Списак добитника Нобелове награде за књижевност

С Википедије, слободне енциклопедије

Списак добитника Нобелове награде за књижевност од 1901. до данас.


1900. - 1910. - 1920. - 1930. - 1940. - 1950. - 1960. - 1970. - 1980. - 1990. - 2000. - 2010. - 2020.

1900-е[уреди | уреди извор]

Нобелова награда за књижевност, 1900-е
Година Слика Име Држава језик/ци
1901. Сили Придом Француска француски
1902. Теодор Момзен Немачка немачки
1903. Бјернстјерне Бјернсон Норвешка норвешки
1904. Фредерик Мистрал Француска окситански
Хосе Ечегарај и Еизагире Шпанија шпански
1905. Хенрик Сјенкјевич Пољска пољски
1906. Ђозуе Кардучи Италија италијански
1907. Радјард Киплинг Уједињено Краљевство енглески
1908. Рудолф Кристоф Ојкен Немачка немачки
1909. Селма Лагерлеф Шведска шведски

1910-е[уреди | уреди извор]

Нобелова награда за књижевност, 1910-е
Година Слика Име Држава језик/ци
1910. Паул Хајзе Немачка немачки
1911. Гроф Морис Метерлинк Белгија француски
1912. Герхарт Хауптман Немачка немачки
1913. Рабиндранат Тагор Индија бенгалски
1914. награда није додељена
1915. Ромен Ролан Француска француски
1916. Вернер фон Хајденштам Шведска шведски
1917. Карл Адолф Гјелеруп Данска дански
Хенрик Понтопидан Данска дански
1918. награда није додељена
1919. Карл Шпителер Швајцарска немачки

1920-е[уреди | уреди извор]

Нобелова награда за књижевност, 1920-е
Година Слика Име Држава језик/ци
1920. Кнут Хамсун Норвешка норвешки
1921. Анатол Франс Француска француски
1922. Хасинто Бенавенте Шпанија шпански
1923. Вилијам Батлер Јејтс Ирска енглески
1924. Владислав Рејмонт Пољска пољски
1925. Џорџ Бернард Шо Ирска енглески
1926. Грација Деледа Италија италијански
1927. Анри Бергсон Француска француски
1928. Сигрид Унсет Норвешка норвешки
1929. Томас Ман Немачка немачки

1930-е[уреди | уреди извор]

Нобелова награда за књижевност, 1930-е
Година Слика Име Држава језик/ци
1930. Синклер Луис САД енглески
1931. Ерик Аксел Карлфелт Шведска швдска
1932. Џон Голсворди Уједињено Краљевство енглески
1933. Иван Алексејевич Буњин СССР руски
1934. Луиђи Пирандело Италија италијански
1935. награда није додељена
1936. Јуџин О’Нил САД енглески
1937. Роже Мартен ди Гар Француска француски
1938. Перл Бак САД енглески
1939. Франс Емил Силанпе Финска фински

1940-е[уреди | уреди извор]

Нобелова награда за књижевност, 1940-е
Година Слика Име Држава језик/ци
1940. награда није додељена
1941. награда није додељена
1942. награда није додељена
1943. награда није додељена
1944. Јоханес Вилхелм Јенсен Данска дански
1945. Габријела Мистрал Чиле шпански
1946. Херман Хесе Немачка
Швајцарска
немачки
1947. Андре Жид Француска француски
1948. Томас Стернс Елиот САД
Уједињено Краљевство
енглески
1949. Вилијам Фокнер САД енглески

1950-е[уреди | уреди извор]

Нобелова награда за књижевност, 1950-е
Година Слика Име Држава језик/ци
1950. Бертранд Расел Уједињено Краљевство енглески
1951. Пер Лагерквист Шведска шведски
1952. Франсоа Моријак Француска француски
1953. Винстон Черчил Уједињено Краљевство енглески
1954. Ернест Хемингвеј САД енглески
1955. Халдор Лакснес Исланд исландски
1956. Хуан Рамон Хименез Шпанија шпански
1957. Албер Ками Француска француски
1958. Борис Пастернак СССР руски
1959. Салваторе Квазимодо Италија италијански

1960-е[уреди | уреди извор]

