Пређи на садржај

Република Српска — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
поправљен председник, човек је преминуо
Ред 634: Ред 634:
* [[Орден Републике Српске]]
* [[Орден Републике Српске]]
* [[Херцеговина (Република Српска)]]
* [[Херцеговина (Република Српска)]]
* [http://www.petitiononline.com/nasaBIH/petition.html ABOLISH THE REPUBLIC OF SRPSKA]


==Спољашње везе==
==Спољашње везе==

Верзија на датум 8. децембар 2007. у 22:18

Република Српска
Republika Srpska
Застава Републике Српске Амблем Републике Српске
Застава Амблем
Химна: Боже правде (инструментал)
Положај Републике Српске
Главни град de jure Сарајево, de facto Бања Лука
Службени језици српски, хрватски и бошњачки језик
Влада Република
 - Предсједник вршилац дужности Игор Радојичић (СНСД)
 - Премијер Милорад Додик (СНСД)
Површина  
 - Укупно 25.053 km² [1]
 - Вода (%) n/a
Становништво
 - Процјена 2005. 1.479.634 [1]
 - Густина 59/km2[1]
 - Народна
  припадност
  (1996)
Срби: 90%
Бошњаци: 7%
Остали: 3%
Валута Конвертибилна марка (КМ)
Број насеља 2.735
Временска зона UTC +1

Република Српска (скраћено: РС, Српска) један је од два ентитета од којих је састављена Босна и Херцеговина. Други ентитет је Федерација Босне и Херцеговине.

Република Српска је основана 9. јануара 1992. године као реакција српског народа на референдум о независности БиХ. По Дејтонском споразуму она је један од два ентитета Босне и Херцеговине с једнодомним парламентом те заузима 49% територије БиХ. Парламент-Народна скупштина састоји се од 83 посланика који се бирају на изборима сваке четврте године. Парламент има законодавну власт. Влада РС има извршну власт. Предсједник РС има велика овлашћења. Он се бира на непосредним изборима сваке четврте године. Нивои власти су општина односно град (Бања Лука и Источно Сарајево) и република. Бања Лука је de facto главни град Републике Српске, док је по Уставу главни град Републике Сарајево.

Републикa Српска има своју владу, амблем, химну, предсједника, скупштину, полицију и поштански систем. Уставни суд Босне и Херцеговине је 1. априла 2006. одлучио да чланови Закона о употреби заставе, грба и химне Републике Српске, а који се односе на химну и грб, нису у складу са Уставом Босне и Херцеговине. Уредбом Владе Републике Српске од 16. јуна 2007. уместо грба користи се амблем Републике Српске

Историја

Датотека:Rep.Srpska(cir).png
Положај Републике Српске

Српска Република Босна и Херцеговина проглашена је 9. јануара 1992. године, док је 28. фебруара донијет Устав Републике Српске Босне и Херцеговине, у којем је писало да територија ове републике обухвата српске аутономне области, општине и друге српске етничке ентитете у Босни и Херцеговини. Република је проглашена дијелом југословенске федералне државе.

Када је Босна и Херцеговина 5. априла 1992. године прогласила независност, Српска Република Босна и Херцеговина проглашава 7. априла 1992. године одвајање од Босне и Херцеговине и останак у Југославији. Име републике је промијењено у Република Српска 12. августа 1992. године.

30. августа 1995. НАТО пакт покреће Операцију Намјерна сила.

Послије рата, који је трајао од 1992. до 1995. године, потписан је Дејтонски мировни споразум, 21. новембра 1995. године. Република Српска је међународно призната као један од два ентитета (државе) који чине Босну и Херцеговину (други ентитет је Федерација Босне и Херцеговине). Република Српска обухвата 49% територије Босне и Херцеговине, а Федерација Босне и Херцеговине 51%. Арбитражном одлуком о статусу Брчког, те успостављањем Дистрикта Брчко БиХ 2000. године, посјед територије оба ентитета је смањен за отприлике 0.5 - 1.0 %.

