 1 Молдавија Динамо-Ауто Тираспољ
Шахтјор Солигорск Белорусија 0 : 0 (1 : 4) (пен.) Молдавија Сфинтул Георге Суручени
Динамо Минск Белорусија 0 : 2 Пољска Пјаст Гливице
АГФ Орхус Данска 5 : 2 Финска Хонка
Шамрок роверси Република Ирска 2 : 2 (12 : 11) (пен.) Финска Илвес
ФХ Исланд 0 : 2 Словачка ДАК 1904 Дунајска Стреда
Њу Сејнтс Велс 3 : 1 Словачка Жилина
Вадуц Лихтенштајн 0 : 2 Малта Хибернијанс
Сервет Швајцарска 3 : 0 Словачка Ружомберок
Нефчи Баку Азербејџан 2 : 1 Северна Македонија Шкупи
Кешла Азербејџан 0 : 0 (4 : 5) (пен.) Албанија Лачи
Хапоел Бер Шева Израел 3 : 0 Грузија Динамо Батуми
Номе Каљу Естонија 0 : 4 Словенија Мура
Боде/Глимт Норвешка 6 : 1 Литванија Кауно Жалгирис
МОЛ Фехервар Мађарска 1 : 1 (4 : 2) (пен.) Република Ирска Бохемијанс
Аполон Лимасол Кипар 5 : 1 Грузија Сабуртало Тбилиси
Макаби Хаифа Израел 3 : 1 Босна и Херцеговина Жељезничар Сарајево
Алашкерт Јерменија 0 : 1 Северна Македонија Ренова
Партизан Србија 1 : 0 Летонија РФС
Лех Познањ Пољска 3 : 0 Летонија Валмиера
Ордабаси Казахстан 1 : 2 Румунија Ботошани
ФЦСБ Румунија 3 : 0 Јерменија Ширак
Прогрес Нидеркорн Луксембург 3 : 0 Црна Гора Зета
ЦСКА Софија Бугарска 2 : 1 Малта Сиренс
Петрокуб Хинчешти Молдавија 0 : 2 Србија ТСЦ Бачка Топола
Сумгајит Азербејџан 0 : 2 Северна Македонија Шкендија
Каират Казахстан 4 : 1 Јерменија Ноа
Локомотива Тбилиси Грузија 2 : 1 Румунија Универзитатеа Крајова
Теута Албанија 2 : 0 Израел Беитар Јерусалим
Борац Бања Лука Босна и Херцеговина 1 : 0 Црна Гора Сутјеска Никшић
Искра Даниловград Црна Гора 0 : 1 Бугарска Локомотива Пловдив
Гњилане Република Косово 0 : 2 (прод.) Кипар АПОЕЛ

Друго коло квалификација[уреди | уреди извор]

Жреб за друго коло квалификација је одржан 31. августа 2020. године. Утакмице су одигране 17. септембра 2020. године. Због пандемије вируса корона, у другом колу квалификација, нису одигране две утакмице, већ само једна. Домаћин је биран жребом.

