Светско првенство у фудбалу 1990. године је било 14. по реду и одржано је у Италији од 8. јуна до 8. јула. ФИФА је Италију одабрала као домаћина 19. маја1984. године. Западна Немачка је победила Аргентину са 1-0. Аргентина је Западну Немачку победила у финалу Светског првенства у фудбалу у Мексику1986. године .
Од 5. до 8. места Од 9. до 16. места Од 17. до 24. места
Три репрезентације су се квалификовале за такмичење по први пут: Костарика, Република Ирска и УАЕ. Репрезентација САД је поново учествовала на првенству након четрдесетогодишње паузе. Репрезентација Мексика је дисквалификована са првенства након што је на претходно омладинско такмичење послала знатно старијег и искуснијег играча. Репрезентација Чилеа је такође дисквалификована, након што је голман Чилеа, Роберто Рохас, глумио повреду коју је наводно задобио тако што су навијачи на терен бацили упаљену бакљу током утакмице са Бразилом.
У трци за избор домаћина такмичења су били главни фаворити Италија и СССР. Италија је добила више гласова.
Званична маскота такмичења је била фигура која се звала Ћао. Фигура је била у облику играча у бојама италијанске заставе. Име фигуре је значајно по томе што је име уједно и поздрав на италијанском језику.
Од свих до тада одржаних светских првенстава, на овом првенству постигнуто је најмање голова по мечу мечу. Укупно је био 115 голова, односно 2,21 гола по мечу. Укупно време игре је износило 4920 минута, што је у броју голова прерачунато у један гол на сваких 42.7 минута, тј. свега 2.1 гола на 90 минута.
Репрезентација Републике Ирске је дошла до четвртфинала упркос чињеници да је до тог круга дала свега два гола. Ниједну утакмицу нису добили у регуларном времену, већ или у продужецима или на пенале. У четвртфиналу су изгубили од Италије.
Иако је Енглеска прво изгубила у полуфиналу а затим и у мечу за треће место, навијачи су играче у Енглеској дочекали као хероје. Разлог томе је што је ово такмичење било њихово најбоље од 1966. године, када су победили на првенству одржаном у Енглеској.
По први пут су се пеналима одлучивали исходи обе полуфиналне утакмице.
По први и једини пут једна репрезентација из Централе Америке је победила два европска тима: Костарика је победила Шкотску са 1-0 и Шведску са 2-1.
По први пут је Светско првенство у фудбалу имало званичну песму. То је била Un'estate italiana, коју је компоновао Ђорђо Мородер.
Финале првенства:
По први пут је једна репрезентација играла три пута у финалу за редом - Западна Немачка 1982. и 1986. године. Овај успех је касније поновио Бразил 1994, 1998. и 2002. године.
Ово првенство је по први пут у финалу имало учесника финала претходног првенства 1986. године. Тада су се такође састали Западна Немачка и Аргентина, која је победила.
Педро Монзон из Аргентине је први играч икада који је добио црвени картон у финалу и који је морао да напусти финалну утакмицу.
По први пут репрезентација која је губила није дала гол: Западна Немачка је постигла гол из пенала који је аргентински голман Серхио Гојкоечеа умало одбранио у 85. минуту игре. Пенал је досуђен након фаула над Рудијем Фелером а извео га је Андреас Бреме.
Ово је последње првенство у којем је било дозвољено да голмани узму у руке лопту коју им директно шаљу саиграчи и потом је пошаљу другом саиграчу. Ово правило је ступило на снагу пред Светско првенство у фудбалу 1994. Голмани могу лопту да прихвате од једног саиграча и пошаљу је другом саиграчу било којим делом тела, осим руку. Верује се да је ово правило донесено након утакмице између Египта и Републике Ирске у којој је на тај начин изгубљено много времена и сама утакмица је била знатно продужена.
Последњи пут на овом првенству су судије носиле традиционално једноставне дресове обојене у црно. На Светском првенству 1994. је први пут омогућено судијама да бирају боје дресова које би да носе.
На овом првенству су играчи последњи пут носили дресове на којим су били исписани само бројеви. На Светском првенству 1994. године су играчи на дресовима имали написана презимена или надимке поред бројева.
Последње првенство америчке авио-компаније Пан Ам као једног од спонзора. Наредне године, 1991. године, Пан Ам је престао да лети и убрзо је компанија угашена.