Током протеклих година, неке ингеренције Републике Српске изричито дефинисане дејтонским уставом и његовим анексима пренесене су на ниво Босне и Херцеговине (царинска и гранична служба, војска, правосуђе - оснивањем Суда БиХ и Високог судског и тужилачког савјета итд.).

Географија

Положај, величина и границе

Стари мост у Вишеграду.

Територија Републике Српске налази се између 42°°33' и 45°°16' сјеверне географске ширине и 16°°11' и 19°°37' источне географске дужине. Заузима мањи дио јединственог српског етничког простора западно од Дрине, односно захвата сјеверни и источни дио геопростора Босне и Харцеговине. Велики дио српског геопростора је према Дејтонском споразуму остао изван Републике Српске - дио Крајине, Озрена, Посавине и Херцеговине, дијелови Подриња, сарајевске котлине, те дио Јадранског приморја. Република Српска има површину од 25.053 km² или 49% територије Босне и Херцеговине, на којој живи 1.479.634 становника (2005.).

Природне одлике

Датотека:Mrakovica.jpg
Споменик жртвама усташко-фашистичког терора на Мраковици

Природне одлике Републике Српске су веома сложене, што је резултат њене припадности различитим природногеографским цјелинама и њиховој геоморфолошкој еволуцији.

У геоморфолошком изгледу на простору Републике Српске се смјењују различити облици. У сјеверном перипанонском дијелу брежуљкасти терени, изграђени од кенозојских наслага, постепено се спуштају у равничарске просторе са алувијалним заравнима и ријечним терасама; он уједно чини и најплоднији дио Републике Српске. На том простору издижу се само неколико усамљених планина – Козара, Просара, Мотајица, Вучијак и Требовац, те крајњи сјеверо-источни огранци Мајевице. Према југу равничарски простор преко брежуљкастог терена прелази у планинско подручје које заузима и највећи дио површине Републике Српске.

Клима

Република Српске се налази у сјеверном умјереном појасу, и могу се издвојити три климатска поднебља.

  • Средоземни, са варијантама класичне и измијењене средоземне климе.
  • Планински, који обиљежава обиље снијега зими, и пријатна и свјежа љета.
  • Континентални, са варијантама умјерено-континенталне и континенталне климе.

Хидрографија

Са хидролошког аспекта, простор Републике Српске се може означити као релативно богат површинском и подземном хидролошком мрежом. Сви главни ријечни токови хидролошки припадају сливу Црног мора.

Вегетација

Вегетација Републике Српске се одлукује великом разноликошћу, што је највећим дијелом посљедица климатских услова. Посебан значај има шумски комплекс, а међу најраспрострањеније спада подручје климазоналне вегетације храстових шума. На сјеверу, уз обалу ријеке Саве и њених већих притока, налази се појас храста лужњака, који је мјестимично испрекидан шумама храста китњака и обичног граба. Просторно, овај појас се наставља на шумски појас у Славонији познат под називом "славонске храстове шуме". Јужније, на брежуљкастим и уздигнутијим просторима, налази се шумска заједница храста китњака и обичног граба, а мјестимично су се развиле и букове шуме претпланинског појаса.

Демографија

Етничка карта БиХ 2006. године

Још у прошлом вијеку већинско становништво у Босни и Херцеговини било је православно (Срби), што показује и попис из 1865. године, када је забиљежено 46,3% православних, 30,4% муслимана и 22,7% католика. Сличан однос у оквиру етничке структуре биљежи и посљедњи аустроугарски попис из 1910. године (43,4% православних, 32,3% муслимана и 23,3% католика). Већинско православно становништво забиљежено је и пописима у периоду између два свјетска рата (из 1921. и 1931. године), те и у знатном дијелу послијератног периода (пописи из 1948, 1951. и 1961). Попис из 1971. године први пут је показао да је измијењена етничка структура становништва бивше СР БиХ и да су Муслимани у њој постали релативна већина (39,6% Муслимани, 37,2% Срби и 20,6% Хрвати). По подацима Републичког завода за статистику број становника Републике Српске је у порасту[1]. По њиховим проценама у РС је:

  • 2001. године живјело 1.447.477 становника
  • 2002. - 1.455.446 становника
  • 2003 - 1.463.465 становника
  • 2004. - 1.471.529 становника и
  • 2005. 1.479.634 становника

Економија

Посљедице рата 1991-1995. године оставиле су тешко насљеђе за Економију Републике Српске као и читаве Босне и Херцеговине. Укупне ратне штете у БиХ цијене се са 100 млрд USD, од чега око једне трећине отпада на Републику Српску. Економски опоравак Босне и Херцеговине и Републике Српске након 1995. године иде веома споро. То се види посебно преко кретања БДП per capita. У 2002. години у читавој БиХ овај индикатор се процењује са 1200-1300 USD, док је на почетку 1992. он износио cca 2200 USD. Уз ово, процјењује се да БДП per capita у Републици Српској заостаје иза просјека БиХ за 20%. БДП је у 2005. години у цијелој РС износио 5.251.162.000 конвертибилних марака[1].

Туризам

У срцу Балкана, а на простору сјевера и истока Босне и Херцеговине налази се Република Српска.

Иако територијално невеликој, Републици Српској припадају богати, али разуђени природни ресурси. Они представљају њену особеност и велику предност будући да се климатске зоне протежу од медитеранске на југу Херцеговине, до умјерено-континенталне која преовлађује у сјеверним дијеловима.

Природа, велики неимар, заиста је богато наградила сваком љепотом њене становнике, који су умјели да воле и поштују своју земљу као нешто најсветије. Издвојимо ли те драгуље из природног богатства Републике Српске, то би свакако биле њене алпске планине, Зеленгора, Трескавица, Јахорина, Романија, потом Грмеч, Козара, Озрен и многе друге, са огромним шумским и ловним богатством.

У њеним подножјима прострле су се питоме и плодне равнице житне Посавине и Семберије, Лијевче поља и лагано заталасаних Поткозарја и Подгрмеча, као и предјели херцеговачког краса, прошараног плодним крашким пољима.

Водотоци моћних ријека Уне, Сане, Врбаса, Укрине, Дрине и Таре, засигурно најбистријих ријека на читавом Балкану, богати су сваковрсном рибом.

Подјела

Дистрикт Брчко дијели територију Републике Српске на западни и источни дио. У западном дијелу се издваја географски регион познат као Босанска Крајина и Посавина, док се у источном дијелу издвајају Семберија, Романија и Источна Херцеговина.