Тим #1  Резултат  Тим #2
Стаза првака
Интер Ескалдес Андора 0 : 1 Република Ирска Дандок
КуПС Финска 1 : 1 (4 : 3) (пен.) Словачка Слован Братислава
Линфилд Северна Ирска 0 : 1 Малта Флоријана
Рига Летонија 1 : 0 Сан Марино Тре Фјори
Јургорден Шведска 2 : 1 Гибралтар Европа
Флора Талин Естонија 2 : 1 Исланд КР Рејкјавик
Силекс Северна Македонија 0 : 2 Република Косово Дрита
Астана Казахстан 0 : 1 Црна Гора Будућност Подгорица
Арарат-Јерменија Јерменија 4 : 3 (прод.) Луксембург Фола Еш
Конахс Ки номадс Велс 0 : 1 Грузија Динамо Тбилиси
Стаза лиге
Хамарби Шведска 0 : 3 Пољска Лех Познањ
Кајзер Казахстан 1 : 4 Кипар АПОЕЛ
Мура Словенија 3 : 0 Данска АГФ Орхус
Макаби Хаифа Израел 2 : 1 Казахстан Каират Алмати
Локомотива Тбилиси Грузија 2 : 1 Русија Динамо Москва
Нефчи Баку Азербејџан 1 : 3 Турска Галатасарај
Б36 Торсхавн Фарска Острва 2 : 2 (5 : 4) (пен.) Велс Њу Сејнтс
Колрејн Северна Ирска 2 : 2 (0 : 3) (пен.) Шкотска Мадервел
Гетеборг Шкотска 1 : 2 Данска Копенхаген
ТСЦ Бачка Топола Србија 6 : 6 (4 : 5) (пен.) Румунија ФЦСБ
Теута Албанија 0 : 4 Шпанија Гранада
ОФИ Крит Грчка 0 : 1 Кипар Аполон Лимасол
Прогрес Нидеркорн Луксембург 0 : 5 Холандија Виљем II
Викинг Норвешка 0 : 2 Шкотска Абердин
Стандард Лијеж Белгија 2 : 0 Велс Бала Таун
Сфинтул Георге Суручени Молдавија 0 : 1 (прод.) Србија Партизан
ЦСКА Софија Бугарска 2 : 0 Белорусија БАТЕ Борисов
Ботошани Румунија 0 : 1 Северна Македонија Шкендија
Локомотива Пловдив Бугарска 1 : 2 Енглеска Тотенхем хотспер
Лачи Албанија 1 : 2 Израел Хапоел Бер Шева
Арис Солун Грчка 0 : 2 Украјина Колос Коваливка
Хонвед Мађарска 0 : 2 Шведска Малме
Вентспилс Летонија 1 : 5 Норвешка Розенборг
Ритерјај Литванија 1 : 5 Чешка Слован Либерец
Линколн Ред Импс Гибралтар 0 : 5 Шкотска Глазгов Ренџерс
Сервет Швајцарска 0 : 1 Француска Ремс
Борац Бања Лука Босна и Херцеговина 0 : 2 Португалија Рио Аве
Ренова Северна Македонија 0 : 1 Хрватска Хајдук Сплит
Олимпија Љубљана Словенија 2 : 3 (прод.) Босна и Херцеговина Зрињски Мостар
Кукеши Албанија 0 : 4 Њемачка Волфсбург
ДАК 1904 Дунајска Стреда Словачка 5 : 3 (прод.) Чешка Јаблонец
Пјаст Гливице Пољска 3 : 2 Аустрија Хартберг
Осијек Хрватска 1 : 2 Швајцарска Базел
Шамрок роверси Република Ирска 0 : 2 Италија Милан
Хибернијанс Малта 0 : 1 Мађарска МОЛ Фехервар
Боде/Глимт Норвешка 3 : 1 Литванија Жалгирис

Треће коло квалификација[уреди | уреди извор]

Жреб за треће коло квалификација је одржан 18. септембра 2020. године. Утакмице су одигране 24. септембра 2020. године. Због пандемије вируса корона, ове сезоне у квалификацијама, нису одигране две утакмице, већ само једна. Домаћин је биран жребом.

