Ња њак

С Википедије, слободне енциклопедије
Ња њак
Ња њак у Хуеу
Нематеријално културно наслеђе
РегионВјетнам
Светска баштина Унеска
Листа уписаУНЕСКО
Унеско ознака00074
Репрезентативна листа нематеријалног културног наслеђа човеченства
Датум уписа2008.
Веб сајтhttps://ich.unesco.org/en/RL/nha-nhac-vietnamese-court-music-00074

Ња њак (виетнамски:[ɲаːˀ ɲаːˀк], „елегантна музика“), традиционална музика државе Вијетнам. Вијетнамска дворска музика је веома разнолика, али термин Ња њак је специфичан за вијетнамску дворску музику која се изводила од династије Тран из 13. века до династије Нгујен крајем 20. века.

Историја[уреди | уреди извор]

Вијетнамска дворска музика извођена је на годишњим церемонијама, укључујући годишњице и верске празнике, као и на посебним догађајима као што су крунисања, сахране или званични пријеми, од стране високо обучених и вештих дворских музичара. Уз музичаре, ту су и бројни разрађени дворски плесови. И музичари и плесачи носили су детаљно дизајниране костиме током својих наступа.

Док је највећи страни утицај на Ња њак долазио са двора династије Минг у Кини, неколико елемената Чампине музике је касније адаптирано, што је вијетнамски двор сматрао интригантним.

Инструменти[уреди | уреди извор]

Инструменти који се обично користе за Ња њак укључују купасту обоу, четворожичану крушколику лауту, двожичану лауту у облику месеца, трожичну лауту без вертакина, двожичану усправну виолину, бамбусову попречну флауту, штап бубањ и друге удараљке.

Развој током династије Нгујен[уреди | уреди извор]

Верује се да Ња њак није заиста достигао врхунац свог развоја све до династије Нгујен, када је постао стандард. Нгујен цареви су је прогласили званичном дворском музиком и постала је суштински и важан део обимних ритуала краљевске палате.

УНЕСКО[уреди | уреди извор]

Ња њак се и даље изводи у Хуа. Ња њак је 2003. године [1] признао Унеско као ремек дело усменог и нематеријалног наслеђа човечанства. [2] Унеско улаже велике напоре да сачува ову заиста јединствену и високо развијену традиционалну уметност.

Референце[уреди | уреди извор]

  1. ^ „Nhã nhạc cung đình Huế”. 
  2. ^ „Vietnamese Court Music”. Goldsmith, University of London. 

Спољашње везе[уреди | уреди извор]

Видео[уреди | уреди извор]