Континентални куп у атлетици

Из Википедије, слободне енциклопедије
Logo IAAF.png

Континентални куп у атлетици или ИААФ Континентални куп (енгл. IAAF Continental Cup) је такмичење континенталних атлетских репрезентација у организацији ИААФ (Међународна асоцијација атлетских федерација). од 2010. године. Континентални куп замењује Светски куп који се одржавао од 1977. године.

Систем такмичења[уреди]

Такмичење окупља најбоље међународне аткетичаре распоређену у четири континенталне екипе: Африка, Северна и Јужна Америка, Европа и Азија са Океанијом. Такмичење се одвија у 40 атлетских дисциплина (20 мушких и 20 женских.) У свакој дисциплини репрезентације ће имати два атлетичара, осим у тркама на 1500, 3000, 3000 са препрекама и 5000 метара у којима ће свака репрезентација имати по три атлетичара. За укупни збир бодова рачунат ће се резултати само два најбоља из сваке репрезентације. За разлику од Светског купа, Коначна табела Континенталног купа врши се према збиру бодова за мушкарце и жене.

Списак дисциплина[уреди]

Систем бодовања[уреди]

Екипни бодови према постигнутом пласману
Пласман 1 2 3 4 5 6 7 8
Бодови 8 7 6 5 4 3 2 1
Бодови за штафете – 1. = 15 бод. / 2. = 11 дод. / 3. = 7 бод. / 4. = 3 бода

Такмичења[уреди]

Прво такмичење Континенталног купа одржано је 4.и 5. септембра 2010. у Сплиту (Хрватска)

Победници[уреди]

Такмичење Датум Место Победник Бодова Други Бодова Трећи Бодова Четврти Бодова
2010 4.и 5. септембра Сплит Застава Хрватске Хрватска Европа 429 Америка 419,5 Африка 292 Азија/Океанија 286,5

Рекорди Континенталног купа[уреди]

Ово је списак рекорда Континенталног купа у обе конкурениције који су постигнути на такмичењима Светског купа и Континенталног купа постигнури после такмичења 2010. године

Мушкарци[уреди]

Дисциплина Рекорд Име Држава Датум Такмичење Реф.
100 м 9,87 (-0,2 м/сек) Обаделе Томпсон Застава Барбадоса Барбадос 11. септембар 1998 Јужноафричка Република 1998. Јоханесбург
200 м 19,87 (+0,1 м/сек) Волас Спирмон Застава Сједињених Америчких Држава САД 17. септембар 2006 Грчка 2006 Атина
400 м 44,22 Џереми Воринер Застава Сједињених Америчких Држава САД 4. септембар 2010 Хрватска 2010. Сплит [1]
800 м 1:43,37 Дејвид Лекута Рудиша Застава Кеније Кенија 5 септембар 2010 Хрватска 2010. Сплит [2]
1.500 м 3:31,20 Бернард Лагат Застава Сједињених Америчких Држава САД 20. септембар 2002 Шпанија 2002. Мадрид
3.000 м 7:32,19 Крег Мотрам Застава Аустралије Аустралија 17. септембар 2006 Грчка 2006. Атина
5.000 м 13:13.82 Мурузе Јефтер Застава Етиопије Етиопија 3. јул 1977 Немачка 1977. Диселдорф
10.000 м 27:38,43 * Werner Schildhauer Flag of the German Democratic Republic Источна Немачка 4. септембар 1981 Италија 1981. Рим
3.000 м препреке 8:09,67 Ричард Кипкембој Металонг Застава Кеније Кенија 5. септембар 2010 Хрватска 2010. Сплит [3]
110 м препоне 12,96 (+0,4 м/сек) Ален Џонсон Застава Сједињених Америчких Држава САД 17. септембар 2006 Грчка 2006 Атина
400 м препоне 47,37 Едвин Мозиз Застава Сједињених Америчких Држава САД 4. септембар 1981 Италија 1981. Рим
Скок увис 2,40 Хавијер Сотомајор Застава Кубе Куба 11. септембар 1994 Уједињено Краљевство 1994. Лондон
Скок мотком 5,95 Стивен Хукер Застава Аустралије Аустралија 5. септембар 2010 Хрватска 2010. Сплит [4]
Скок удаљ 8,52 (0.0 м/сек) Лари Мајрикс Застава Сједињених Америчких Држава САД 26. септембар 1979 Канада 1979. Монтреал
Троскок 17,61 (+0,6 м/сек) Јоелби Кесада Застава Кубе Куба 10. септембар 1994 Уједињено Краљевство 1994. Лондон
Бацање кугле 22,00 Улф Тимерман Flag of the German Democratic Republic Источна Немачка 5. октобар 1985 Аустралија 1985. Канбера
Бацање диска 71,25 Роберт Фазекаш Застава Мађарске Мађарска 21. септембар 2002 Шпанија 2002. Мадрид
Бацање кладива 82,68 Тибор Гечек Застава Мађарске Мађарска 12. септембар 1998 Јужноафричка Република 1998. Јоханесбург
Бацање копља 89,26 Андреас Торкилдсен Застава Норвешке Норвешка 5. септембар 2010 Хрватска 2010. Сплит [5]
Штафета 4 x 100 метара 37,59 Kaaron Conwright
Волас Спирмон
Тајсон Геј
Jason Smoots
Застава Сједињених Америчких Држава САД 16. септембар 2006 Грчка 2006 Атина
Штафета 4 x 400 метара 2:59,00 Нери Бренес Костарика
Бершон Џексон Сједињене Америчке Државе
Грег Никсон Сједињене Америчке Државе
Рикардо Чејмберс Јамајка
Америка 5. септембар 2010 Хрватска 2010. Сплит [6]
  • дисциплина укинута 1994