Нобелова награда за књижевност, 1960-е
Година Слика Име Држава језик/ци
1960. Сен Џон Перс Француска француски
1961. Иво Андрић Југославија српски
1962. Џон Стајнбек САД енглески
1963. Јоргос Сеферис Грчка грчки
1964. Жан-Пол Сартр (одбио награду) Француска француски
1965. Михаил Шолохов СССР руски
1966. Шмуел Јосиф Агнон Израел хебрејски
Нели Закс Западна Немачка
Шведска
немачки
1967. Мигел Анхел Астуријас Гватемала шпански
1968. Јасунари Кавабата Јапан јапански
1969. Самјуел Бекет Ирска енглески /
француски

1970-е[уреди | уреди извор]

Нобелова награда за књижевност, 1970-е
Година Слика Име Држава језик/ци
1970. Александар Солжењицин СССР руски
1971. Пабло Неруда Чиле шпански
1972. Хајнрих Бел Западна Немачка немачки
1973. Патрик Вајт Аустралија енглески
1974. Ејвинд Јонсон Шведска шведски
Хари Мартинсон Шведска шведски
1975. Еуђенио Монтале Италија италијански
1976. Сол Белоу Канада
САД
енглески
1977. Висенте Александре Шпанија шпански
1978. Исак Башевис Сингер Пољска
САД
јидиш
1979. Одисеас Елитис Грчка грчки

1980-е[уреди | уреди извор]

Нобелова награда за књижевност, 1980-е
Година Слика Име Држава језик/ци
1980. Чеслав Милош Пољска
САД
пољски
1981. Елијас Канети Уједињено Краљевство
1982. Габријел Гарсија Маркес Колумбија шпански
1983. Вилијам Голдинг Уједињено Краљевство енглески
1984. Јарослав Зајферт Чехословачка чешки
1985. Клод Симон Француска француски
1986. Воле Сојинка Нигерија енглески
1987. Јосиф Бродски Русија
САД
руски/енглески
1988. Нагиб Махфуз Египат арапски
1989. Камило Хосе Села Шпанија шпански

1990-е[уреди | уреди извор]

Нобелова награда за књижевност, 1990-е
Година Слика Име Држава језик/ци
1990. Октавио Паз Мексико шпански
1991. Надин Гордимер Јужна Африка енглески
1992. Дерек Волкот Света Луција енглески
1993. Тони Морисон САД енглески
1994. Кензабуро Ое Јапан јапански
1995. Шејмус Хини Северна Ирска
Ирска
енглески
1996. Вислава Шимборска Пољска пољски
1997. Дарио Фо Италија италијански
1998. Жозе Сарамаго Португал португалски
1999. Гинтер Грас Немачка немачки

2000-е[уреди | уреди извор]

Нобелова награда за књижевност, 2000-е
Година Слика Име Држава језик/ци
2000. Гао Сингђен Кина
Француска
кинески
2001. Видјадар Сураџпрасад Најпол Тринидад и Тобаго
Уједињено Краљевство
енглески
2002. Имре Кертес Мађарска мађарски
2003. Џон Максвел Куци Јужна Африка
Аустралија
енглески
2004. Елфриде Јелинек Аустрија немачки
2005. Харолд Пинтер Уједињено Краљевство енглески
2006. Орхан Памук Турска турски
2007. Дорис Лесинг Уједињено Краљевство енглески
2008. Жан Мари Гистав ле Клезио Француска француски
2009. Херта Милер Немачка
Румунија
немачки

2010-е[уреди | уреди извор]

Нобелова награда за књижевност, 2010-е
Година Слика Име Држава језик/ци
2010. Марио Варгас Љоса Перу шпански
2011. Томас Транстремер Шведска шведски
2012. Мо Јен Кина кинески
2013. Алис Манро Канада енглески
2014. Патрик Модијано Француска француски
2015. Светлана Алексијевич Белорусија руски
2016. Боб Дилан Сједињене Америчке Државе енглески[1]
2017. Казуо Ишигуро Уједињено Краљевство енглески
2018. Олга Токарчук Пољска пољски
2019. Петер Хандке Аустрија немачки

2020-е[уреди | уреди извор]

Нобелова награда за књижевност, 2020-е
Година Слика Име Држава језик/ци
2020. Луиз Глик САД енглески
2021. Абдулразак Гурна Уједињено Краљевство енглески
2022. Ани Ерно Француска француски
2023. Јун Фосе Норвешка Норвешки

Види још[уреди | уреди извор]

Напомене[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

Спољашње везе[уреди | уреди извор]