Портал:Тенкови
[уреди]
Портал:Тенкови
![]() |
![]() |
![]() |
![]() ![]() ![]() |
Тенк је тешко оклопљено и добро наоружано гусенично борбено возило намењено за уништавање непријатељске пешадије, оклопних возила и утврђених положаја. Тенк служи као подршка пешадији или дјелује самостално. Има главни топ великог калибра који се најчешће налази у покретној куполи и додатне митраљезе. Својим оклопом штити посаду, а има могућност кретања по тешким теренима. Главно је стратешко и тактичко оружје у копненој војсци. Као војно средство, тенк се прво појавио у Првом светском рату као иновација британске војске и послужио је у пробијању добро утврђених рововских положаја. У Другом светском рату, тенк је направио револуцију у ратовању, и скупа са ваздухопловством створили су окосницу војног деловања у војној доктрини муњевитог ратовања (нем. blitzkrieg) коју су усавршили и примењивали Немци, иако су теоретске основе поставили Енглези по завршетку Првог светског рата. Данас тенкови ретко делују самостално, пошто су организовани у оклопно-механизоване јединице, које укључују подршку пешадије, која прати тенкове у оклопним транспортерима или борбеним возилима пешадије. Такође их обично прате авиони за извиђање и подршку. |
![]() ![]() ![]() ![]() |
||
Детаљније... | ![]() |
[уреди]
M-84AS је најмодернији борбени тенк из Србије. Тенк је модификована верзија југословенског тенка М-84.
M-84AS је представила у јавност 2004. године предузеће Југоимпорт-СДПР, под називом „М-84АБ1“. Касније је преименован у M-84AS. Развијен је заједно са Русијом, а тенк показује паралеле са савременим руским програмом Т-72М1М за модернизацију тенкова из серије Т-72 који се нуди од 2005. године. У нови тенк је уграђен побољшани систем за управљање ватром са интегрисаном дневно-ноћном нишанском справом.
Постојећи топ замењен је новим, који поред бољих карактеристика омогућава изузетно лаку и брзу замену топовске цеви у пољским условима. Нови тенк има могућност испаљивања противоклопне ракете са ласерским навођењем кроз цев топа чиме је омогућено прецизно дејство по непријатељским циљевима на даљинама до 6 km. У борбени комплет тенка уведено је нови поткалибарни пројектил са језгром од тешког метала, као и пројектил са вишеструком кумулативном бојевом главом, чији је основни задатак борба против савремених тенкова заштићени вишеслојним оклопима.
Због све веће пробојне моћи савремених противоклопних средстава нови тенк М-84АБ1 опремљен је реактивним оклопом који пружа заштиту и против савремених тандем-кумулативних пројектила. Осим повећане оклопне заштите, нови тенк опремљен је и савременим електрооптичким системом за заштиту од дејства жично и ласерски навођених противоклопних ракета.
[уреди]
...М1 Абрамс има тежину од 69.54 t?
...Т-44 има тежину од 31.9 t?
...да је Курска битка највећа тенковска битка икада?
...да Маус (тенк) има масу од 188 тона t?
[уреди]
[уреди]
Уколико напишете неки кратак чланак (клицу) из области тенкова молимо вас да користите шаблон {{Клица-тенкови}} како би га означили да чланак није завршен и да му треба допуна. Клице из области оклопних возила (тенкова) можете наћи у категорији : Клице тенкови.
[уреди]