Тим #1  Резултат  Тим #2
Стаза првака
Лудогорец Разград Бугарска п. д. Н/А
Тирана Албанија п. д. Н/А
Сарајево Босна и Херцеговина 2 : 1 Црна Гора Будућност Подгорица
Шериф Тираспољ Молдавија 1 : 1 (3 : 5) (пен.) Република Ирска Дандок
Арарат-Јерменија Јерменија 1 : 0 (прод.) Словенија Цеље
Рига Летонија 0 : 1 Шкотска Селтик
КуПС Финска 2 : 0 Литванија Судува Маријамполе
Легија Варшава Пољска 2 : 0 Република Косово Дрита
КИ Клаксвик Фарска Острва 6 : 1 Грузија Динамо Тбилиси
Јургорден Шведска 0 : 1 Румунија ЧФР Клуж
Флоријана Малта 0 : 0 (2 : 4) (пен.) Естонија Флора Талин
Стаза лиге
Мура Словенија 1 : 5 Холандија ПСВ Ајндховен
Малме Шведска 5 : 0 Хрватска Локомотива Загреб
Спортинг Лисабон Португалија 1 : 0 Шкотска Абердин
Шарлроа Белгија 2 : 1 (прод.) Србија Партизан
Розенборг Норвешка 1 : 0 Турска Алањаспор
Волфсбург Њемачка 2 : 0 Украјина Десна Чернигов
МОЛ Фехервар Мађарска 0 : 0 (4 : 1) (пен.) Француска Ремс
Гранада Шпанија 2 : 0 Грузија Локомотива Тбилиси
Ријека Хрватска 2 : 0 (прод.) Украјина Колос Коваливка
Сент Гален Швајцарска 0 : 1 Грчка АЕК Атина
ЛАСК Линц Аустрија 7 : 0 Словачка ДАК 1904 Дунајска Стреда
Милан Италија 3 : 2 Норвешка Боде/Глимт
Шкендија Северна Македонија 1 : 3 Енглеска Тотенхем хотспер
Стандард Лијеж Белгија 2 : 1 (прод.) Србија Војводина
Ростов Русија 1 : 2 Израел Макаби Хаифа
Виљем II Холандија 0 : 4 Шкотска Глазгов Ренџерс
Аполон Лимасол Кипар 0 : 5 Пољска Лех Познањ
Бешикташ Турска 1 : 1 (2 : 4) (пен.) Португалија Рио Аве
ФЦСБ Румунија 0 : 2 Чешка Слован Либерец
Хапоел Бер Шева Израел 3 : 0 Шкотска Мадервел
Копенхаген Данска 3 : 0 Пољска Пјаст Гливице
Базел Швајцарска 3 : 2 Кипар Анортозис Фамагуста
Галатасарај Турска 2 : 0 Хрватска Хајдук Сплит
Викторија Плзен Чешка 3 : 0 Данска Сендерјиске
АПОЕЛ Кипар 2 : 2 (4 : 2) (пен.) Босна и Херцеговина Зрињски Мостар
ЦСКА Софија Бугарска 3 : 1 Фарска Острва Б36 Торсхавн
  • п. д. — прошли даље (жребом је одређено да ће два тима из стазе шампиона проћи у наредну фазу без играња треће рунде)

Плеј-оф рунда[уреди | уреди извор]

Жреб за плеј-оф ће је одржан 18. септембра 2020. године. Утакмице су одигране 1. октобра 2020. године. У квалификацијама за Лигу Европе, нису одигране две утакмице, већ само једна, због пандемије вируса корона. Домаћин је биран жребом.

Тим #1  Резултат  Тим #2
Стаза првака
Јанг Бојс Швајцарска 3 : 0 Албанија Тирана
Динамо Загреб Хрватска 3 : 1 Естонија Флора Талин
ЧФР Клуж Румунија 3 : 1 Финска КуПС
Арарат-Јерменија Јерменија 1 : 2 Србија Црвена звезда
Динамо Брест Белорусија 0 : 2 Бугарска Лудогорец Разград
Сарајево Босна и Херцеговина 0 : 1 Шкотска Селтик
Легија Варшава Пољска 0 : 3 Азербејџан Карабаг
Дандок Република Ирска 3 : 1 Фарска Острва КИ Клаксвик
Стаза лиге
Хапоел Бер Шева Израел 1 : 0 Чешка Викторија Плзен
Розенборг Норвешка 0 : 2 Холандија ПСВ Ајндховен
АЕК Атина Грчка 2 : 1 Њемачка Волфсбург
Базел Швајцарска 1 : 3 Бугарска ЦСКА Софија
Спортинг Лисабон Португалија 1 : 4 Аустрија ЛАСК Линц
Шарлроа Белгија 1 : 2 Пољска Лех Познањ
Рио Аве Португалија 2 : 2 (8 : 9) (пен.) Италија Милан
Копенхаген Данска 0 : 1 Хрватска Ријека
Малме Шведска 1 : 3 Шпанија Гранада
Тотенхем хотспер Енглеска 7 : 2 Израел Макаби Хаифа
Слован Либерец Чешка 1 : 0 Кипар АПОЕЛ
Стандард Лијеж Белгија 3 : 1 Мађарска МОЛ Фехервар
Глазгов Ренџерс Шкотска 2 : 1 Турска Галатасарај

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Локација тимова који играју групну фазу УЕФА Лиге Европе 2020/21.
Brown pog.svg Браон: Група А; Green pog.svg Зелена: Група Б; DeepPink pog.svg Тамно роза: рупа Ц; Yellow pog.svg Жута: Група Д;
Red pog.svg Црвена: Група Е; Cyan pog.svg Небо плава: Група Ф; Blue pog.svg Плава: Група Г; Purple pog.svg Љубичаста: Група Х;
Pink pog.svg Роза: Група И; Turquoise pog.svg Светло плава: Група Ј; SpringGreen pog.svg Светло зелена: Група K; Orange pog.svg Наранџаста: Група Л.

