Јужни Словени
Јужни Словени су група словенских народа који су се настанили на Балкану (јужно од Саве и Дунава), у Панонској низији (северно од Саве и Дунава) и на источним Алпима. Државе у којима Јужни Словени чине већину становништва су Словенија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Србија, Црна Гора, Северна Македонија и Бугарска.
Историја[уреди | уреди извор]
Јужни Словени су се населили на просторе које данас насељавају током 6. и 7. века. У средњем веку су формирали низ својих држава, које су често биле под притиском својих несловенских суседа, Византинаца, Немаца, Млетака и Мађара, а касније и османских Турака.
Турци ће постепено освојити готово све јужнословенске државе и територије, са изузетком подручја данашње Словеније и делова данашње Хрватске, које ће бити под влашћу Хабзбурга и Млетака. Изузетак ће бити и независна јужнословенска Дубровачка република. Крајем 17. и у првој половини 18. века, Хабзурзи ће успоставити своју власт на делу јужнословенских земаља којима су пре тога владали Турци.
У 19. веку, државност Србије, Црне Горе и Бугарске биће обновљена, али ће остатак јужнословенских земаља остати под турском и хабзбуршком влашћу. Коначно избацивање Турака из јужнословенских земаља десиће се завршетком Првог балканског рата (1912—1913. године), а коначно избацивање Хабзбурга завршетком Првог светског рата (1918. године).
Стварањем Краљевства Срба, Хрвата и Словенаца (касније Југославије) 1918. године, борба Јужних Словена за обнову своје државности биће заокружена, али ће међусобни политички и верски спорови јужнословенских народа утицати да се ова држава два пута распадне, први пут 1941. а потом и 1991—1992. године. Распад заједничке југословенске државе завршен је раздвајањем Србије и Црне Горе 2006. године, као и једностраним проглашењем независне Републике Косово 2008. године, у којој су већински народ несловенски Албанци, али у којој су и Срби признати као државни народ.
Јужнословенски народи и етничке групе[уреди | уреди извор]
- Срби (Србија; Црна Гора; Босна и Херцеговина — углавном у Републици Српској; Хрватска)
- Црногорци (Црна Гора)
- Македонци (Северна Македонија)
- Хрвати (Хрватска; Босна и Херцеговина — углавном у Федерацији Босне и Херцеговине; Србија — углавном у Војводини)
- Словенци (Словенија)
- Бошњаци (Босна и Херцеговина — углавном у Федерацији Босне и Херцеговине; Србија — углавном у Рашкој области; Црна Гора)
- Бугари (Бугарска)
- Мање етничке групе и подгрупе:
- Југословени (Србија; Црна Гора; Босна и Херцеговина)
- Муслимани (Босна и Херцеговина; Србија; Црна Гора)
- Буњевци (Србија — Војводина; Мађарска)
- Шокци (Србија — Војводина; Хрватска; Мађарска)
- Јањевци (Србија — Косово и Метохија; Хрватска)
- Крашовани (Румунија — Караш-Северин)
- Градишћански Хрвати (Аустрија — Бургенланд)
- Молишки Словени (Италија — Молизе)
- Торбеши (Македонија)
- Горанци (Србија — Косово и Метохија; Албанија; Македонија)
- Помаци (Бугарска; Грчка; Турска)
- Палћени (Румунија; Србија — Војводина)
Религија[уреди | уреди извор]
Јужни Словени су подељени у верском смислу. Тако су Срби, Црногорци, Бугари и Македонци претежно православни хришћани, Хрвати и Словенци су претежно католички хришћани, док су Бошњаци претежно муслимани. Мање јужнословенске етничке групе су такође подељене на ове три вероисповести.
Види још[уреди | уреди извор]
- Јужнословенски језици
- Словени
- Словенско насељавање Балканског полуострва
- Словенска племена у областима Македоније
Литература[уреди | уреди извор]
- Живковић, Тибор (1996). „О племенском устројству и војној снази подунавских Словена у VI и VII веку”. Зборник радова Византолошког института. 35: 95—116.
- Живковић, Тибор (1997). „Прилог хронологији аварско-словенских односа 559-578. године”. Историјски часопис. 42-43 (1995-1996): 227—236.
- Живковић, Тибор (1997). „Етничке промене на територији данашње Србије у периоду од VI до X века” (PDF). Гласник Етнографског института САНУ. 45 (1996): 89—100.
- Живковић, Тибор (1997). „Односи Авара и подунавских Словена од 579. до 626. године”. Зборник Матице српске за историју. 56: 7—18.
- Живковић, Тибор (1999). „Етнички идентитет Јужних Словена (VII-XI век) - сведочанства савременика”. Меридијани. 23 (3-4): 25—29.
- Живковић, Тибор (2000). Словени и Ромеји: Славизација на простору Србије од VII до XI века (PDF). Београд: Историјски институт САНУ.
- Живковић, Тибор (2002). Јужни Словени под византијском влашћу (600-1025). Београд: Историјски институт САНУ, Службени гласник.
Спољашње везе[уреди | уреди извор]
- Византијски Илирикум - Насељавање Словена на јутјубу
- Византијска Далмација - Долазак Срба на јутјубу
- Стари словенски богови (РТС Образовно-научни програм - Званични канал)
- Срби и Хришћанство на јутјубу
![]() |
Јужни Словени на Викимедијиној остави. |