Основни подаци о општинама Српске
Име општине Седиште општине број насеља Површина (km²) број стан.1996. број стан.2004.
Град Бања Лука Бања Лука 54 1.225,05 217.968 224.647
Општина Берковићи Берковићи 21 241,27 2.660 2.799
Општина Бијељина Бијељина 61 724,69 104.831 109.211
Општина Билећа Билећа 61 632,35 11.864 12.282
Општина Бос. Костајница Босанска Костајница 12 85,11 7.467 7.874
Општина Босански Брод Босански Брод 23 228,46 13.035 20.424
Општина Братунац Братунац 50 291,71 18.762 23.006
Општина Вишеград Вишеград 163 448,93 17.822 19.419
Општина Власеница Власеница 37 225,20 19.328 20.437
Општина Вукосавље Вукосавље 13 86,83 1.761 5.454
Општина Гацко Гацко 71 735,89 9.951 10.300
Општина Градишка Градишка 68 762,06 59.494 61.440
Општина Дервента Дервента 57 516,41 37.140 42.747
Општина Добој Добој 82 808,85 76.550 80.464
Општина Доњи Жабар Доњи Жабар 6 46,80 2.768 2.912
Општина Зворник Зворник 61 371,96 43.718 51.688
Општина Источни Дрвар Потоци 3 66,17 3 62
Општина Источни Мостар Требиње 3 85,72 326 794
Општина Источни Стари Град Горње Биоско 19 83,39 3.050 3.185
Општина Језеро Језеро 12 29,21 533 1.316
Општина Калиновик Калиновик 68 678,93 4.614 4.871
Општина Касиндо Сарајево 5 27,50 16.190 16.754
Општина Кнежево Кнежево 20 318,93 11.793 12.278
Општина Козарска Дубица Козарска Дубица 61 497,92 33.289 34.916
Општина Котор Варош Котор Варош 43 545,49 16.129 20.025
Општина Крупа на Уни Доњи Дубовик 9 104,43 1.615 1.949
Општина Купрес Ново Село 5 35,04 5 483
Општина Лакташи Лакташи 37 388,17 39.196 40.311
Општина Лопаре Лопаре 35 283,87 16.047 16.983
Општина Лукавица Лукавица 8 38,13 8.807 9.129
Општина Љубиње Љубиње 21 321,97 4.085 4.258
Општина Милићи Милићи 55 266,99 9.659 10.214
Општина Модрича Модрича 23 314,22 27.111 28.581
Општина Мркоњић Град Мркоњић Град 38 638.19 16.088 20.004
Општина Невесиње Невесиње 57 873,97 18.260 18.955
Општина Нови Град Нови Град 48 483,22 28.502 31.144
Општина Осмаци Осмаци 16 71,35 4.529 4.807
Општина Оштра Лука Оштра Лука 24 204,65 2.463 3.319
Општина Пале Пале 63 491,93 26.046 26.959
Општина Пелагићево Пелагићево 11 124,47 4.824 6.435
Општина Петровац Дринић 6 146,20 0 189
Општина Петрово Петрово 8 106,31 11.478 12.044
Општина Приједор Приједор 71 842,75 90.002 98.570
Општина Прњавор Прњавор 63 629,96 48.292 49.821
Општина Рибник Горњи Рибник 28 501,96 7.881 9.008
Општина Рогатица Рогатица 118 636,42 12.383 14.850
Општина Рудо Рудо 89 343,53 8.807 9.801
Општина Соколац Соколац 94 722,53 16.858 17.449
Општина Србац Србац 39 452,73 24.044 24.739
Општина Сребреница Сребреница 81 533,32 16.305 21.879
Општина Теслић Теслић 57 819,49 43.345 49.021
Општина Требиње Требиње 141 889,60 30.086 31.299
Општина Трново Трново 24 113,56 1.645 2.594
Општина Угљевик Угљевик 24 173,37 16.142 17.005
Општина Устипрача Копачи 70 118,66 2.453 3.095
Општина Фоча Фоча 101 1.114,06 22.229 25.489
Општина Хан Пијесак Хан Пијесак 26 326,75 4.740 4.902
Општина Чајниче Чајниче 36 274,60 4.237 5.311
Општина Челинац Челинац 30 362,09 16.980 17.536
Општина Шамац Шамац 20 185,15 22.110 23.339
Општина Шековићи Шековићи 38 218,79 9.612 10.167
Општина Шипово Шипово 43 550,52 7.973 10.585
Република Српска Бања Лука 2.731 24.467,79 1.355.885 1.471.529

Градови

Зграда Градске палате у Бањој Луци

Већи градови Републике Српске су (2005.):

Напомене:

  1. Град Брчко (38.479) налази се у Дистрикту Брчко, који је под заједничком управом Републике Српске и Федерације Босне и Херцеговине.
  2. Многи градови Републике Српске су у вријеме цивилног рата у Босни и Херцеговини добили префиксе изведене од придјева српски: Српски Брод (Брод), Србиње (Фоча), Српско Сарајево (Источно Сарајево), итд. Касније су многим од ових градова враћена стара имена, или су добили нова имена без префикса српски. Примјера ради, данашњи Брод се прије рата звао Босански Брод, да би му током рата име било промијењено у Српски Брод, а данас се зове само Брод.

Види још

Спољашње везе

Референце

  1. ^ а б в г д Мјесечни статистички преглед за децембар 2006. год. на сајту Републичког завода за статистику РС