Жреб за групну фазу биће одржан 2. октобра 2020. године у Женеви.

Легенда:
Победник групе и другопласирани пролазе у шеснаестину финала.
Елиминисани из даљег такмичења.

Група А[уреди | уреди извор]

Клуб РОМ ЈБС ЧФР ЦСО
Италија Рома 3 : 1 5 : 0 0 : 0
Швајцарска Јанг Бојс 1 : 2 2 : 1 3 : 0
Румунија ЧФР Клуж 0 : 2 1 : 1 0 : 0
Бугарска ЦСКА Софија 3 : 1 0 : 1 0 : 2
Табела ИГ Д Н И ГД ГП ГР Бод.
1. Италија Рома 6 4 1 1 13 5 +8 13
2. Швајцарска Јанг Бојс 6 3 1 2 9 7 +2 10
3. Румунија ЧФР Клуж 6 1 2 3 4 10 -6 5
4. Бугарска ЦСКА Софија 6 1 2 3 3 7 -4 5

Група Б[уреди | уреди извор]

Клуб АРС РАП МОЛ ДАН
Енглеска Арсенал 4 : 1 4 : 1 3 : 0
Аустрија Рапид Беч 1:2 2 : 2 4 : 3
Норвешка Молде 0 : 3 1 : 0 3 : 1
Република Ирска Дандок 2 : 4 1 : 3 1 : 2
Табела ИГ Д Н И ГД ГП ГР Бод.
1. Енглеска Арсенал 6 6 0 0 20 5 +15 18
2. Норвешка Молде 6 3 1 2 9 11 -2 10
3. Аустрија Рапид Беч 6 2 1 3 11 13 -2 7
4. Република Ирска Дандок 6 0 0 6 8 19 -11 0

Група Ц[уреди | уреди извор]

Клуб БАЈ СЛА ХБШ НИЦ
Њемачка Бајер Леверкузен 4 : 0 4 : 1 6 : 2
Чешка Славија Праг 1 : 0 3 : 0 3 : 2
Израел Хапоел Бер Шева 2 : 4 3 : 1 1 : 0
Француска Ница 2 : 3 1 : 3 1 : 0
Табела ИГ Д Н И ГД ГП ГР Бод.
1. Њемачка Бајер Леверкузен 6 5 0 1 21 8 +15 15
2. Чешка Славија Праг 6 4 0 2 11 10 +1 12
3. Израел Хапоел Бер Шева 6 2 0 4 7 13 -6 6
4. Француска Ница 6 1 0 5 8 16 -8 3

Група Д[уреди | уреди извор]

Клуб БЕН СТА РЕН ЛЕХ
Португалија Бенфика 3 : 0 3 : 3 4 : 0
Белгија Стандард Лијеж 2 : 2 0 : 2 2 : 1
Шкотска Глазгов Ренџерс 2 : 2 3 : 2 1 : 0
Пољска Лех Познањ 2 : 4 3 : 1 0 : 2
Табела ИГ Д Н И ГД ГП ГР Бод.
1. Шкотска Глазгов Ренџерс 6 4 2 0 13 7 +6 14
2. Португалија Бенфика 6 3 3 0 18 9 +9 12
3. Белгија Стандард Лијеж 6 1 1 4 7 14 -7 4
4. Пољска Лех Познањ 6 1 0 5 6 14 -8 3

Група Е[уреди | уреди извор]

