Поморавље (област) — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
мНема описа измене
цела страница изгледа као једна велика зајебанција, па не знам ни колико су сви подаци тачни
Ред 15: Ред 15:
== Становништво и насеља ==
== Становништво и насеља ==
Велика природна богатства учинила су да овај крај буде изузетно насељен, са густином насељености од 120 ст/км².
Велика природна богатства учинили су да овај крај буде изузетно насељен са густином насељености од 120 ст/км².Из раног бронзаног доба познато је десетак насеља,груписаних око Јухора.Велика Морава је била гранична зона у којој су се сретали утицаји Грка са југа,[[Трачани|Трачана]] са истока и [[Илири|Илира]] са запада [[Балканско полуострво|Балкана]].У VI веку п.н.е. на овим територијама живе полу илирско племе [[Дарданци]],које у I веку н.е.поробљавају римљани и граде на овим територијама једну одсвојих провинција Мезију.Падом Смедерева почело је исељавањесрба јер су турци одвели велики број становништва у ропство. Становништво се исељавало у Угарску а ратовањем са Аустријом против Турске,миграције су вршене ка Славонији и Војводину.Велико Поморавље има 288 насеља.Највећа градска насеља уВеликом Поморављу су:[[Смедерево]] које је и шумадијски иподунавски град,[[Деспотовац]] ,[[Јагодина]],Ћуприја и Параћин. Сановништво је хомогено и апсолутну већину чине срби.На југу регије живи становништво које је досељено са [[Косово и Метохија|Косова и Метохје]],док је у северном делу Тимочко - браничевско становнишвто.Динарског становништва је мало као и торлачког.После Другог св.рата велики број људи је дошао из пиротског и врањског краја.Регија је богата старим античким насељима као што су Виминацијум([[Костолац]]),Идимум(Медведја),Хореум Марги([[Ћуприја (град)|Ћуприја]]),Сарматес(Параћин),
Из раног бронзаног доба познато је десетак насеља, груписаних око [Јухор]а. Велика Морава је била гранична зона у којој су се сретали утицаји Грка са југа, [[Трачани|Трачана]] са истока и [[Илири|Илира]] са запада [[Балканско полуострво|Балкана]]. У VI веку п.н.е. на овим територијама живело је полуилирско племе [[Дарданци]], које у I веку н.е. поробљавају Римљани и граде на овим територијама једну од својих провинција - Мезију. Падом Смедерева почело је исељавање Срба јер су Турци одвели велики број становништва у ропство. Становништво се исељавало у Угарску, а ратовањем са Аустријом против Турске, миграције су вршене ка Славонији и Војводини.
Арсена([[Ражањ за печење|Ражањ]] ).

Велико Поморавље данас има 288 насеља. Највећа градска насеља су:

* [[Смедерево]] које је и шумадијски и подунавски град
* [[Деспотовац]]
* [[Јагодина]]
* [[Ћуприја]]
* [[Параћин]]

Становништво је хомогено и апсолутну већину чине Срби. На југу регије живи становништво које је досељено са [[Косово и Метохија|Косова и Метохије]]
Динарског становништва је мало као и торлачког. После Другог светског рата велики број људи је дошао из пиротског и врањског краја. Регија је богата старим античким насељима као што су Виминацијум ([[Костолац]]), Идимум (Медвеђа), Хореум Марги ([[Ћуприја (град)|Ћуприја]]), Сарматес (Параћин), Арсена ([[Ражањ (место)|Ражањ]]).


== Види још ==
== Види још ==

Верзија на датум 18. мај 2015. у 22:25

Велико Поморавље обухвата широку долину Велике Мораве од састава Јужне Мортаве и Западне Мораве близу Сталаћа, до ушћа у Дунав.Велико Поморавље обухвата долину а не слив реке. Висина земљишта је до 160 м над.в. На западу је ограничено Темнићем, планинама Јухором и крагујевачким Црним Врхом, као ишумадијским побрдјем изнад Лапова, Велике Плане и Азање. Источну границу представљају родопске планине Рожањ и Буковик,затим карпатске планине Кучај и Баба, родопски Ресавски хумови и ниско земљиште ка Стигу.