Жене[уреди]

Дисциплина Рекорд Име Држава Датум Такмичење Реф.
100 м 10,65 (+1,1 м/сек) Марион Џоунс Застава Сједињених Америчких Држава САД 12. септембар 1998 Јужноафричка Република 1998. Јоханесбург
200 м 21.62 (-0,6 м/сек) Марион Џоунс Застава Сједињених Америчких Држава САД 11. септембар 1998 Јужноафричка Република 1998. Јоханесбург
400 м 47,60 Марита Кох Flag of the German Democratic Republic Источна Немачка 6. октобар 1985 Аустралија 1985. Канбера
800 м 1:54,44 Ана Фиделија Кирот Застава Кубе Куба 9. септембар 1989 Шпанија 1989. Барселона
1.500 м 4:00,84 Марјам Јусуф Џамал Застава Бахреина Бахреин 17. септембар 2006 Грчка 2006. Атина
3.000 м 8:33,78 Тирунеш Дибаба Застава Етиопије Етиопија 16. септембар 2006 Грчка 2006. Атина
5.000 м 14:39.11 Месерет Дефар Застава Етиопије Етиопија 17. септембар 2006 Грчка 2006. Атина
10.000 м 30:52,51 * Елена Мајер Застава Јужноафричке Републике Јужноафричка Република 10. септембар 1994 Уједињено Краљевство 1994. Лондон
3.000 м препреке 9:25,46 Јулија Заруднева Застава Русије Русија 5 септембар 2010 Хрватска 2010 Split [7]
100 м препоне 12,60 (-0,3 m/s) Cornelia Oschkenat Flag of the German Democratic Republic Источна Немачка 9. септембар 1989 Шпанија 1989. Барселона
400 м препоне 52,96 Нежа Бидуане Застава Марока Мароко 11. септембар 1998 Јужноафричка Република 1998. Јоханесбург
Скок увис 2,05 m Бланка Влашић Застава Хрватске Хрватска 5. септембар 2010 Хрватска 2010. Сплит [8]
Скок мотком 4,70 m Светлана Феофанова Застава Русије Русија 4. септембар 2010 Хрватска 2010. Сплит [9]
Скок удаљ 7,27 m (+0,7 м/сек) Хајке Дрехслер Flag of the German Democratic Republic Источна Немачка 6. октобар 1985 Аустралија 1985. Канбера
Троскок 15,25 m (+1,7 м/сек.) Олга Рипакова Застава Казахстана Казахстан 4. септембар 2010 Хрватска 2010. Сплит [10]
Бацање кугле 20,98 Ilona Briesenick Flag of the German Democratic Republic Источна Немачка 24. септембар 1979 Канада 1979. Монтреал
Бацање диска 71,54 Илке Вилуда Flag of the German Democratic Republic Источна Немачка 10. септембар 1989 Шпанија 1989. Барселона
Бацање кладива 75,29 Камила Сколимовска Застава Пољске Пољска 17. септембар 2006 Грчка 2006. Атина
Бацање копља 68,14 Марија Абакумова Застава Русије Русија 5. септембар 2010 Хрватска 2010. Сплит [11]
Штафета 4 x 100 метара 41.37 Зилке Гладиш
Сабине Ригер
Ингрид Ауерсвалд
Марлис Гер
Flag of the German Democratic Republic Источна Немачка 6. октобар 1985 Аустралија 1985. Канбера
Штафета 4 x 400 метара 3:19.50 Кирстен Емелман
Сабине Буш
Дагмар Нојбауер
Марита Кох
Flag of the German Democratic Republic Источна Немачка 5. октобар 1985 Аустралија 1985. Канбера
  • дисциплина укинута 1994

Референце[уреди]

Спољашње везе[уреди]