Клуб ПСВ ПАО ГРА ОМО
Холандија ПСВ Ајндховен 3 : 2 1 : 2 4 : 0
Грчка ПАОК 4 : 1 0 : 0 1 : 1
Шпанија Гранада 0 : 1 0 : 0 2 : 1
Кипар Омонија 1 : 2 2 : 1 0 : 2
Табела ИГ Д Н И ГД ГП ГР Бод.
1. Холандија ПСВ Ајндховен 6 4 0 2 12 9 +3 12
2. Шпанија Гранада 6 3 2 1 6 3 +3 11
3. Грчка ПАОК 6 1 3 2 8 7 +1 6
4. Кипар Омонија 6 1 1 4 5 12 -7 4

Група Ф[уреди | уреди извор]

Клуб НАП РСД АЗ РИЈ
Италија Наполи 1 : 1 0 : 1 2 : 0
Шпанија Реал Сосиједад 0 : 1 1 : 0 2 : 2
Холандија АЗ Алкмар 1 : 1 0 : 0 4 : 1
Хрватска Ријека 1 : 2 0 : 1 2 : 1
Табела ИГ Д Н И ГД ГП ГР Бод.
1. Италија Наполи 6 3 2 1 7 4 +3 11
2. Шпанија Реал Сосиједад 6 2 3 1 5 4 +1 9
1. Холандија АЗ Алкмар 6 2 2 2 7 5 +2 8
4. Хрватска Ријека 6 1 1 4 6 12 -6 4

Група Г[уреди | уреди извор]

Клуб БРА ЛЕС АЕК ЗОР
Португалија Брага 3 : 3 3 : 0 2 : 0
Енглеска Лестер Сити 4 : 0 2 : 0 3 : 0
Грчка АЕК Атина 2 : 4 1 : 2 0 : 3
Украјина Зорја Луганск 1 : 2 1 : 0 1 : 4
Табела ИГ Д Н И ГД ГП ГР Бод.
1. Енглеска Лестер Сити 6 4 1 1 14 5 +9 13
2. Португалија Брага 6 4 1 1 14 10 +4 13
3. Украјина Зорја Луганск 6 2 0 4 6 11 -5 6
4. Грчка АЕК Атина 6 1 0 5 7 15 -8 3

Група Х[уреди | уреди извор]

Клуб СЕЛ СПА МИЛ ЛИЛ
Шкотска Селтик 1 : 4 1 : 3 3 : 2
Чешка Спарта Праг 4 : 1 0 : 1 1 : 4
Италија Милан 4 : 2 3 : 0 0 : 3
Француска Лил 2 : 2 2 : 1 1 : 1
Табела ИГ Д Н И ГД ГП ГР Бод.
2. Италија Милан 6 4 1 1 12 7 +5 13
2. Француска Лил 6 3 2 1 14 8 +6 11
3. Чешка Спарта Праг 6 2 0 4 10 12 -2 6
4. Шкотска Селтик 6 1 1 4 10 19 -9 4

Група И[уреди | уреди извор]

Клуб ВИЉ КАР МАК СИВ
Шпанија Виљареал 3 : 0 4 : 0 5 : 3
Азербејџан Карабаг 1 : 3 1 : 1 2 : 3
Израел Макаби Тел Авив 1 : 1 1 : 0 1 : 0
Турска Сиваспор 0 : 1 2 : 0 1 : 2
Табела ИГ Д Н И ГД ГП ГР Бод.
1. Шпанија Виљареал 6 5 1 0 17 5 +12 16
2. Израел Макаби Тел Авив 6 3 2 1 6 7 -1 11
3. Турска Сиваспор 6 2 0 4 9 11 -2 6
4. Азербејџан Карабаг 6 0 1 5 4 13 -9 1

Група Ј[уреди | уреди извор]

Клуб ТОТ ЛУД ЛАС АНТ
Енглеска Тотенхем хотспур 4 : 0 3 : 0 2 : 0
Бугарска Лудогорец Разград 1 : 3 1 : 3 1 : 2
Аустрија ЛАСК Линц 3 : 3 4 : 3 0 : 2
Белгија Ројал Антверп 1 : 0 3 : 1 0 : 1
Табела ИГ Д Н И ГД ГП ГР Бод.
1. Енглеска Тотенхем хотспур 6 4 1 1 15 5 +10 13
2. Белгија Ројал Антверп 6 4 0 2 8 5 +3 12
3. Аустрија ЛАСК Линц 6 3 1 2 11 12 -1 10
4. Бугарска Лудогорец Разград 6 0 0 6 7 19 -12 0