Геолошке карактеристике

Поморавље је Панонска макрорегија и мезорегија перипанонске Србије.То је геотектонска целина-тектонски ров-створен у пиринејској фази и испуњен језерским седиментима,те се разликује од брежуљкасте Шумадије и планинског-котлинске источне Србије.Композитна долина се састоји од:

  • Горњовеликоморавске котлине(са Параћинско-Јагодинским делом и Темнићко-Левачким делом),(измедју домне епигеније Сталаћке клисуре-22км;дубоке330м;која је усечена измедју Послоњских и Мојсинских планина у отпорнијим шкриљцима) и плитке и широке епигеније Багрданске клисуре-дугачке 17 км дубока 380 м усечена ушкриљце и гранит.
  • Доњовеликоморавског заливског проширења –дуго 60 км,између Свилајнца и Пожаревца[1].

Долина Велике Мораве је не само полигенетска (тектонско, флувијално, абразиона), већ и полиморфна (клисуре и котлине) и полифазна(пет пространих тераса са флувијалним прегибом високим 70 м,који одваја ниску од најниже моравске терасе). Поморавље је предиспонирано Моравском дислокацијом и то је тектонски ров који је у даљој еволуцији био залив Панонског мора. Тим тектонским ровом је обележен суток Родопида, Карпатида и Панонида. Док је Банатско тле дуж јужнопанонске дислокације најдубље тонуло,у Великом Поморављује процес ишао спорије али ипак брже него у Шумадији.Истовремено су Карпатиди издизани свођени и раседани. Спуштено тле је потопило Панонско море па је створен великоморавски залив. Залив је постао у миоцену а заливска фаза се завршила крајем понта. Тада се појавио ток Велике Мораве на висини од 500м,и почела есхумација палеорељефа саизградњум речне долине. Да овај тектонски ров не мирује и данас говори сеизмичка активност регије(Ресавски сеизмички рејон и рејон Јухора).На високој језерској равни која је означила висину (500м), време и смену абразионог флувијалним процесом се развило ток Велике Мораве. Као последица усецања јавља се и већи број епигенија -10: Сталаћка клисура и Багрданска клисура(домна), Црнице у габру Главице ( узводно од Параћина), Јовановачке реке у Грацу, Грзе (ртна епигенија),Црнице у Забрешкој клисури(ивична епигенија), Каленићке реке, Ресаве измедју Пасторка и Маћехе.Велика Морава је прибијена уз западни обод котлине а као последица тога је појава асиметрије,јер се јавило јаче издизање Карпатида, спуштање моравске дислокације и спорије спуштање Шумадије. Велика Морава/245км/постаје од Јужне Мораве 343 км и Западне Мораве 295 км код Сталаћа. Благо је нагнута ка северу као и њено меандерско корито. Река је формирана у понту а од тада је однела моћну серију седимената и усекла пет тераса, пре него што је издубила данашње корито у висини од 150 м).Пад ове реке је мали за искоришћавање у хидроенергетске сврхе.Поплаве су последица јаке ерозије у сливовима Западне анарочито Јужне Мораве. Језава је мања приотока Дунава код Смедерева,дужине 38 км, и у целој дужини је развијена у квартарним наслагама Велике Мораве чији је рукавац била до 1897. када је од ње одвојена насипом.У климатском погледу регија показује прелазне обликеизмедју степско континенталне климе низије и умереноконтиненталне климе јузног обода. Годишње падне у просеку око 610 мм падавина.

Велико поморавље се наставља на:

Становништво и насеља

Велика природна богатства учинила су да овај крај буде изузетно насељен, са густином насељености од 120 ст/км². Из раног бронзаног доба познато је десетак насеља, груписаних око [Јухор]а. Велика Морава је била гранична зона у којој су се сретали утицаји Грка са југа, Трачана са истока и Илира са запада Балкана. У VI веку п.н.е. на овим територијама живело је полуилирско племе Дарданци, које у I веку н.е. поробљавају Римљани и граде на овим територијама једну од својих провинција - Мезију. Падом Смедерева почело је исељавање Срба јер су Турци одвели велики број становништва у ропство. Становништво се исељавало у Угарску, а ратовањем са Аустријом против Турске, миграције су вршене ка Славонији и Војводини.

Велико Поморавље данас има 288 насеља. Највећа градска насеља су:

Становништво је хомогено и апсолутну већину чине Срби. На југу регије живи становништво које је досељено са Косова и Метохије Динарског становништва је мало као и торлачког. После Другог светског рата велики број људи је дошао из пиротског и врањског краја. Регија је богата старим античким насељима као што су Виминацијум (Костолац), Идимум (Медвеђа), Хореум Марги (Ћуприја), Сарматес (Параћин), Арсена (Ражањ).

Види још

Извори

  1. ^ Марковић Ђ. Ј.: Проблеми морфохидрогенезе природе Југославије.1966

Литература