Пређи на садржај

Ђуро Чагоровић

С Википедије, слободне енциклопедије
ђуро чагоровић
Ђуро Чагоровић
Лични подаци
Датум рођења(1904-09-14)14. септембар 1904.
Место рођењаМартинићи, код Даниловграда, Књажевина Црна Гора
Датум смрти27. новембар 1987.(1987-11-27) (83 год.)
Место смртиТитоград, СР Црна Гора, СФР Југославија
Професијадруштвено-политички радник
Деловање
Члан КПЈ одмарта 1931.
Учешће у ратовимаНародноослободилачка борба
СлужбаНОВ и ПО Југославије
Херој
Народни херој од27. новембра 1953.

Одликовања
Орден народног хероја
Орден народног ослобођења Орден заслуга за народ са златним венцем Орден братства и јединства са златним венцем
Орден партизанске звезде са сребрним венцем Орден за храброст Партизанска споменица 1941.

Ђуро Чагоровић (Мартинићи, код Даниловграда, 14. септембар 1904Титоград, 27. новембар 1987) био је учесник Народноослободилачке борбе, друштвено-политички радник Народне Републике Црне Горе и народни херој Југославије.

Биографија

[уреди | уреди извор]

Рођен је 14. септембра 1904. године у Мартинићима, код Даниловграда. Потицао је из сељачке породице. Основну школу завршио је у Спужу, а два разреда ниже гимназије у Даниловграду.

За време Првог светског рата, 1916. године, заједно с породицом био је интерниран од стране аустроугарских окупационих власти у логор у Мађарској, где је остао до краја рата. После завршетка рата, вратио се у родни крај, где је почео да учи каменорезачки занат и потом да ради као приватни мајстор.

Веома рано се укључио у рад револуционарне радничке омладине, а марта 1931. године био је примљен је у чланство Комунистичке партије Југославије (КПЈ). Од тада је учествовао у свим акцијама које КПЈ организовала на територији подгоричког и даниловградског среза. Био је секретар партијске ћелије у своме месту, па секретар Општинског бироа КПЈ у јеленачкој општини, а од 1938. године је био организациони секретар Месног комитета КПЈ за Даниловград. Због свог револуционарног рада, више пута је био хапшен и затваран на краћи временски период.

Као војник Југословенске војске, учествовао је у Априлском рату, 1941. године. После капитулације, избегао је заробљавање и вратио се кући. Као организациони секретар Месног комитета КПЈ у Даниловграду, радио је у партијској организацији даниловградског среза припремајући народ за отпор окупатору. Организовао је прикупљање и складиштење оружја у свом крају. Радиo је на војно-политичким припремама устанка и на обучавању омладине у руковању оружјем.

У Тринаестојулском устанку је учествовао као организатор борбе у свом крају. Руководио је акцијом за ослобођење Спужа и био један од организатора напада на Даниловград и одбрамбених борби на Вељем брду. Непосредно после устанка био је политички комесар Мартинићког герилског одреда. У борби на Јелином Добу, 18. октобра 1941. године, учествовао је као политички комесар батаљона „Бијели Павле“.

У бици на Пљевљима, 1. децембра 1941. године, с батаљоном „Бијели Павле“, као политички комесар, учествује у заузимању утврђења Мали Богишевац. Потом је из Санџака враћен по задатку и постављен за политичког комесара одреда „Бијели Павле“. Током зиме 1941/1942. године радио је на организовању партизанских јединица и руководо је акцијама у даниловградском срезу.

Био је учесник је Скупштине црногорских родољуба у манастиру Острогу 8. и 9. фебруара 1942. године. У борбама 9. марта 1942. био је рањен код манастира Острога. После извесног времена био је пребачен у болницу на Жабљаку, где је био оперисан. Приликом формирања Четврте црногорске ударне бригаде, био је постављен за политичког комесара Трећег батаљона. Са овим батаљоном истакао се у борбама на Горњем Вакуфу, Бугојну и Купресу.

Од септембра 1942. године био је члан Штаба Четврте црногорске ударне бригаде. Учесник је Првог заседања АВНОЈ-а у Бихаћу, новембра 1942. године. После тога, као већник АВНОЈ-а, радио је на организацији народне власти. У току Четврте непријатељске офанзиве радио је на збрињавању збегова народа и обезбеђењу смештаја, прехране и преноса рањеника.

Уочи битке на Сутјесци, маја 1943. године на ослобођеној територији је радио на мобилизацији нових јединица и организовању позадине. Учествује у бици на Сутјесци и с јединицама се пробија у источну Босну. После капитулације Италије, септембра 1943. године био је постављен за политичког комесара Друге команде подручја, где је радио до ослобођења Црне Горе.

На првом заседању ЗАВНО Црне Горе и Боке, одржаном у Колашину, новембра 1943. године изабран је за већника. Учествовао је и на Оснивачкој конференцији Народноослободилачког фронта Црне Горе, одржаној у Колашину 16. јула 1944. године и био изабран за члана Главног одбора.

После ослобођења Црне Горе, налазио се на разним одговорним дужностима:

Више пута је био биран за републичког посланика и члана Централног комитета Савеза комуниста Црне Горе. Пензионисан је 1963. године. Имао је чин мајора ЈНА у резерви.

Умро је 27. новембра 1987. у Титограду, а сахрањен је у родном месту.

Носилац је Партизанске споменице 1941. и других југословенских одликовања, међу којима су Орден народног ослобођења, Орден заслуга за народ са златном звездом, Орден братства и јединства са златним венцем и др. Орденом народног хероја одликован је 27. новембра 1953. године.

Литература

[уреди | уреди извор]