Група К[уреди | уреди извор]

Клуб ЦСМ ДИН ФАЈ ВОЛ
Русија ЦСКА Москва 0 : 0 0 : 0 0 : 1
Хрватска Динамо Загреб 3 : 1 0 : 0 1 : 0
Холандија Фајенорд Ротердам 3 : 1 0 : 2 1 : 4
Аустрија Волфсбергер 1 : 1 0 : 3 1 : 0
Табела ИГ Д Н И ГД ГП ГР Бод.
1. Хрватска Динамо Загреб 6 4 2 0 9 1 +8 14
2. Аустрија Волфсбергер 6 3 1 2 7 6 +1 10
3. Холандија Фајенорд Ротердам 6 1 2 3 4 8 -4 5
4. Русија ЦСКА Москва 6 0 3 3 3 8 -5 3

Група Л[уреди | уреди извор]

Клуб ГЕН ЦЗВ ХОФ ЛИБ
Белгија Гент 0 : 2 1 : 4 1 : 2
Србија Црвена звезда 2 : 1 0 : 0 5 : 1
Њемачка Хофенхајм 1899 4 : 1 2 : 0 5 : 0
Чешка Слован Либерец 1 : 0 0 : 0 0 : 2
Табела ИГ Д Н И ГД ГП ГР Бод.
1. Њемачка Хофенхајм 1899 6 5 1 0 17 2 +15 16
2. Србија Црвена звезда 6 3 2 1 9 4 +5 11
3. Чешка Слован Либерец 6 2 1 3 4 13 -9 7
4. Белгија Гент 6 0 0 6 4 15 -11 0

Шеснаестина финала[уреди | уреди извор]

Жреб је одржан 14. децембра 2020. године. Прве утакмице су игране 18. фебруара, а реванш мечеви 25. фебруара 2021. године.

Тим #1   рез.   Тим #2   прва утакмица     друга утакмица  
Волфсбергер Аустрија 1 : 8 Енглеска Тотенхем хотспер 1 : 4 0 : 4
Динамо Кијев Украјина 2 : 1 Белгија Клуб Бриж 1 : 1 1 : 0
Реал Сосиједад Шпанија 0 : 4 Енглеска Манчестер јунајтед 0 : 4 0 : 0
Бенфика Португалија 3:4 Енглеска Арсенал 1 : 1 2 : 3
Црвена звезда Србија 3 : 3 (п. г. г.) Италија Милан 2 : 2 1 : 1
Ројал Антверпен Белгија 5 : 9 Шкотска Ренџерс 3 : 4 2 : 5
Славија Праг Чешка 2 : 0 Енглеска Лестер Сити 0 : 0 2 : 0
Ред Бул Салцбург Аустрија 1 : 4 Шпанија Виљареал 0 : 2 1 : 2
Брага Португалија 1 : 5 Италија Рома 0 : 2 1 : 3
Краснодар Русија 2 : 4 Хрватска Динамо Загреб 2 : 3 0 : 1
Јанг Бојс Швајцарска 6 : 3 Њемачка Бајер Леверкузен 4 : 3 2 : 0
Молде Норвешка 5 : 3 Њемачка Хофенхајм 1899 3 : 3 2 : 0
Гранада Шпанија 3 : 2 Италија Наполи 2 : 0 1 : 2
Макаби Тел Авив Израел 0 : 3 Украјина Шахтар Доњецк 0 : 2 0 : 1
Лил Француска 2 : 4 Холандија Ајакс 1 : 2 1 : 2
Олимпијакос Грчка 5 : 4 Холандија ПСВ Ајндховен 4 : 2 1 : 2

Осмина финала[уреди | уреди извор]

Жреб је одржан 26. фебруара 2021. године. Прве утакмице су игране 11. марта, а реванш мечеви 18. марта 2021. године.

