Пређи на садржај

Портал:Општина Баточина

С Википедије, слободне енциклопедије


Општина Баточина

Грб Општине Баточина

Општина Баточина је општина у Шумадијском округу у централном делу Србије. По подацима из 2004. општина заузима површину од 136 km² (од чега на пољопривредну површину отпада 10474 ha, а на шумску 27348 ha). Заузима шесто место у округу.

Центар општине је насеље Баточина. Општина Баточина се састоји од 11 насеља. По подацима из 2002. године у општини је живело 12220 становника. По подацима из 2004. природни прираштај је износио -7,1‰, а број запослених у општини износи 2095 људи. У општини се налази 11 основних и 2 средње школе.

Територија баточинске општине се налази у средишњем делу Србије. Она је смештена у источном пределу Шумадије и захвата углавном сливно подручје доњег тока Лепенице са делом крајње југозападне стране Доњовеликоморавске котлине.

Варошица Баточина је административно средиште општине, налази се у северном делу општинске територије. Већи део насеља смештен је на левој обали Лепенице. На левој страни лепенице су осам, а на десној три краја Баточине.

Општина Баточина се граничи са севера и североистока лаповачком, истока свилајначком, југоистока јагодинском, југозапада и запада крагујевачком и са запада с северозапада рачанском општином. Укупна дужина Баточинске грнице износи око 59 km. Најкраћа је источна према општини Свилајнац, а најдужа према крагујевачкој општини 20 km.

Изабрано насеље

Манастир Грнчарица
Манастир Грнчарица

Прњавор је насеље у Србији у општини Баточина у Шумадијском округу. Према попису из 2011. има 166 становника (према попису из 2002. било је 186 становника).

Прњавор се налази на 239 метара надморске висине, и то на координатама 44° 07′ 01" северно и 21° 01′ 29" источно. Налази се на око 9 km од Баточине, 15 km од Крагујевца и 115 km од Београда.

Кроз село пролази магистрални пут Баточина-Крагујевац-Краљево-Чачак.

Првобитан назив села је био Грнчарица, према истоименом манастиру, чији је посед Прњавор био. Село највероватније постоји од кад постоји и манастир. У турском попису 1739/41. године налази међу пустим селима. На првом попису након завршетка Другог српског устанка 1818. село је имало 6. домаћинствa са 18 харачких глава. Године 1820. први пут се помиње под садашњим именом.

Даље...

Песма о бици код Баточине

Верски објекти

Да ли сте знали

Задаци

Уколико желите да помогнете у одржавању портала о општини Баточина, овде ћете наћи чланке које је потребно направити/проширити. Ако сте приметили да неки чланак из области о општини Баточина недостаје, а сами не можете да га напишете, молимо вас да га унесете овде.

Добри чланци

Изабрана слика Баточине


Црква Рођења Пресвете Богородице у Баточини сагарађена је у XIX веку.

остале изабране слике

Изабрани чланак

Црква брвнара у Брзану
Црква брвнара у Брзану

Црква брвнара у Брзану, налази се око 10 километара од Баточине и око 30 километара од Крагујевца и припада Епархији шумадијској Српске православне цркве.

Црква брвнара је саграђена 1822. године уз помоћ кнеза Милоша Обреновића и служила је све до 1928. када је сазидана данашња црква. Њу је градио мајстор Јован који је такође саградио Манастир Покајницу.

Богата је иконама и фрескама. Иконостас је насликао мајстор Јован Јања 1829-1830. године са великом позлатом. Конзерваторски радови чишћења и заштите су извршени 1951. и 1952. године. Стара црква брвнара је као историјски споменик културе под заштитом државе.

Даље...

Флора и фауна

Демографија

Према подацима са последњег пописа 2011. године у општини је живело 11.760 становника. Највећа насеље по броју становника је Баточина са 5.804 а најмање Прњавор са 166 становника.

Општина Баточина11760

Спорт

Славољуб Кизић је српски фудбалер и тренер, рођен 16. августа 1971. године. Тренутно наступа за Лепеницу из свог родног места Бадњевца. Такође је тренер у крагујевачком Арсеналу. Игра на позицији везног играча. У својој каријери играо је и за Бадњевац, Будућност из Ваљева, Лозницу, Железник из Београда, Раднички из Крагујевца, Сартид из Смедерева и Шумадинац из Крагујевца.

Као тренер радио је у млађим селекцијама крагујевачких клубова, Радничког, Сушице и Шумадије 1903. У сениорској конкуренцији водио је Слогу из Баточине.

Славољуб Кизћ је почео да игра фудбал са десет година у свом родном Бадњевцу. Прошао је све млађе категорије овог клуба, а са првим тимом је за 5 година прешао исто толико рангова и дошао до друге лиге. Био је капитен тима који је највећи успех остварио када је 1996. године играо полуфинале купа са Партизаном. После велике борбе елиминисани су укупним резултатом 3:2. У првом мечу у Бадњевцу резултат је био 1:1, док је у Београду славио Партизан 2:1.

Даље...

Спорт


Утакмица између Младости из Црног Кала и Напретка из Малог Крчмара

остале изабране слике

Вести

Учесници

Ако желите да помогнете у уређивању портала као и писању и сређивању чланака о општини Баточина, допишите своје име.

  1. Марко Станојевић

Вики портали