Тим #1   рез.   Тим #2   прва утакмица     друга утакмица  
Ајакс Холандија 5 : 0 Швајцарска Јанг Бојс 3 : 0 2 : 0
Динамо Кијев Украјина 0 : 4 Шпанија Виљареал 0 : 2 0 : 2
Рома Италија 5 : 1 Украјина Шахтар Доњецк 3 : 0 2 : 1
Олимпијакос Грчка 2 : 3 Енглеска Арсенал 1 : 3 1 : 0
Тотенхем хотспер Енглеска 2 : 3 Хрватска Динамо Загреб 2 : 0 0 : 3 (п. с. н.)
Манчестер јунајтед Енглеска 2 : 1 Италија Милан 1 : 1 1 : 0
Славија Праг Чешка 3 : 1 Шкотска Глазгов Ренџерс 1 : 1 2 : 0
Гранада Шпанија 3 : 2 Норвешка Молде 2 : 0 1 : 2

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Жреб је одржан 19. марта 2021. године. Прве утакмице су игране 8. априла, а реванш мечеви 15. априла 2021. године.

Тим #1   рез.   Тим #2   прва утакмица     друга утакмица  
Гранада Шпанија 0 : 4 Енглеска Манчестер јунајтед 0 : 2 0 : 2
Арсенал Енглеска 5 : 1 Чешка Славија Праг 1 : 1 4 : 0
Ајакс Холандија 2 : 3 Италија Рома 1 : 2 1 : 1
Динамо Загреб Хрватска 1 : 3 Шпанија Виљареал 0 : 1 1 : 2

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Жреб је одржан 19. марта 2021. године. Прве утакмице су игране 29. априла, а реванш мечеви 6. маја 2021. године.

Тим #1   рез.   Тим #2   прва утакмица     друга утакмица  
Манчестер јунајтед Енглеска 8 : 5 Италија Рома 6 : 2 2 : 3
Виљареал Шпанија 2 : 1 Енглеска Арсенал 2 : 1 0 : 0

Финале[уреди | уреди извор]

Финална утакмица је одиграна 26. маја 2021. на Градском стадиону у Гдањску. Жреб је одржан 19. марта 2021. године, где је административно био одређен „домаћин” финала.

Статистике[уреди | уреди извор]

Најбољи стрелци[уреди | уреди извор]

Поз. Играч Клуб Голова Минута
1 Португалија Пици Португалија Бенфика 7 385
Турска Јусуф Јазиџи Француска Лил 625
Шпанија Борха Мајорал Италија Рома 659
Шпанија Жерар Морено Шпанија Виљареал 879
5 Уругвај Единсон Кавани Енглеска Манчестер јунајтед 6 368
Израел Мунас Дабур Њемачка Хофенхајм 1899 468
Бразил Карлос Винисијус Енглеска Тотенхем хотспер 499
Шпанија Пако Алкасер Шпанија Виљареал 519
Босна и Херцеговина Един Џеко Италија Рома 566
Обала Слоноваче Никола Пепе Енглеска Арсенал 903
Хрватска Мислав Оршић Хрватска Динамо Загреб 976

Извор:[1]

Најбољи асистенти[уреди | уреди извор]

Поз. Играч Клуб Асист. Минута
1 Бразил Галено Португалија Брага 5 571
Нигерија Самјуел Чуквуезе Шпанија Виљареал 772
Шпанија Жерар Морено Шпанија Виљареал 879
4 Енглеска Џо Вилок Енглеска Арсенал 4 344
Израел Лиор Рефаелов Белгија Антверпен 636
Колумбија Алфредо Морелос Шкотска Рејнџерс 717
Португалија Бруно Фернандес Енглеска Манчестер јунајтед 748
Норвешка Магнус Волф Ејкрем Норвешка Молде 816
Обала Слоноваче Никола Пепе Енглеска Арсенал 903
Хрватска Ловро Мајер Хрватска Динамо Загреб 909

Извор:[2]

Види још[уреди | уреди извор]

Референце[уреди | уреди извор]

  1. ^ „UEFA Europa League – Top Scorers”. UEFA.com. Union of European Football Associations. Приступљено 5. 11. 2020. 
  2. ^ „UEFA Europa League – Top Assists”. UEFA.com. Union of European Football Associations. Приступљено 29. 10. 2020. 

Спољашње везе[уреди | уреди извор]